Gold Cup
Futbalisti Panamy a Mexika v ostrej výmene názorov počas semifinálového zápasu na Gold Cupe, v ktorom o víťazovi rozhodlo až predĺženie. Foto: SITA/AP

ATLANTA 23. júla (WEBNOVINY) – Prvýkrát od roku 2003 si futbalisti Spojených štátov amerických nezahrajú vo finále Gold Cupu, teda šampionátu Severnej a Strednej Ameriky a karibskej oblasti.

„The Reggae Boyz“ ešte neoslavujú

Obhajcovia titulu Američania v stredajšom semifinálovom súboji v Georga Dome v Atlante podľahli Jamajčanom 1:2 (0:2). Hostia strelili v rozpätí šiestich minút dva góly zásluhou Darrena Mattocksa a Gilesa Barnesa, za americký tím krátko po zmene strán kapitán Michael Bradley iba znížil na konečných 1:2.

„The Reggae Boyz“ zvíťazili nad tímom z USA iba druhýkrát za ostatných 22 zápasov a do finále prestížneho turnaja sa prebojovali vôbec po prvý raz. „Možno sme šokovali pár ľudí, ale seba nie. Vieme, čoho sme schopní a aké máme ambície. Ukázali sme, čo dokážeme,“ povedal strelec víťazného gólu Jamajky Giles Barnes.

„Ešte neoslavujeme, to si necháme až po finále. Až potom bude môcť prísť Bob Marley,“ uviedol v dobrej nálade tréner Jamajky Winfried Schäfer. „Hráči sú sklamaní, ale nemám im čo vyčítať. Vypracovali si šance na tri, štyri, možno aj päť gólov. Zostali však nevyužité,“ skonštatoval tréner tímu USA Jürgen Klinsmann.

Hráči sa chceli pobiť

Súperom Jamajky v nedeľňajšom finále vo Philadelphii bude Mexiko. Šesťnásobní šampióni Mexičania zdolali Panamčanov 2:1 po predĺžení zásluhou dvoch gólov z pokutových kopov. Oba premenil Andres Guardado, prvý v nadstavenom čase a druhý v 105. minúte v rámci predĺženia. Po zápase vzplanuli vášne panamských fanúšikov na adresu rozhodcov, ktorí museli odísť v policajnom sprievode.

Prívržencom Panamy sa nezdala červená karta a navyše dva nariadené pokutové kopy. Chaos prepukol už po odpískaní prvej penalty v 88. minúte, keď fanúšikovia hádzali na hraciu plochu odpadky a hráči oboch tímov sa hotovali na bitku. Príčinou nariadenia pokutového kopu bol dotyk ruky s loptou v šestnástke u hráča Panamy Romana Torresa. Napokon sa situácia ako-tak upokojila.

„Premýšľam, ako je vôbec možné, že sa také niečo stalo. Všetko na ihrisku sme robili dobre a teraz sme veľmi smutní. Stále tomu neverím, prečo sa to stalo nám, ľuďom milujúcim futbal,“ povedal napajedený tréner Panamy Hernán Gómez. „Toto určite nie je ideálny spôsob, ako dosiahnuť víťazstvo a postúpiť,“ uviedol kouč Mexika Miguel Herrera.

Mexickí hráči odplatili rivalom z Panamy semifinálovú prehru na Gold Cupe spred dvoch rokov. Mexičania zabojujú o celkovo siedmy titul, prvý od roku 2011. Na Gold Cupe sa bude hrať aj o 3. miesto, v sobotu sa Panama stretne s USA.