San Jose Sharks - Pittsburgh Penguins
San Jose Sharks znížili stav finálovej série bojov o Stanleyho pohár na 1:2. Foto: SITA/AP

SAN JOSE 5. júna (WebNoviny.sk) – Hokejisti San Jose zvíťazili v treťom súboji finálovej série bojov o Stanleyho pohár na domácom ľade nad hráčmi Pittsburghu 3:2 po predĺžení a znížili stav série na 1:2. Rozhodnutie padlo v 73. min z hokejky fínskeho útočníka Joonasa Donskoia.

Brankára prekonal ponad rameno

Po získaní puku za bránkou si márne stíhaný Jevgenijom Malkinom našiel streleckú pozíciu v ľavom útočnom kruhu a strelou bez prípravy prekvapil Matta Murrayho v bránke hostí. Puk smeroval ponad jeho pravé rameno a zapadol do bránky pod hornú žŕdku. Dvadsaťštyriročný Donskoi v predchádzajúcej sezóne korčuľoval v tíme Kärpät Oulu vo fínskej Liige, teraz má na konte v play-off NHL 6 gólov a 6 asistencií.

„Pýtal som sa Joonasa, či vôbec vie, kde smeroval puk po jeho strele. Nemyslím si, že to už zistil,“ smial sa po zápase Chris Tierney, ktorý si pripísal víťaznú asistenciu. „Nemohli sme si to lepšie naplánovať. Víťazný gól v predĺžení a obrovský aplauz z hľadiska. Skvelé,“ tešil sa Logan Couture, s 26 bodmi stále najproduktívnejší hráč play-off.

Obrazom: San Jose Sharks zvíťazili v treťom zápase finálovej série NHL

Víťazné góly strelili nováčikovia

Sharks sa vyhli tomu, aby sa stali prvým tímom v histórii, ktorý vo vyraďovačke nezvládne päť predĺžení v rade. Predchádzajúci druhý zápas finále na ľade Penguins rozhodli pre seba rovnako v predĺžení domáci (2:1pp) a v oboch prípadoch strelili víťazné góly nováčikovia – Connor Sheary za Pittsburgh a teraz na opačnej strane Donskoi.

Dvaja nováčikovia rozhodli predĺženie v tom istom finále v histórii NHL vôbec po prvý raz. Celkovo ich skórovalo v súbojoch o titul šesť – okrem Shearyho a Donskoia aj Brian Skrudland, Jacques Lemaire a Jimmy Peters (všetci Montreal) a Alf Pike (New York Rangers). „Nemám o tom veľa vedomostí, ale teraz sme znížili, musíme v tom pokračovať a zlepšovať sa. Nemyslieť na výsledok či vývoj série, iba prísť na ľad a robiť to, čo treba,“ uviedol Joonas Donskoi na webe NHL.

„Tučniaci“ boli útočnejší

Pittsburgh bol aj vo finálovom zápase číslo 3, prvom na ľade San Jose, oveľa útočnejším tímom. V strelách na bránku hostia dominovali 42:26 a po dvoch tretinách viedli 2:1, keď sa presadili v 6. min obranca Ben Lovejoy (na tento gól odpovedal v 10. min domáci Justin Braun) a v 40. min švédsky útočník Patric Hörnqvist, ktorý jemne tečoval strelu Lovejoya od modrej.

San Jose sa druhýkrát v zápase dočkalo vyrovnania v 49. min, keď Joel Ward tvrdým príklepom doslova prestrelil Murrayho. „Je to skvelý pocit pomôcť tímu gólom v takom dôležitom zápase. Toto je finále o Stanleyho pohára a všetci chceme byť nápomocní pri dobrom výsledku,“ uviedol Joel Ward pre zámorské médiá. Víťaznú radosť zaplneného SAP Center v predĺžení spôsobil už spomenutý Donskoi.

Pre San Jose to bol prvý finálový zápas play-off na domácom ľade v celej klubovej histórii, ktorá sa ráta od roku 1991. A diváci v ňom utvorili fantastickú atmosféru. „Bolo to niečo úžasné, už od rozkorčuľovania sme cítili obrovskú energiu z tribún. Naši fanúšikovia sú výnimoční. Čakali na túto chvíľu 25 rokov a nesklamali nás,“ uviedol kapitán Sharks Joe Thornton pre AP.

„Žralok“ Jones zlikvidoval 40 striel

Bradatý produktívny veterán v drese „žralokov“ nezabudol pochváliť brankára Martina Jonesa, ktorý zlikvidoval 40 striel hráčov Pittsburghu. „Je to istota. Pokojný a sebavedomý kedykoľvek vstúpi na ľad. Dosiahli sme veľké víťazstvo. V prípade prehry by to bolo 0:3 a z toho by sme sa ťažko zviechali. Teraz to je 1:2 a najbližšie zase hráme doma,“ dodal Thornton.

„Mali sme svoje šance, ale nevyužili sme ich. V tomto zápase oba tímy mali istý čas prevahu. Hrali sme dobre a aj keď sme viedli, neuspokojili sme sa a boli aktívni,“ skonštatoval kapitán Pittsburghu Sidney Crosby na webe NHL. San Jose nastúpilo na prvý domáci finálový súboj bez člena elitného útoku Čecha Tomáša Hertla, ktorý sa zranil v dolnej časti tela. V prvom útoku ho nahradil Melker Karlsson, do štvrtého sa posunul Dainius Zubrus, ktorý v predchádzajúcom zápase nehral.

Štvrtý finálový duel opäť v SAP Center je na programe v pondelok 6. júna, hrá sa na štyri víťazstvá. Kým San Jose bojuje o svoj vôbec prvý Stanley Cup, Pittsburgh ho v klubových dejinách získal dosiaľ trikrát – v rokoch 1991, 1992 a 2009.

Finále Stanleyho pohára 2016 – tretí zápas – streda (hrá sa na štyri víťazstvá):
San Jose – Pittsburgh 3:2 predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 – 1:0) – stav série 1:2

Góly: 10. Braun (J. Thornton, Vlasic), 49. J. Ward (Donskoi, J. Thornton), 73. Donskoi (Tierney) – 6. Lovejoy, 40. Hörnqvist (Lovejoy, Määttä)

Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 17 562 divákov

Sharks: M. Jones – Burns, P. Martin, Braun, Vlasic, Polák, Dillon – Pavelski, J. Thornton, M. Karlsson – Donskoi, Couture, Marleau – J. Ward, Tierney, Nieto – Wingels, Spaling, Zubrus. Tréner: P. DeBoer.

Penguins: M. Murray – Letang, Dumoulin, Lovejoy, Määttä, J. Schultz, I. Cole – Hörnqvist, Crosby, Sheary – Kessel, Bonino, Hagelin – Rust, Malkin, Kunitz – Fehr, Matt Cullen, Kühnhackl. Tréner: M. Sullivan.

Zostávajúci program finále:

pondelok 6. júna (štvrtý zápas): San Jose Sharks – Pittsburgh Penguins (utorok 2.00 h SELČ)

štvrtok 9. júna (prípadný piaty zápas): Pittsburgh Penguins – San Jose Sharks (piatok 2.00 h SELČ)

nedeľa 12. júna (prípadný šiesty zápas): San Jose Sharks – Pittsburgh Penguins (pondelok 2.00 h SELČ)

streda 15. júna (prípadný siedmy zápas): Pittsburgh Penguins – San Jose Sharks (štvrtok 2.00 h SELČ)