Stredajšie zápasy na MS vo futbale
Švajčiarsky futbalista Xherdan Shaqiri bozkáva kameru po góle, ktorý strelil Hondurasu počas stredajšieho zápasu E-skupiny na svetovom šampionáte v Brazílii. Foto: SITA/AP

MANAUS 26. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Švajčiarska zvíťazili v stredajšom zápase E-skupiny nad hráčmi Hondurasu 3:0 a postúpili do osemfinále na XX. majstrovstvách sveta v Brazílii.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Všetky góly v Manause strelil stredopoliar nemeckého Bayernu Mníchov Xherdan Shaqiri, ktorý sa presadil v 6., 31. a 71. min. Hetrik Shaqiriho je druhým trojgólovým zápisom jedného hráča v jednom stretnutí na šampionáte, v súboji Nemecko – Portugalsko (4:0) sa zaskvel jeho klubový spoluhráč Thomas Müller.

Obrazom: Stredajšie zápasy na MS vo futbale

Švajčiari ziskom troch bodov preskočili v konečnej tabuľke „éčka“ Ekvádorčanov, ktorí v súbežne hranom dueli remizovali s Francúzmi 0:0. V súboji o postup do štvrťfinále si zverenci trénera Ottmara Hitzfelda zmerajú v utorok 1. júla sily s víťazmi F-skupiny Argentínčanmi, Francúzi vyzvú Nigérijčanov.

E-skupina:
Honduras – Švajčiarsko 0:3 (0:2)

Góly: 6., 31. a 71. Shaqiri, ŽK: 66. J. Palacios (Honduras), rozhodovali: Pitana – Maidana, Belatti (všetci Arg.), 40 322 divákov

Honduras: Valladares – Beckeles, Bernárdez, Figueroa, J. C. García – Ó. B. García (77. A. Najar), Claros, W. Palacios, R. Espinoza (46. M. Chávez) – Bengtson, Costly (40. J. Palacios)

Švajčiarsko: Benaglio – Lichtsteiner, Djourou, Schär, R. Rodríguez – Behrami, Inler – Shaqiri (87. Džemaili), G. Xhaka (77. M. Lang), Mehmedi – Drmič (73. Seferovič)

I. polčas

Švajčiari „ohlásili“ svojmu súperovi útok na postupové pozície už po troch minútach hry, po prieniku a centri Drmiča z ľavej strany nepremenil vynikajúcu príležitosť Shaqiri, jeho strelu zo štyroch metrov zneškodnil brankár Hondurasu Valladares.

Stredopoliar mníchovského Bayernu sa tešil z premiérového presného zásahu na šampionáte v 6. min – loptu napálil krížnou strelou spoza šestnástky ľavačkou pod brvno – 0:1.

Po dvadsiatich minútach prvý raz pohrozili Hondurasania, po rohovom kope však Beckeles z otočky nenamieril do priestoru Benagliovej bránky. V 31. min Švajčiari využili rýchly protiútok, po prihrávke Drmiča skóroval opäť Shaqiri – 0:2. Dve minúty pred koncom prvého polčasu zlikvidoval gólman Valladares pokus Drmiča.

II. polčas

Honduras mohol znížiť rozdiel v skóre po siedmich minútach druhej časti hry, Bengtson obišiel aj gólmana Benaglia, ale pred bránkovou čiarou jeho nedôrazný pokus zastavil krajný obranca Rodríguez.

Po hodine hry mohol zavŕšiť hetrik Shaqiri, ale zblízka neuspel v súboji s Valladaresom. Ten istý hráč sa tešil z tretieho gólu v 71. min, keď využil presnú prihrávku Drmiča a strelou do protipohybu prekonal Valladaresa – 0:3.

Počas záverečnej štvrťhodiny sa predviedli obaja brankári – Benaglio zneškodnil pokusy Najara a Bengtsona, Valladares si poradil so zakončením Mehmediho.

Hlasy

(zdroj: AP):

Luis Fernando Suárez (tréner Hondurasu): „Druhý polčas bol vynikajúci. Mali sme tri či štyri výborné príležitosti na skórovanie, ale dať gól, to je niečo iné. Dá sa povedať, že sme sklamali našu krajinu.“

Ottmar Hitzfeld (tréner Švajčiarska): „S blížiacim sa záverom duelu to bolo stále náročnejšie, ale zvládli sme to. Bojovali sme o každú loptu. V osemfinále nemáme čo stratiť, môžeme len veľa získať. Máme šancu. A to aj proti Argentíne.“