Peter Sagan
Záverečný finiš nedeľňajších pretekov Miláno - San Remo: Peter Sagan (vľavo) a víťaz Gerald Ciolek. Foto: SITA/AP

MILÁNO 17. marca (WEBNOVINY) – Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v prvej tohtoročnej klasike Miláno – San Remo 2. miesto. Týmto výsledkom sa už posunul na piate miesto v rebríčku UCI.

Dvadsaťtriročný jazdec tímu Cannondale bol blízko k prvému víťazstvu na niektorom z veľkých jednodňových pretekov, ale na cieľovej páske ho prešpurtoval Nemec Gerald Ciolek.

Na 3. mieste skončil Švajčiar Fabian Cancellara.

V náročných poveternostných podmienkach a veľkej zime sa víťazstvo Cioleka nečakalo.

Jazdec tímu MTN-Qhubeka potvrdil svoje šprintérske kvality, išiel takticky, držal sa najmä Sagana a keď zvládol aj všetky kopce na trati, v posledných metroch udrel.

Sagan si do svetového rebríčka UCI vybojoval 80 bodov, celkovo ich má už 92 a bude mu patriť pozícia v elitnej desiatke.

„Možno, že dnešok nemal patriť mne, vždy sa však pokúšam uspieť. Bolo to prvá klasika sezóny, môj prvý cieľ. Mal som všetko vo svojich rukách, čo je dobré znamenie pre ďalšie preteky. Bol to skutočne náročný deň – mrzlo, snežilo, pršalo, museli nás prevážať aj autobusom. Ciolek všetkých prekvapil, ale na Miláno – San Remo je bežné, že všetci sledujú favoritov a zvíťazí outsider. Pred cieľom som očakával nástup Cancellaru a myslel som si, že som najrýchlejší. Tvrdo som pracoval a napokon mi chýbali potrebné sily. Šprint som začal trochu priskoro a zaplatil som za to. Som sklamaný, ale je to ďalšia skúsenosť. Druhé miesto na takých významných pretekoch však nie je zlé,“ uviedol na webe tímu Cannondale Peter Sagan.

Najdlhšiu klasiku v kalendári výrazne ovplyvnilo počasie, pre ktoré prišla o 47 km. Organizátori museli z itinerára vynechať stúpanie na Passo del Turchino i kopec La Manie. Cyklisti sa dostali na 117. km a rozhodcovská jury preteky zastavila.

RadioShack Leopard Trek

Na 163. kilometri sa pelotón presunul tímovými autobusmi. Cyklisti prestávku využili aj na napísanie odkazov na sociálne siete. „Pekná prestávka na kávu počas Miláno – San Remo,“ podelil sa na Twitteri Peter Sagan.

„Sneží, mohli by sme absolvovať aj biatlon. Ak áno, môžem strieľať ako prvý?“ pýtal sa zasa Holanďan Koen de Kort.

V čase prerušenia bola vpredu šesťčlenná skupina, v ktorej boli Maxim Belkov, Lars Bak, Filippo Fortin, Diego Rosa, Matteo Montaguti a Pablo Lastras.

Šestica mala aj jedenásťminútový náskok, po reštarte sa pelotón vydal na zvyšných 130 km za nimi o 7:10 min.

Viacerí jazdci už na nový štart nenastúpili a zostali v tímových autobusoch. Únik sa definitívne skončil 30 km pred cieľom.

Peter Sagan

Záverečné stúpania preriedili pelotón, kde si všetko strážil Peter Sagan. Pri zjazde z Cipressa zaútočil majster sveta Philippe Gilbert, následne sa 15 km pred cieľom vpredu objavila trojica Ian Stannard, Sylvain Chavanel a Eduard Vorganov.

V stúpaní na posledný vrchol dňa Poggio sa hlavná skupina definitívne roztrhala, keď ako prvý nastúpil Sagan a začal stíhať vtedy už vedúce duo Stannard, Chavanel. Záver už bol taktický súboj šestice jazdcov, Peter Sagan sa 1,5 km pred finišom pokúsil o nástup, okamžite ho však zachytil Cancellara.

Slovák viedol ešte 50 metrov pred cieľom, ale pred páskou ho prešprintoval Ciolek. „Dnes to bola pre mňa veľká šanca, v môj prospech hralo veľa vecí. Keď už som zostal vpredu, vedel som, že môžem uspieť. Musím sa poďakovať celému tímu za podporu počas celého dňa,“ povedal v prvom televíznom rozhovore Ciolek.

Druhého slovenského cyklistu v pelotóne Martina Velitsa z tímu Omega Pharma-Quick Step klasifikovali na 125. mieste s odstupom 13:09 min na víťazného Geralda Cioleka.

Výsledky – cyklistické preteky Miláno – San Remo:

1. Gerald Ciolek (Nem.) MTN – Qhubeka 5:37:20 h, 2. Peter Sagan (SR) Cannondale, 3. Fabian Cancellara (Švaj.) RadioShack Leopard, 4. Sylvain Chavanel (Fr.) Omega Pharma-Quick Step, 5. Luca Paolini (Tal.) Kaťuša, 6. Ian Stannard (V. Brit.) Sky všetci čas ako víťaz, … 125. Martin Velits (SR) Omega Pharma-Quick Step +13:09 min

Viac k osobe Fabian CancellaraMartin VelitsPeter SaganPhilippe GilbertSylvain Chavanel