Sekera asistoval pri víťaznom góle Edmontonu
Andrej Sekera (vľavo) bol jednou z kľúčových postáv pri víťazstve Edmontonu nad Anaheimom. Foto: SITA/AP

PHILADELPHIA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Sedem slovenských hokejistov si zahralo v sobotňajších zápasoch NHL, štatistiky kanadského bodovania si rozšírili traja z nich. Andrej Sekera bol jednou z kľúčových postáv pri víťazstve Edmontonu nad Anaheimom 3:2 po predĺžení.

V štvrtej minúte predĺženia sa slovenský obranca odhodlal na výlet za bránku súpera, odtiaľ našiel nemeckého spoluhráča Leona Draisaitla a ten rozhodol o 2 bodoch pre Oilers. Bola to siedma asistencia a desiaty bod Sekeru v sezóne 2016/2017, Draisaitl zaznamenal desiaty presný zásah. Sekerovi chýba jediný bod od pokorenia 200-bodovej hranice v NHL (40+159). Útočník Tomáš Tatar a obranca Martin Marinčin si tiež pripísali po jednej asistencii na gól, ale ich tímom to k víťazstvám nepomohlo. Detroit s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom v zostave prehral na ľade Pittsburgu 3:5, hoci po dvoch tretinách viedol 3:1.

Tatar aj Jurčo dvakrát vystrelili na brankára Penguins Marca-Andreho Fleuryho, ale bez úspechu. Pozoruhodné je, že Pitsburgh vyhral už piatykrát v sezóne, keď po dvoch tretinách viedol jeho súper. Detroit prehral z ostatných šiestich zápasov prvý raz v riadnom hracom čase. „Hráčom neustále prízvukujem, že na utváranie gólových situácií nemusíme čakať na presilovky alebo chyby súpera. Treba to skúšať aj inými spôsobmi,“ uviedol tréner Pittsburghu Mike Sullivan.

Marinčin vystrelil zrejme zámerne nepresne

Martin Marinčin často neboduje, ale v 42. min mal podiel na vyrovnávajúcom góle Toronta vo Vancouveri na 2:2. Marinčin vystrelil od modrej zrejme zámerne nepresne, aby sa k puku za bránkou mohol dostať jeho spoluhráč Zach Hyman. Ten našiel voľného Austona Matthewsa a mladučký strelec 11. gólom sezóny vyrovnal. Stačilo to na 1 bod pre hostí, domáci napokon triumfovali po samostatných nájazdoch. Slovenský obranca Marinčin si v 15. zápase sezóny pripísal 5. bod (1+4) a odohral solídnych 20:28 min. Brankár víťazného tímu Ryan Miller predviedol 38 zákrokov a poradil si aj s dvoma nájazdami v záverečnej lotérii. „Po zápase s Anaheimom a prehre 1:3 som mal zlý pocit, lebo som potopil spoluhráčov svojimi chybami. Potreboval som sa odraziť a podarilo sa mi to,“ skonštatoval Ryan Miller na webe NHL.

V bohatom 12-zápasovom programe nestrelil gól nikto zo Slovákov a z víťazstva sa tešil okrem Sekeru už len jediný – Marko Daňo nechýbal pri víťazstve Winnipegu na ľade St. Louis 3:2 po predĺžení, ale nebodoval. Už v 17. sekunde predĺženia rozhodol o výhre hostí Bryan Little, jeho fínsky spoluhráč z útoku Patrik Laine sa 16. gólom v sezóne dotiahol na pozíciu streleckého lídra NHL spoločne so Sidneym Crosbym.

Devätnásťročný ruský obranca Ivan Provorov v službách Philadelphie má za sebou životný zápas v Národnej hokejovej lige. Nováčik Provorov v 24. min v rozpätí 31 sekúnd dvoma gólmi otočil súboj s Chicagom z 0:1 na 2:1. Hokejisti Philadelphie napokon zvíťazili 3:1 a dosiahli štvrté víťazstvo v sérii, čo je ich tohtosezónny rekord. Z dvojice slovenských útočníkov v drese Chicaga bol aktívnejší Richard Pánik, ale jeho 4 strely, rovnako ako pokus Mariána Hossu, sa gólmi neskončili. „Streliť gól v zápase je krásny pocit, ale dať dva počas jedného striedania je niečo neuveriteľné. V minulom stretnutí tam bolo pár zlých odrazov puku a celkovo mi to nešlo. Teraz to bolo oveľa lepšie,“ uviedol nadšený Provorov.

Boston stále bez zraneného Cháru

Boston zvíťazil v Buffale 2:1, rozhodujúci gól strelil v 48. min Patrice Bergeron. Fínsky brankár Bruins Tukka Rask sa zaskvel 35 zásahmi, zo svojho pohľadu sezónnym maximom. Hostia už v šiestom zápase v rade nastúpili bez zraneného slovenského kapitána Zdena Cháru. Tridsaťdeväťročný bek si zdravotnú indispozíciu privodil 22. novembra v druhej tretine stretnutia proti St. Louis. Bruins bez svojho kapitána trikrát prehrali a teraz po tretí raz zvíťazili. V treťom dosiaľ skončenom zápase sobotňajšieho programu tím New York Rangers si poradil s Carolinou 4:2 aj vďaka dvoma zásahom Chrisa Kreidera. Rangers zvíťazili v domácej Madison Square Garden nad Hurricanes trinástykrát v rade, čo je ich najdlhšia víťazná domáca séria proti niektorému zo súperov v NHL v celej klubovej histórii. Informuje o tom web NHL.

V zápase Arizona – Columbus sa tešili z víťazstva 3:2 po nájazdoch hostia (piateho v sérii), ale za zmienku stoja aj dva individuálne počiny domácich hráčov. Brankár Mike Smith predviedol 58 zákrokov, čo je klubový rekord Coyotes. Legenda klubu, štyridsiatnik Shane Doan, strelil 399. gól kariéry v NHL. „Frustrovaný je možno ešte slabé slovo. Keď sa už zdá, že sme urobili krok dopredu, príde potom ďalších pár dozadu. Dopracovať sa k víťazstvám pre nás nie je ľahké,“ uviedol Mike Smith, ktorý mal minimálne 40 zákrokov v troch zo štyroch ostatných zápasov.

Sumáre:
Philadelphia – Chicago 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)

Góly: 24. Provorov (Cousins, VandeVelde), 24. Provorov (Raffl), 29. B. Schenn (Konecny) – 4. Panarin (Anisimov, P. Kane)

Marián Hossa odohral 18:29 min, 1 strela, 3 „hity“, Richard Pánik (obaja Chicago) odohral 12:43 min, 4 strely, 3 „hity“, 2 zblokované strely, 1 mínuska

New York Rangers – Carolina 4:2 (1:0, 0:1, 3:1)

Góly: 5. Stepan (Klein, Zuccarello), 46. Grabner (Skjei, Fast), 53. Kreider (Stepan, Girardi), 58. Kreider (Zuccarello, Stepan) – 29. Stalberg (B. McGinn, Ryan), 47. V. Rask (Pesce, Slavin)

Buffalo – Boston 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Góly: 50. E. Kane (Reinhart) – 15. Krejčí (Carlo, Backes), 48. P. Bergeron (Pastrňák, Marchand)

Zdeno Chára (Boston) nehral pre zranenie

Nashville – New Jersey 4:5 po predĺžení (2:1, 2:0, 0:3 – 0:1)

Góly: 17. Fiala (Irwin, Ribeiro), 20. P. K. Subban (C. Wilson), 27. Fiala (C. Smith, Ribeiro), 35. Josi (Ekholm, Järnkrok) – 18. Hall (Quincey), 41. Cammalleri (A. Greene, Zajac), 41. A. Greene (Fiddler, Lappin), 53. Henrique (Zajac, Hall), 65. Cammalleri (Hall)

Vancouver – Toronto 3:2 po sam. nájazdoch (1:0, 1:1, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 14. D. Sedin (Sbisa, H. Sedin), 23. Bärtschi (Burrows, Triamkin), rozhod. nájazd Horvat – 32. J. van Riemsdyk (Bozak, Rielly), 42. Matthews (Hyman, Marinčin)

Martin Marinčin (Toronto) odohral 20:28 min, 1 asistencia, 1 pluska, 1 strela, 1 „hit“, 1 zblokovaná strela

Edmonton – Anaheim 3:2 po predĺžení (0:0, 2:1, 0:1 – 1:0)

Góly: 26. Caggiula (Maroon, Eberle), 34. Nugent-Hopkins (Klefbom, Eberle), 64. Draisaitl (Sekera, Eberle) – 30. Kesler (Getzlaf, Fowler), 50. Rakell (Getzlaf, Perry)

Andrej Sekera (Edmonton) odohral 24:57 min, 1 asistencia, 1 „hit“

Ottawa – Florida 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Góly: 7. E. Karlsson (Dzingel, Pageau), 8. Brassard (Wideman, Hoffman)

Colorado – Dallas 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 6. McKenzie (Shore), 27. Seguin (Jamie Benn, Spezza), 59. Eaves (Seguin)

St. Louis – Winnipeg 2:3 po predĺžení (0:1, 2:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 26. Steen (Pietrangelo, Bouwmeester), 28. Jaškin (Gunnarsson, Pietrangelo) – 13. Thorburn (Wheeler), 30. Laine (Little, Ehlers), 61. Little (Laine, Byfuglien)

Marko Daňo (Winnipeg) odohral 11:48 min, 2 strely, 3 „hity“, 2 trestné minúty

Tampa Bay – Washington 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 33. Kučerov (Hedman, Drouin), rozhod. nájazd B. Boyle – 47. Nicklas Bäckström (Carlson, Johansson)

Arizona – Columbus 2:3 po sam. nájazdoch (0:1, 2:0, 0:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 22. Vrbata (Ekman-Larsson, DeAngelo), 32. Doan (Michael Stone) – 1. Jenner (J. Johnson, Savard), 58. Wennberg (Saad, N. Foligno), rozhod. nájazd Atkinson

Pittsburgh – Detroit 5:3 (0:1, 1:2, 4:0)

Góly: 31. Kessel (Malkin, Hagelin), 43. Bonino (Cole, Rust), 47. Schultz (Cole, Malkin), 51. Kessel (Hagelin, Letang), 60. Cullen (Hörnqvist, Crosby) – 14. Zetterberg (Mantha, Tatar), 28. Nielsen (Sheahan, DeKeyser), 39. Larkin (Vanek, Green)

Tomáš Tatar odohral 17:16 min, 1 asistencia, 2 strely, 3 „hity“, Tomáš Jurčo (obaja Detroit) odohral 13:44 min, 2 strely, 1 mínuska

Viac k osobe Andrej SekeraMarián HossaMarko DaňoMartin MarinčinMike SmithNicklas BäckströmP. K. SubbanPatrice BergeronPatrik LaineRichard PánikRyan MillerTomáš JurčoTomáš TatarZdeno Chára