Sagan
Peter Sagan (vľavo) a Fabian Cancellara na stupni víťazov Foto: inrng.com

OUDENAARDE 31. marca (WEBNOVINY) – Slovenský cyklista Peter Sagan si na prvé víťazstvo na niektorej z najslávnejších a najväčších jarných klasík bude musieť ešte počkať, na nedeľňajšom storočnom podujatí Okolo Flámska (256 km) obsadil 2. miesto.

Dvadsaťtriročný jazdec Cannondale prehral na najslávnejších belgických pretekoch iba s Fabianom Cancellarom, ktorý podujatie vyhral už aj v roku 2010.

Švajčiar zaútočil 14 km pred cieľom v stúpaní na Patersberg, odpútal sa od Sagana a sólovou jazdou prišiel do Oudenaarde. Jednotka svetového rebríčka zo Žiliny potom musela bojovať o umiestnenie v špurte s Belgičanom Jürgenom Roelandtsom. Sagan zatiaľ vyhral z klasík len Gent – Wevelgem, tú však nezaraďujú medzi najslávnejšie.

Rozpustilý Sagan

Peter Sagan oslavoval druhé miesto veľmi roztopašne. Celý rozosmiaty uštipol na stupňoch víťazov hostesku, ktorá práve bozkávala víťaza.

Táto fotografia razom prenikla do mnohých svetových médií a v niektorých prípadoch si Sagan vyslúžil za toto gesto kritiku. Večer sa cez Twitter ospravedlnil:

„Nebolo mojím zámerom vyjadriť na stupňoch víťazov neúctu k žene. Bol to len vtip, ospravedlňujem sa, ak som niekoho nahneval.“

Som spokojný. Mám pred sebou ešte dlhú kariéru a budem mať ešte priestor vyhrať tieto náročné preteky. Asi 100 km pred cieľom som spadol, keď niekto predo mnou prudko zabrzdil. Našťastie, vrátil som sa do pelotónu a urobil som maximum v snahe vyhrať. Cancellara bol dnes naozaj silný,“ uviedol podľa AFP Peter Sagan.

Podľa očakávania sa rozhodujúce momenty pretekov odohrali až po dvesto kilometroch. V chladnom a veternom počasí sa favoriti dlho strážili. Už po 19 kilometroch však pre pád a zranenie kolena musel odstúpiť obhajca prvenstva Tom Boonen. Jazdec tímu Omega Pharma-Quick Step si pri páde poranil aj rameno a stehno, a tak zamieril rovno do nemocnice.

Na posledných 70 kilometroch absolvovali cyklisti desať síce krátkych, ale poriadne ostrých stúpaní. Pelotón sa postupne trhal a pozornosť sa sústredila na súboj Cancellaru so Saganom. Obaja museli pred rozhodujúcimi momentami podujatia na chvíľu pre technické problémy zastať, ale dokázali sa dostať na čelo skupiny. V predposlednom kopci Oude Kwaremont 18 km pred cieľom zaútočil Cancellara, roztrhal hlavnú skupinu. Krok s ním držal len Peter Sagan, neskôr sa pridal aj Jürgen Roelandts. V ďalšom stúpaní sa už Švajčiar definitívne zbavil Slováka a získaval na prenasledovateľov cenné sekundy.

Peter Sagan si za 2. miesto na Okolo Flámska vybojoval 80 bodov do rebríčka UCI a potvrdil pozíciu jeho lídra. Pred Cancellarom má 61-bodový náskok.

Po vlaňajších problémoch je to pre mňa veľké víťazstvo. Nie je jednoduché uspieť ako favorit. Boli to náročné preteky. Každý čakal, kedy nastúpim. Skúsil som to už v predposlednom stúpaní, ale vtedy som nešiel na 100 %. Dnes som si veril, videl veľa švajčiarskych vlajok a napokon urobil to, čo sa odo mňa očakávalo,“ povedal v prvej televíznej reakcii Cancellara.

Okolo Flámska (Bruggy – Oudenaarde, 256 km):

1. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack Leopard 6:06:01 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale +1:27 min, 3. Jürgen Roelandts (Belg.) Lotto Belisol +1:29, 4. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 5. Matthieu Ladagnous (Fr.) FDJ, 6. Heinrich Haussler (Aus.) IAM Cycling všetci +1:39