Najkrajšie momenty zo siedmej etapy Tour de France

LIVAROT 10. júla (WEBNOVINY) – Brit Mark Cavendish vyhral šprintérsku koncovku v 7. etape cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla z Livarotu do Fougéres a merala 190,5 km.

V hromadnom špurte pelotónu zdolal jazdec tímu Etixx – Quick Step Andrého Greipela.

Na 3. mieste finišoval Slovák Peter Sagan, ktorý dosiahol piate pódiové umiestnenie v ročníku 2015. Dvadsaťpäťročný jazdec tímu Tinkoff-Saxo je naďalej držiteľom bieleho dresu pre najlepšieho jazdca do 25 rokov.

V bodovacej súťaži je stále druhý o 12 bodov za Greipelom. Do žltého dresu sa po piatku už druhýkrát na Tour obliekol Chris Froome. Doterajší vedúci muž Tony Martin pre zranenia zo štvrtkového pádu odstúpil z pretekov a v piatok už nebol na štarte. Peter Sagan sa posunul na druhé miesto celkového poradia, na lídra Frooma stráca 11 sekúnd.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo siedmej etapy Tour de France

„Dnes to bolo trochu lepšie ako predošlé dni, o čosi menej stresu v pelotóne. Ten sa začal až 50 km pred cieľom. Každý chcel byť vpredu, bola tam dosť tlačenica, myslím si, že aj nejaké pády. Celkovo to hodnotím dobre. Tretie miesto medzi šprintérmi je v poriadku. Greipel a Cavendish majú postavené tímy na nich, aby šli do šprintu. Zavesil som sa za Kristoffa, potom za Greipela. Cavendish bol dnes omnoho rýchlejší než my, vyhral férovo,“ skonštatoval podľa webu pluska.sk Peter Sagan.

Jazdilo sa bez žltého dresu

V pelotóne 7. etapy chýbal žltý dres vedúceho muža celkového poradia. Doterajší jeho držiteľ Tony Martin z pretekov odstúpil pre zlomeninu kľúčnej kosti a potrebu operačného zákroku. Nový vedúci muž Chris Froome si žlté tričko pred piatkovou etapou odmietol obliecť.

Rešpektujem Tonyho a nikdy by som si nechcel obliecť dres za týchto okolností. Nie je to správne, ak niekoho postihne nešťastie,“ skonštatoval Froome. V minulosti už žltý dres v podobných prípadoch odmietli viacerí jazdci. Froome si regulárne obliekol líderské tričko až po skončení etapy na pódiu.

V piatok mali šprintéri jednu z posledných šancí na víťazstvo. Siedma etapa viedla vnútrozemím Francúzska z Normandie do Bretónska. Bola to mierne zvlnená rovina s jednou horskou prémiou IV. kategórie a predpokladaným šprintérskym dojazdom. Etapa mala očakávaný priebeh.

Contador sa dostal do kolízie

Ešte krátko pred štartom v neutrálnej zóne sa dostal do kolízie Alberto Contador. Spadol aj Robert Gesink, ale obaja sa rýchlo vrátili do pelotónu. Odštartovalo 186 pretekárov. Už krátko za miestom štartu Livarotom sa zrodil prvý únik, jedným z jeho iniciátorov bol aktívny držiteľ bodkovaného trička Daniel Teklehaimanot z MTN Qhubeka. Eritrejčana doplnili Kristijan Durašek (Lampre-Merida), Luis Angel Maté (Cofidis), Anthony Delaplace a Brice Feillu (obaja Bretagne-Séché Environment). Čelo pelotónu kontrolovali jazdci tímov Lotto-Soudal a Etixx – Quick-Step. Teklehaimanot vyhral jedinú vrchársku prémiu a poistili si vedúci dres v súťaži.

Vedúca pätica bola vpredu aj na 65,5. km na rýchlostnej prémii v Argentan a podelila si najviac bodov. Špurt pelotónu vyhral John Degenkolb, hneď za ním bol Peter Sagan a prvýkrát na tohtoročnej Tour zdolal v priamom súboji Andrého Greipela. Utečenci si výraznejší náskok nevypracovali a pelotón ich mal na dohľad. Ako prvý sa z vedúcej pätice odpojil Teklehaimanot, do cieľa vtedy zostávalo 35 km. Pelotón si držal priemer okolo 40 km/h a aktivita zvyšnej štvorice sa skončila krátko po prejdení méty 12 km do cieľa. V závere sa už začali tvoriť vpredu šprintérske vláčiky a každý sa sústredil na špurt. V dramatickej koncovke mal najviac síl Cavendish, ktorý dosiahol 26. etapový triumf na Tour, prvý v ročníku 2015.

Po štvrtkovej etape som relaxoval s rodinou, načerpal som množstvo síl. Musím opäť pochváliť celý tím za fantastickú prácu. V závere to bolo veľmi tesné. André Greipel a Peter Sagan sú skutočne skvelí cyklisti. Víťazstvo venujem Tonymu Martinovi, aby sa rýchlo uzdravil,“ povedal v prvom televíznom rozhovore Mark Cavendish, ktorý sa s 26 triumfami osamostatnil na 3. mieste v historickej tabuľky etapových prvenstiev od Andrého Leducqa. Pred ním sú len Eddy Merckx (34) a Bernard Hinault (28).

Výsledky – Tour de France 2015:

7. etapa (Livarot – Fougéres, 190,5 km): 1. Mark Cavendish (V. Brit.) Etixx – Quick-Step 4:27:25 h, 2. André Greipel (Nem.) Lotto Soudal, 3. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo, 4. John Degenkolb (Nem.) Giant-Alpecin, 5. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 6. Arnaud Demare (Fr.) FDJ.fr, 7. Tyler Farrar (USA) MTN – Qhubeka, 8. Reinardt Janse Van Rensburg (JAR) MTN – Qhubeka, 9. Davide Cimolai (Tal.) Lampre-Merida, 10. Sam Bennett (Ír.) Bora-Argon 18 všetci čas ako víťaz

Poradie po 7. etape: 1. Christopher Froome (V. Brit.) Team Sky 26:40:57 h, 2. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +11 s, 3. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +13, 4. Tony Gallopin (Fr.) Lotto Soudal +26, 5. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing +28, 6. Rigoberto Urán (Kol.) Etixx – QuickStep +34, 7. Alberto Contador (Šp.) Tinkoff-Saxo +36, 8. Zdeněk Štybar (ČR) Etixx – QuickStep +52, 9. Geraint Thomas (V. Brit.) Sky +1:03 min, 10. Warren Barguil (Fr.) Giant-Alpecin +1:07

Bodovacia súťaž: 1. André Greipel (Nem.) 199 bodov, 2. Peter Sagan (SR) 187, 3. Mark Cavendish (V. Brit.) 151, 4. John Degenkolb (Nem.) 148, 5. Bryan Coquard (Fr.) 96.

Súťaž jazdcov do 25 rokov: 1. Peter Sagan (SR) 26:41:02 h, 2. Warren Barguil (Fr.) +56 s, 3. Nairo Quintana (Kol.) +1:51 min

Viac k osobe Alberto ContadorAlexander KristoffAndré GreipelArnaud DémareChris FroomeChristopher FroomeEddy MerckxGeraint ThomasJohn DegenkolbMark CavendishNairo QuintanaPeter SaganRigoberto UránRobert GesinkSam BennettTony MartinTyler Farrar