Video: Sagan na Okolo Flámska tesne za Top 10, slávna klasika mala nečakaného víťaza

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 7. apríla 19:25

OUDENAARDE 7. apríla (WebNoviny.sk) –

Nečakaným víťazom 103. ročníka monumentálnej klasiky Okolo Flámska sa stal Talian Alberto Bettiol. Dvadsaťpäťročný člen tímu EF Education First dosiahol vôbec prvé víťazstvo profikariéry a hneď na jednom z najväčších podujatí v cyklistickom kalendári.

Bettiol dotiahol do konca svoje sólo v záverečných 20 km a v uliciach Oudenaarde mal náskok 14 sekúnd pred Dánom Kasperom Asgreenom a 17 sekúnd pred Nórom Alexandrom Kristoffom, ktorý vyhral šprint skupiny favoritov. V nej figuroval aj Slovák Peter Sagan, ktorý však napokon nebol v najlepšej desiatke výsledkového poradia a skončil jedenásty.

„Neviem, ako sa mi to podarilo. Stále tomu nemôžem uveriť. Je to moje prvé víťazstvo, nechápem,“ uviedol Alberto Bettiol v prvom televíznom interview po svojom triumfe na „De Ronde“, ktorého neskôr premohli emócie a poplakal si.

Tradičné preteky so štartom v Antverpách a cieľom v Oudenaarde (270,1 km) ponúkli 17 kategorizovaných stúpaní, pričom tie legendárne Oude Kwaremont a Paterberg pelotón absolvoval trikrát, resp. dvakrát. Na väčšine tzv. bergov cyklistom znepríjemňovali život aj dlažobné kocky.

Terpstra po páde odstúpil

V dlhočiznom úniku dňa sa ocitla štvorica menej známych jazdcov Kenneth van Rooy (Sport Vlaanderen-Baloise), Hugo Houle (Astana), Damien Touze (Cofidis Solution Crédits)., Jesper Asselman (Roompot-Charles), ktorí si utvorili aj 8-minútový náskok. Spolu vydržali udávať tempo pretekov až dovtedy, keď do cieľa zostávalo necelých 80 km.

Ešte predtým musel odstúpiť po páde obhajca vlaňajšieho víťazstva Holanďan Niki Terpstra (Direct Énergie), ktorý skončil v nemocnici a neskôr sa ukázalo, že bude chýbať aj o týždeň na ďalšom monumente Paríž-Roubaix. Potom už prišli na rad početné útoky jazdcov zo stále kompaktnej väčšej skupiny, v ktorej boli všetci favoriti s výnimkou spomenutého Tepstru.

Aktívny bol najmä Slovinec Matej Mohorič (Bahrain Merida), ale v druhom nájazde na Oude Kwaremont bola stále väčšia skupina pokope. Ešte predtým jeden z favoritov Mathieu van der Poel (Corendon – Circus) neustál mechanický problém a vo vysokej rýchlosti spadol. Potom vymenil bicykel a začal stíhaciu jazdu za najlepšou skupinou.

Obávaný Koppenberg

V prvom stúpaní na Paterberg 53 km pred cieľom.si Peter Sagan skúsene strážil jednu z predných pozícií v pelotóne. Jeho brat Juraj bol v tom čase už s väčšou stratou na najlepších, spoločnosť mu pri prejazde Paterbergom robil aj víťaz spred dvoch rokov Philippe Gilbert (Deceuninck – Quick Step). Potom sa pretekári začali „driapať“ na obávaný Koppenberg s maximálnym sklonom 22% a to už bolo vpredu silné trio Kasper Asgreen (Deceuninc – Quick Step), Sepp Vanmarcke (EF Education First) a Stijn Vandenbergh (AG2R La Mondiale).

Neskôr sa k nim pridal Dylan van Barle (Sky).a pri prejazde Taaienbergom 38 km pred koncom mali k dobru takmer pol minúty. Aktívny bol najmä Van Baarle, Vanmarcke po pár kilometroch začal zaostávať. Na čoraz početnejšie útoky v stíhacej skupine približne 30 km pred cieľom u nedokízal odpovedať Čech Zdeněk Štybar (Deceuninc – Quck Step) a začal zaostávať. Tento tím mal vpredu Luxemburčana Boba Jungelsa, aktivitou hýrili aj Belgičania Greg van Avermaet (CCC) a Wout van Aert (Jumbo-Visma).

Sagan si stále držal prehľad a viackrát úspešne „zalepil“ medzery, ktoré vznikli po útokoch favoritov. To sa mu už nepodarilo v treťom stúpaní na Oude Kwaremont, kde už vznikla diera medzi ním a najlepšími. Vpredu nasadil k trháku Talian Alberto Bettiol (EF Education First) a utvoril si náskok niekoľkých desiatok metrov.

Sagan na Paterbergu zatínal zuby

V poslednom stúpaní dňa na Paterberg na 256. km sa Sagan dokázal vrátiť do 17-člennej skupiny favoritov, ale Bettiol bol stále vpredu o približne 15 sekúnd.

V najstrmších pasážach Paterbergu s vyše 20-percentným sklonom zaútočil Mathieu van der Poel, zavesili sa na neho Greg van Avermaet aj majster sveta Alejandro Valverde. Sagan na vrchole Paterbergu zatínal zuby. A hoci mierne zaostal. nakoniec sa dotiahol medzi najlepších, ktorí stíhali Bettiola v zjazde z Paterbergu.

Ich snaha však bola márna. Bettiol sa vrútil do záverečných 5 km s náskokom 25 sekúnd a ten už bol dostatočný. Svoje sólo doviedol do úspešného konca a postaral sa o jedenáste talianske víťazstvo na týchto slávnych pretekoch.

Trojnásobný majster sveta Sagan v tomto roku vyhral zatiaľ jediné preteky, keď ešte v januári triumfoval v jednej z etáp na austrálskych pretekoch Tour Down Under. Okrem toho má na konte tri druhé, tri tretie, jedno štvrté a dve piate miesta v pretekoch, kde zväčša útočil na víťazstvo.

„Boli to veľmi ťažké a vzrušujúce preteky. Vždy je pre mňa veľkou cťou jazdiť tu a vidieť, ako obrovský dav vytvorí neskutočnú atmosféru. Chcel by som sa poďakovať tímovým kolegom za ich prácu. Každý z nich odovzdal sto percent na to, aby sme kontrolovali preteky, chránili ma, držali ma čo najďalej od problémov a šetrili moju energiu. V záverečných kilometroch som síce bol vpredu, ale nemal som potrebné nohy na to, aby som odolal útoku Bettiola či bojoval v špurte o lepšie umiestnenie,“ povedal Sagan podľa oficiálneho webu tímu Bora-Hansgrohe.

Okolo Flámska

  • Antverpy – Oudenaarde, 270,1 km

1. Alberto Bettiol (Tal.) EF Education First 6:18:49 h, 2. Kasper Asgreen (Dán.) Deceuninck – Quick Step +14 s, 3. Alexander Kristoff (Nór.) UAE-Team Emirates +17, 4. Mathieu van der Poel (Hol.) Corendon Circus, 5. Nils Politt (Nem.) Kaťuša-Alpecin, 6. Michael Mathews (Aus.) Sunweb, … 11. Peter Sagan Bora-Hansgrohe (SR) +17, … 115. Juraj Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +10:14 min

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Sagan