Video: Sagan skončil v druhej etape Okolo Kalifornie štvrtý

Peter Sagan v druhej etape Okolo Kalifornie štvrtý
Foto: SITA/AP

SAN DIEGO 17. mája (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant Peter Sagan obsadil štvrté miesto v druhej etape cyklistických pretekov Okolo Kalifornie, ktorá mala štart v South Pasadene a po 148 km vrcholila v Santa Clarite. Líder tímu Tinkoff, jazdiaci v žltom drese lídra priebežného celkového poradia, zaostal o 8 sekúnd za domácim víťazom etapy Benom Kingom (Cannondale) a prišiel o pozíciu vedúceho muža pretekov.

Novým lídrom na Okolo Kalifornie je Ben King

Novým lídrom na Okolo Kalifornie je práve King o 8 sekúnd pred krajanom Evanom Huffmanom, ktorého zdolal v záverečnom špurte 2. etapy. Peter Sagan klesol na tretiu priečku s odstupom 14 sekúnd. Vďaka zisku 7 bodov za 4. miesto si P. Sagan udržal vedúcu pozíciu v bodovacej súťaži, King za ním zaostáva o jediný bod.„Som šťastný, moje nohy boli pripravené na veľký výsledok. Za normálnych okolností únik štyroch ľudí nemôže v etape, akou bola táto, sláviť úspech. Dnes sa to však podarilo aj preto, že šprintérske tímy nemali dostatok pomocníkov, viacerí z nich zaostali. Preto sa nám naskytla šanca a využili sme ju,“ uviedol víťazný Ben King aj na webe Cyclingnews.

Ďalšia štvorica Slovákov prišla v pondelok do cieľa s rôznymi časovými odstupmi. Juraj Sagan skončil s mankom 8 sekúnd na 33. mieste, zatiaľ čo jeho tímoví kolegovia Michael Kolář, Erik Baška počas etapy „zvesili nohy“ a spolu s ďalším členom Tinkoffu Britom Adamom Blythom uzatvárali výsledkovú listinu na 142. – 144. mieste. Zástupca tímu Etixx – Quick-Step Martin Velits prešiel cieľom na 117. priečke s mankom 10:16 min. Celkovo patrí Jurajovi Saganovi 31. pozícia, M. Velits je 117. a Kolář s Baškom figurujú až takmer na konci celkovej klasifikácie na 141., resp. 142. poste.

„Bola to veľmi ťažká etapa, od začiatku sme vedeli, že bude náročné kontrolovať tempo. Som však hrdý na chlapcov, ako to dnes zvládli. Podali výnimočný výkon, odovzdali 110%. Po včerajšom víťazstve a dnešnom štvrtom mieste môžeme byť spokojní. Po prvom stúpaní preteky explodovali a pelotón sa roztrhal na niekoľko častí. Vpredu bola veľká skupina asi 30 jazdcov, Peter tam bol spolu s bratom Jurajom a Michaelom Goglom.

Po tomto sa oddelil únik a vytvoril si náskok asi siedmich minút, neskôr ho pelotón skresal na dve a pol. Posledné stúpania si začali vyberať svoju daň, v tejto fáze etapy začali vpredu pracovať aj iné tímy. Nemyslím si, že sme mohli dnes urobiť viac, na konci Peter predviedol silný šprint a skončil štvrtý,“ komentoval na oficiálnej stránke Tinkoffu športový riaditeľ Patxi Vila.

https://www.youtube.com/watch?v=1FcLIkIrwhs

Sagan na podujatí Okolo Kalifornie obhajuje celkové víťazstvo

Na trati druhej etapy boli štyri kategorizované stúpania a dve rýchlostné prémie. Po prvej vrchárskej prémii I. kategórie na 22,5 km (Angeles Crest Hwy Summit, 14,1 km, priemer 5%) sa vpredu sformovala štvorčlenná skupina, v ktorej bol aj neskorší víťaz etapy Ben King. Okrem neho ešte William Barta (Axeon Hagens Berman), Sindre Skjöstad Lunke (Giant-Alpecin) a Evan Huffman (Rally Cycling).

Utvorili si náskok až 7:30 min. A hoci ich odstup sa postupne znižoval, duo King a Huffman napokon vydržalo v úniku až do cieľovej pásky. King zdolal svojho krajana krátkym šprintom z druhej pozície v posledných 30 – 40 m. Špurt hlavnej skupiny vyhral Nór Alexander Kristoff (Kaťuša) pred Petrom Saganom a Talianom Niccolom Bonifaziom (Trek-Segafredo).

Peter Sagan na podujatí Okolo Kalifornie obhajuje celkové víťazstvo, ale podľa jeho slov tohtoročný náročnejší profil pretekov mu dáva málo šancí zopakovať tento úspech. Preto sa chce zamerať na víťazné koncovky niektorých etáp. Hneď prvá mu vyšla na sto percent, ďalšie šance na čiastkové triumfy sa mu naskytnú v siedmej etape a tiež v záverečnej ôsmej s dojazdom v Sacramente.

Sagan v tomto roku ovládol veľkú jarnú klasiku Okolo Flámska a tiež ďalšie jednorazové preteky v Belgicku Gent-Wevelgem. Pridal aj triumf v bodovacej súťaži na Tirreno-Adriatico, kde skončil v celkovej klasifikácii tesne druhý za Belgičanom Gregom van Avermaetom. Teraz už má na konte aj etapové víťazstvo z Kalifornie, kde od roku 2010 spolu nazbieral už 14 takýchto triumfov.

Výsledky – Okolo Kalifornie:
2. etapa (South Pasadena – Santa Clarita, 148 km):

1. Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling 3:52:09 h, 2. Evan Huffman (USA) Rally Cycling – rovnaký čas ako víťaz, 3. Alexander Kristoff (Nór.) Team Kaťuša +8 s, 4. Peter Sagan (SR) Tinkoff, 5. Niccolo Bonifazio (Tal.) Trek-Segafredo, 6. Danny van Poppel (Hol.) Team Sky – všetci +8,… 33. Juraj Sagan, Tinkoff +8, 117. Martin Velits, Etixx – Quick-Step +10:16, 142. Michael Kolář, 143. Erik Baška (všetci SR) obaja Tinkoff +18:03.

Poradie po 2. etape:

1. Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling 8:12:34 h, 2. Evan Huffman (USA) Rally Cycling +8 s, 3. Peter Sagan (SR) Tinkoff +14, 4. Alexander Kristoff (Nór.) +20, 5. Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team +21, 6. William Barta (USA) Axeon Hagens Berman +21,…31. Juraj Sagan, Tinkoff +24,…106. Martin Velits, Etixx – Quick-Step +10:32 min,… 141. Erik Baška +18:34, 142. Michael Kolář (všetci SR) obaja Tinkoff +18:35.

Bodovacia súťaž:

1. Peter Sagan (SR) Tinkoff 22 bodov, 2. Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling 21, 3. Evan Huffman (USA) Rally Cycling 14

Ďalší program pretekov Okolo Kalifornie 2016 (15. – 22. mája):

Utorok 17. mája – 3. etapa: Thousand Oaks – Santa Barbara County (167 km)

Streda 18. mája – 4. etapa: Morro Bay – Laguna Seca (215 km)

Štvrtok 19. mája – 5. etapa: Lodi – South Lake Tahoe (213 km)

Piatok 20. mája – 6. etapa: Folsom – Folsom (individuálna časovka na 20,3 km)

Sobota 21. mája – 7. etapa: Santa Rosa – Santa Rosa (175 km)

Nedeľa 22. mája – 8. etapa: Sacramento – Sacramento (136 km)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander KristoffErik BaškaJuraj SaganMartin VelitsMichael KolářPeter Sagan