Video: Saganovi chýbal kúsok k víťazstvu v 2. etape Tour Down Under, v špurte bol najrýchlejší Ewan

Peter Sagan
Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe (uprostred) vyhral súboj o triumf v tretej etape 104. ročníka Tour de France, ktorá merala 212,5 km a viedla z Vievers do Longwy. Longwy, 3. júl 2017. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 17. januára, 9:09

STIRLING 17. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan skončil na štvrtom mieste v hromadnom šprinte druhej etapy Tour Down Under, úvodného podujatia prestížnej série WorldTour v sezóne 2018, ktoré sa odohráva v Južnej Austrálii.

Trojnásobný a úradujúci majster sveta Sagan (Bora Hansgrohe) v záverečnom špurte 148,6 km dlhej etapy z Unley do Stirlingu sa príliš skoro ocitol vpredu a napokon ho predstihol jeho tradičný rival na týchto pretekoch Caleb Ewan z tímu Mitchelton-Scott.

Nový líder pretekov

Práve tento Austrálčan sa stal novým lídrom Tour Down Under. Ewan vedie aj bodovaciu súťaž i klasifikáciu do 25 rokov, na čele ktorej bol už aj po prvej etape.

Sagana zdolal v koncovke etapy aj Juhoafričan Daryl Impey a slovenský reprezentant napokon zjavne prepustil tretie miesto tímovému kolegovi Austrálčanovi Jayovi McCarthymu, ktorý by mal na TDU bojovať o celkový triumf.

Saganovi patrí v priebežnej celkovej klasifikácii tretia priečka s mankom 12 sekúnd na lídra Ewana. Druhý je Impey s 10-sekundovým odstupom. V bodovacej súťaži vedie Ewans 29 bodmi o 4 body pred Saganom.

„Bolo veľmi teplo a etapa mala predpokladaný priebeh. Urobili sme všetko, čo bolo v našich silách, ale Caleb Ewan bol silnejší. Som rád, že Jay McCarthy získal bonusové sekundy. V zostávajúcich štyroch etapách sa budeme snažiť o čo najlepšie výkony,“ uviedol Peter Sagan v cieli 2. etapy, cituje ho portál tímu Bora-Hansgrohe.

Dva ciele tímu Bora-Hansgrohe

Jeho austrálsky kolega McCarthy poznamenal: „Mali sme dva ciele pre túto etapu – pokus o Petrovo víťazstvo a sekundy pre mňa v celkovej klasifikácii. Keď som si všimol, že Peter už nemôže vyhrať etapu, šiel som si po bonusové sekundy, ktoré sa neskôr môžu ukázať ako ešte veľmi dôležité. Posunul som sa na celkové štvrté miesto a budem ďalej bojovať.“

Športový riaditeľ Bora-Hansgrohe Patxi Vila pridal ťiež komentár 2. etapy na tímovom webe: „Náš tím pracoval výborne až na ten konečný výsledok. Chceli sme etapové víťazstvo, ale uznávame, že Ewan bol dnes lepší. Tretia a štvrtá výsledková pozícia Jaya a Petra sú však dobré, Vzhľadom na vysoké teploty to bolo náročný deň v súťažnom pelotóne.“

V etape so zvlneným profilom pelotón neponúkol výnimočné tempo, do cieľa sa oproti pôvodnému časovému rozpisu prišlo o takmer polhodiny neskôr. V úniku dňa sa ocitli Španiel Jaime Castrillo z tímu Movistar, Austrálčan Scott Bowden (UniSA Australia) a jeho krajan William Clarke (Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale). Ich náskok sa miestami pohyboval na úrovni 7 minút.

Etapa skončila  hromadným špurtom

Z tria napokon zostal vpredu osamotený 21-ročný Castrillo, ale aj jeho pokus sa skončil približne 14 km pred cieľom. Už dva kilometre pred „páskou“ bolo jasné, že sa etapa skončí hromadným špurtom, v ktorom tentokrát chýbal víťaz 1. etapy Nemec André Greipel. Sagan začal špurtovať príliš skoro a napokon ho zdolal Caleb Ewan, ktorý si pripísal už siedmu víťaznú etapu na pretekoch v Južnej Austrálii.

Slovenský rýchlik Sagan má v aktuálnej edícii pretekov TDU na konte tretie a štvrté miesto. Zvíťazil však v nedeľňajšom kritériu People´s Choice Classic, ktoré bolo pre neho vstupom do novej sezóny. Tam zdolal Greipela aj Ewana.

Konkurencia z BMC Racing

Vlani sa tím Bora-Hansgrohe na TDU nedočkal etapového triumfu, keďže Peter Sagan trikrát finišoval na druhom mieste za Austrálčanom Calebom Ewanom, ale Jay McCarthy skončil tretí v konečnom poradí.

Vzhľadom na kvalitu kádra Bora-Hansgrohe by mala tento rok na TDU konkurovať tímu BMC Racing, ktorý má vo svojom družstve troch Austrálčanov, niekdajších šampiónov z týchto pretekov, Rohana Dennisa, Simona Gerransa a obhajcu spred roka Richieho Porteho.

Podujatie Santos Tour Down Under pozostáva zo šiestich etáp, cyklisti v regióne Južnej Austrálie dovedna absolvujú 862 km. Tretia etapa vo štvrtok 18. januára z Glenelgu do Victor Harbor (146,5 km) bude mať opäť zvlnený charakter s jednou horskou a dvoma šprintérskymi prémiami.

TDU uzatvorí 6. etapa s dĺžkou 90 km v Adelaide v nedeľu 21. januára. Preteky sú prvým podujatím prestížneho seriálu WorldTour v sezóne 2018. Vo WorldTour 2018 bude dovedna 37 podujatí.

Tour Down Under 2018 – 2. etapa

  • Unley – Stirling, 148,6 km:

1 Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott 4:03:55 h, 2. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott, 3. Jay McCarthy (Aus.) Bora-Hansgrohe, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe,5. Nathan Haas (Aus.) Kaťuša-Alpecin, 6. Elia Viviani (Tal.) Quick-Step Floors

Poradie po 2. etape:1. Caleb Ewan (Aus.) Mitchelton-Scott 07:54:00 h, 2. Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott +10 s, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +12,4. Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe +12, 5. Nathan Haas (Aus.) Kaťuša-Alpecin +15, 6. Jhonatan Restrepo (Kol.) Kaťuša-Alpecin +15

Bodovacia súťaž:1. Caleb Ewan (Aus.) 29 bodov, 2. Peter Sagan (SR) 25, 3. Nathan Haas (Aus.) 22

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe André GreipelCaleb EwanElia VivianiPeter Sagan