Video: Skvelý Sagan skončil tretí v druhej etape Vuelta a San Juan (aktualizované)

Peter Sagan, Vuelta a San Juan
Slovenský cyklista Peter Sagan počas jednej z etáp na pretekoch Vuelta a San Juan v Argentíne.
  • aktualizované 29. januára 7:00

PERI LAGO PUNTA NEGRA 29. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan skončil na treťom mieste v pondelkovej druhej etape 37. ročníka pretekov Vuelta a San Juan Internacional v Argentíne (27.1. – 3.2.).

V šprintérskom závere etapy so štartom v Chimbase a cieľom v Peri Lago Punta Negra (132,5 km) zvíťazil francúzsky pretekár tímu Deceuninck – Quick Step Julian Alaphilippe pred Talianom Simonem Consonnim (UAE-Team Emirates).

Pondelkovú etapu skrátili organizátori z pôvodných 160 na 134 km, dôvodom sú vysoké teploty v tejto časti Argentíny. Pretekárom aj v utorok robili spoločnosť „štyridsiatky“.

V úniku kvarteto cyklistov

Výraznú časť etapy strávilo v úniku kvarteto jazdcov, no posledného z nich Hamisha Schreursa (Israel Cycling Academy) pelotón dostihol necelých desať km pred cieľom. Na čele pelotónu pracovali najmä tímy Bora-Hansgrohe, Deceuninck-Quick Step a UAE-Team Emirates.

V závere cyklisti po štvrtý a posledný raz absolvovali horskú prémiu III. kategórie Alto Punta Negra s dĺžkou 1 km a priemerom 8% a v nej sa odhodlal k ataku Julian Alaphilippe. Víťaza horskej súťaže na Tour de France z vlaňajška síce dostihli skvelý kolumbijský vrchár tímu Movistar Nairo Quintana a Belgičan Tiesj Benoot (Lotto Soudal), ale Alaphilippe vzápätí opäť odskočil a svoje vyše tri kilometre dlhé sólo dotiahol do úspešného konca.

Zo skupinky za ním najlepšie špurtoval Talian Simone Consonni a slovenský „rýchlik“ Peter Sagan svoje snaženie pretavil v pódiové umiestnenie. Ďalší dvaja Slováci výraznejšie zaostali. Mladík Matúš Štoček došiel do cieľa sedemdesiaty s odstupom 1:49 min a Erik Baška bol až stodeviaty s mankom 5:11 min.

Sagan je v celkovom poradí už štvrtý

Pozíciu lídra celkovej klasifikácie si udržal Kolumbijčan Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates), druhý je s odstupom 3 sekúnd Alaphilippe, tretí Consonni (+7) a Peter Sagan sa posunul na štvrtú priečku. Za Gaviriom je aktuálne o 9 sekúnd. Štočekovi patrí v klasifikácii jazdcov do 23 rokov 13. priečka a celkovo je sedemdesiaty prvý.

Bola to ďalšia horúca etapa na týchto pretekoch. Mraky v cieľovom priestore nám to však v závere trochu uľahčili. Celý náš tím opäť odviedol výbornú prácu, kontrolovali sme etapu na čele pelotónu. Keď v závere zaútočil Alaphilippe, v skupine za ním sa príliš nespolupracovalo a nepodarilo sa nám dostihnúť ho. Úplne na konci to bolo veľmi tesné, ale Alaphilippe to ustál a zvíťazil. Moja forma ide nahor tak, ako by to malo byť v tejto časti roka. Všetko je v poriadku a budeme všetci každý deň naďalej bojovať,“ uviedol Peter Sagan na portáli svojho tímu bora-hansgrohe.com.

Preteky nemajú status WorldTour

Preteky Vuelta a San Juan Internacional majú 7 etáp, voľný deň príde na rad po štyroch odjazdených dňoch vo štvrtok 31. januára. Najmä dve etapy budú dôležité pre naháňanie sekúnd do celkovej klasifikácie. Treťou etapou bude krátka časovka na 12 km so štartom aj cieľom v Pocite.

Kráľovskou etapou z hľadiska náročnosti bude piata zo San Martín do Alto Colorado (169,5 km) so štyrmi horskými prémiami a záverečným 18,9 km dlhým stúpaním na Alto Colorado do výšky 2624 m. Preteky nemajú status WorldTour (iba 2.1), ale zato sa môžu pochváliť skvelým šprintérskym obsadením.

Slovák Peter Sagan, Brit Mark Cavendish, Kolumbijčan Fernando Gaviria či Argentínčan Maximiliano Richeze sú ťahákmi pre fanúšikov v rýchlych dojazdoch etáp, Kolumbijčan Nairo Quintana či Francúz Julian Alaphilippe by mali bojovať o celkové víťazstvo.

Vuelta a San Juan Internacional v Argentíne

2. etapa (Chimbas – Peri Lago Punta Negra, 132,5 km): 1. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck – Quick Step 3:11:33 h, 2. Simone Consonni (Tal.) UAE-Team Emirates, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 4. Jens Keukeleire (Belg.) Lotto Soudal, 5. Daniel Zamora (Arg.) Agrupacion Virgen De Fatima, 6. Carlos Barbero (Šp.) Movistar – všetci rovnaký čas ako víťaz,… 70. Matúš Štoček Beltrami Tsa – Hopplá – Petroli Firenze +1:49 min,… 109. Erik Baška (obaja SR) Bora-Hansgrohe +5:11

Poradie po 2. etape: 1. Fernando Gaviria (Kol.) UAE-Team Emirates,2. Julian Alaphilippe (Fr.) Deceuninck – Quick Step +3 s, 3. Simone Consonni (Tal.) UAE-Team Emirates +7, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +9, 5. Alonso Gamero (Peru) +12, 6. Ricardo Escuela (Arg.) Agrupacion Virgen De Fatima +13,… 71. Matúš Štoček Beltrami Tsa – Hopplá – Petroli Firenze +2:02, 108. Erik Baška (obaja SR) Bora-Hansgrohe +5:24.

Mladí jazdci do 23 rokov: 1. Remco Evenepoel (Belg.) Deceuninck – Quick Step 7:01:45 h,… 13. Matúš Štoček (SR) Beltrami Tsa – Hopplá – Petroli Firenze +1:49 min.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik BaškaFernando GaviriaJulian AlaphilippeMark CavendishMatúš ŠtočekNairo QuintanaPeter Sagan