Peter Sagan
Peter Sagan sa na niekoľko desiatok metrov pred cieľom ocitol na prvom mieste, ale napokon tesne podľahol lepšie finišujúcemu Vivianimu. Foto: SITA/AP

ABÚ ZABÍ 9. októbra (WebNoviny.sk) – Víťazom druhej etapy cyklistických pretekov Okolo Abú Zabí so štartom aj cieľom v Abú Zabí (129 km) sa v hromadnom špurte pelotónu stal Talian Elia Viviani z tímu Sky. Slovák Peter Sagan (Tinkoff Saxo) finišoval druhý, tretí skončil ďalší Talian Fabio Sabatini (Etixx – Quick-Step). Sagan sa niekoľko desiatok metrov pred cieľom ocitol na prvom mieste, ale napokon tesne podľahol lepšie finišujúcemu Vivianimu.

Viviani je čistokrvný šprintér a veľmi dobrý, takže jeho víťazstvo nie je prekvapením. Držal sa na mojom kolese a o to ide. Moji tímoví kolegovia odviedli vynikajúcu prácu a Bennati mi skvele rozbehol špurt. Bola to krátka etapa, čo je lepšie, keď je takéto počasie. Celkovo sme zažili dobrý deň. Zajtra na nás čaká horská etapa, uvidíme, čo sa bude dať robiť,“ cituje Petra Sagana oficiálna stránka Tinkoff-Saxo.

V celkovej klasifikácii je po dvoch zo štyroch etáp na čele Viviani, Peter Sagan z tretieho miesta zaostáva o 4 sekundy. Druhý z bratov Saganovcov Juraj prišiel v piatok do cieľa s odstupom 1:01 min na 82. mieste a celkovo je sedemdesiaty ôsmy. „Keď Sagan začal šprintovať, povedal som si: idem za ním a cez neho, nebudem čakať. Viem, že na konci sezóny mám ešte dosť energie a som veľmi šťastný, že som napokon zvíťazil,“ cituje server cyclingnews.com víťaza 2. etapy a priebežného lídra Vivianiho. Peter Sagan je zároveň lídrom súťaže mladých jazdcov do 25 rokov o dve sekundy pred Maročanom Soufianem Haddim.

Počas piatkovej etapy s rovinovým profilom po páde odstúpil jeden z favoritov na celkové poradie a druhý muž priebežnej klasifikácie Belgičan Tom Boonen (Etixx – Quick-Step). Dianie ovplyvnil únik šiestich a neskôr už iba štyroch jazdcov, ktorý sa skončil 12 km pred cieľom.

Cyklistické preteky Okolo Abú Zabí sa prvýkrát ocitli v kalendári UCI. V pelotóne je už len niečo vyše stovky cyklistov, každý tím má k dispozícii iba 6 pretekárov. Pre Petra Sagana ide o premiérové preteky v dúhovom drese majstra sveta, ktorý si vybojoval na nedávnom svetovom šampionáte v Richmonde. Zároveň to je pre Petra a Juraja Saganovcov súťažný záver sezóny.

Výsledky – Okolo Abú Zabí – piatok:

2. etapa (Abú Zabí / Yas Marina – Abú Zabí / Marina Island, 129 km): 1. Elia Viviani (Tal.) Team Sky 3:02:07 h, 2. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo, 3. Fabio Sabatini (Tal.) Etixx – Quick-Step, 4. Luka Mezgec (Slovin.) Team Giant-Alpecin, 5. Lukasz Wisniowski (Poľ.) Etixx – Quick-Step, 6. Andrea Palini (Tal.) Skydive Dubai – všetci v rovnakom čase ako víťaz

Poradie po 2. etape: 1. Elia Viviani (Tal.) 7:23:08 h, 2. Andrea Guardini (Tal.) Astana – rovnaký čas, 3. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +4 s, 4. Alessandro Bazzana (Tal.) UnitedHealthcare +4, 5. Daniele Bennati (Tal.) Tinkoff-Saxo +6, 6. Soufiane Haddi (Mar.) Skydive Dubai +6,…78. Juraj Sagan (SR) Tinkoff-Saxo +1:11 min.