Peter Sagan
Peter Sagan si udržal po 4. etape na Okolo Švajčiarska žltý dres. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 18. júna 18:26

BRATISLAVA 18. júna (WebNoviny.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe skončil na tretej priečke v utorkovej 4. etape pretekov Okolo Švajčiarska a udržal si pozíciu celkového lídra podujatia, ktoré je tradičnou generálkou pred Tour de France. Sagana v šprintérskej koncovke etapy z Murtenu do Arlesheimu (163,9 km) zdolali iba Talian Elia Viviani (Deceuninck – Quick Step) a Austrálčan Michael Matthews (Sunweb).

Sagan má na čele náskok 10 sekúnd

Viviani si pripísal piaty etapový triumf v tomto roku a jeho družstvo Deceuninck – Quick Step si 38. víťazstvom upevnilo líderskú pozíciu v tímovom hodnotení v aktuálnej sezóne. Peter Sagan má vďaka bonifikácii v celkovom poradí náskok 10 sekúnd pred Matthewsom a 15 sekúnd pred Dánom Kasperom Asgreenom.

Žilinský rodák je naďalej aj lídrom bodovacej súťaže, kde má s 29 bodmi náskok 9 bodov pred Vivianim a 14 bodov pred Matthewsom. Z historického pohľadu má Sagan momentálne na pretekoch Okolo Švajčiarska na konte už 30 pódiových umiestnení – 17 víťazstiev, 7 druhých a 6 tretích miest.

Etapa z Murtenu do Arlesheimu nebola výnimočne náročná, ale pretekári museli absolvovať aj dve horské prémie s celkovou dĺžkou 8,4 km. V úniku dňa sa objavilo kvarteto Robin Carpenter (Rally UHC), Simon Geschke (CCC Team), Gian Friesecke (Switzerland) a Taco van der Hoorn (Jumbo-Visma). Z nich bol v celkovej klasifikácii pred utorkom najvyššie na 29. mieste Nemec Geschke, iba 49 sekúnd za lídrom Saganom. P

äťdesiat kilometrov pred cieľom mali jazdci v úniku ešte 2:33 min pred pelotónom. Na vrchárskej prémii III. kat. na Eichenbergu na 145. km bol prvý Švajčiar Friesecke, pelotón mal manko už len 55 sekúnd. O čosi neskôr sa v páde ocitol Brit Geraint Thomas (Ineos) a podľa prvých informácií z twitteru lanský šampión Tour de France skončil v nemocnici na pozorovaní. Friesecke, ktorý zostal ako posledný v úniku, vyhral aj šprintérsku prémiu v Hochwalde (150,5 km). Peter Sagan si tam došpurtoval po tretie miesto a získal 2 bonifikačné sekundy.

V posledných 10 km už bol „balík“ pokope a šprintérske tímy hľadali čo najlepšie pozície pre svojich lídrov. Peter Sagan bol vpredu na výhodných priečkach. Do posledného kilometra Sagan vstúpil na štvrtej pozícii za svojím talianskym rivalom Vivianim. Obaja hlavní favoriti na etapový triumf začali približne v rovnakom momente šprintovať, ale Talian vyvinul vyššiu rýchlosť a Sagana napokon na „páske“ zdolal aj Austrálčan Michael Matthews.

Okolo Švajčiarska – výsledky

• utorok

4. etapa (Murten – Arlesheim, 163,9 km): 1. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck – Quick Step 3:46:02 h, 2. Michael Matthews (Aus.) Sunweb, 3. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe, 4. Matteo Trentin (Tal.) Mitchelton-Scott, 5. Jasper Stuyven (Belg.) Trek-Segafredo, 6. Sep Vanmarcke (Belg.) EF Education First – všetci rovnaký čas ako víťaz.

Celkové poradie po 4. etape /žltý dres/: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 11:37:28 h, 2. Michael Matthews (Aus.) Sunweb +10 s, 3. Kasper Asgreen (Dán.) Deceuninck – Quick Step +15.

Bodovacia súťaž /čierny dres/: 1. Peter Sagan (SR) 29 bodov, 2. Elia Viviani (Tal.) 20, 3. Michael Matthews (Aus.) 15