Peter Sagan
Peter Sagan si v Abú Zabí vyskúšal jazdu na ťave a aj na okruhu formuly 1. Foto: SITA/AP

GENT 27. februára (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Tinkoff obsadil druhé miesto v sobotňajších pretekoch Omloop Het Nieuwsblad, ktoré odštartovali sezónu jarných klasík v Európe. Sagan v záverečnom špurte nestačil iba na svojho veľkého rivala Belgičana Grega van Avermaeta (BMC Racing). Čas víťaza bol 4:54:12 h.

Sagan bol súčasťou päťčlennej skupiny v úspešnom úniku

V dúhovom drese majstra sveta a s číslom 1 jazdiaci Sagan bol súčasťou päťčlennej skupiny v úspešnom úniku, jeho kolegami až do záverečných metrov boli Brit Luke Rowe (Team Sky), Belgičan Tiesj Benoot (Lotto Soudal), Francúz Alexis Gougeard (Ag2R La Mondiale) a neskorší víťaz Greg van Avermaet (BMC Racing) . Päť kilometrov pred cieľom mala skupinka náskok 38 sekúnd, 3 km pred métou už len 25 sekúnd a bolo jasné, že si ho udržia.

V záverečných desiatkach metrov prvý zaútočil Van Avermaet a na jeho atak zareagoval Sagan. Náskok Belgičana bol však už dostačujúci na víťazstvo. Hlavné pole doviedol do cieľa s odstupom 6 sekúnd Belgičan Jens Debusschere (Lotto Soudal). „Som veľmi rád, že sa mi podarilo vyhrať prvé preteky v Belgicku v novej sezóne. Ak by som si mal vybrať, kde by som chcel uspieť, tak práve na tomto podujatí,“ uviedol Van Avermaet v prvej reakcii pre belgickú televíziu.

Sagan pôjde ďalšie preteky už v nedeľu

Preteky Omloop Het Nieuwsblad mali dĺžku 200,8 km, na trase so štartom a cieľom v Gente bolo 13 stúpaní a 10 sekcí s dlažobnými kockami. Vlani ich druhý rok po sebe ovládol Brit Ian Stannard z tímu Sky.

V rýchlom slede už v nedeľu Peter Sagan absolvuje ďalšie jednorazové preteky v Belgicku. Podujatie Kuurne-Brusel-Kuurne bude mať podobnú dĺžku ako sobotňajšia klasika Omloop Het Nieuwsblad , ale na trase bude menej stúpaní.

Okrem Sagana a Van Avermaeta boli v sobotu v 248-člennom poli cyklistov v hre aj ďalšie veľké postavy jarných klasík Nór Alexander Kristoff (Kaťuša), Belgičania Philippe Gilbert (obaja BMC), Tom Boonen (Etixx- QuickStep) či jeho ambiciózny tímový kolega so silným časovkovým fundamentom, Nemec Tony Martin. Všetci skončili v poli porazených.

Výsledky – Omloop Het Nieuwsblad (Gent – Gent, 200,8 km):

1. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 4:54:12 h, 2. Peter Sagan (SR) Tinkoff, 3. Tiesj Benoot (Belg.) Lotto Soudal, 4. Luke Rowe (V. Brit.) Team Sky – všetci rovnaký čas ako víťaz, 5. Alexis Gougeard (Fr.) Ag2R La Mondiale +6, 6. Jens Debusschere (Belg.) Lotto Soudal +9.