Tour de France 2018 (20. etapa)
Slovenský cyklista Peter Sagan v zelenom drese lídra bodovacej súťaže počas 20. etapy Tour de France 2018, ktorou bola individuálna časovka na 31 km zo Saint-Pée-sur-Nivelle do Espelette. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 28. júla 17:46

ESPELETTE 28. júla (WebNoviny.sk) – Britského cyklistu Gerainta Thomasa (Sky) už len záverečná etapa s dojazdom do Paríža delí od víťazstva na 105. ročníku Tour de France.

Thomas skončil tretí v sobotňajšej 20. etape, ktorou bola individuálna časovka zo Saint-Pée-sur-Nivelle do Espelette (31 km) a bez problémov si ustrážil žltý dres lídra pretekov. Jeho hlavný súper Holanďan Tom Dumoulin v drese úradujúceho majstra sveta síce podľa prognóz ovládol časovku v čase 40:52 min, ale z pôvodného manka 2:05 min stiahol na Thomasa iba 14 sekúnd.

Dumoulin zvíťazil s minimálnym náskokom 1 sekundy pred obhajcom celkového triumfu Britom Christopherom Froomom (Sky) a 14 sekúnd pred spomenutým Thomasom.

Roglič stratil tretie miesto

Froome si skvelou jazdou proti chronometru napravil chuť za nevydarené pyrenejské dejstvo a prinávratil si tretiu priečku v celkovom poradí na úkor Slovinca Primoža Rogliča. Jazdec tímu LottoNL-Jumbo a úradujúci vicemajster sveta v časovke Roglič nenaplnil vysoké ambície a skončil až ôsmy s mankom 1:12 min na Dumoulina.

Slovenský cyklista Peter Sagan za najlepšími výrazne zaostal a celkovo ho klasifikovali na 135. mieste s odstupom 7:11 min za víťazom. Vzhľadom na svoje priority aj bolestivý pád spred troch dní trojnásobný majster sveta v pretekoch s hromadným štartom nemal v jazde proti chronometru výkonnostné ambície.

Pre lídra tímu Bora-Hangrohe bolo dôležité iba dôjsť do cieľa. Ak to zopakuje aj v nedeľu v Paríži, po šiesty raz sa stane víťazom bodovacej súťaže na Toiur de France a vyrovná sa historickému lídrovi Nemcovi Erikovi Zabelovi.

Zvlnený profil časovky

Časovka sa odohrávala na juhozápade Francúzska neďaleko hraníc so Španielskom v časti s názvom Francúzske Baskicko. Mala zvlnený profil s viacerými krátkymi, ale ostrými stúpaniami vrátane cieľového.

Azda najnáročnejší úsek absolvovali cyklisti po 28 km v stúpaní na Col de Pinodieta. Malo dĺžku 900 m a priemerný sklon 10,2%. Náročnosť časovky spočívala nielen v profile, ale aj načasovaní v predposledný deň pretekov po trojtýždňových útrapách a náročných Pyrenejach.

V žltom drese aj na žltom bicykli jazdiaci Thomas to napálil od úvodných metrov. Na prvom medzičase na 13. km mal na čele náskok 14 sekúnd pred krajanom Froomom a 16 sekúnd pred Dumoulinom. Po 22 km bol Thomas prvý o 13 sekúnd pred Froomom a 15 pred Dumoulinom.

Je to šialené, povedal Dumoulin v cieli

Náročný záver časovky už v pohode jazdiaci Thomas mierne vypustil a napokon bol spokojný aj s tretím miestom. Z maximálne vyrovnaného súboja medzi Froomom a Dumoulinom napokon vyšiel ako víťaz úradujúci svetový šampión z Holandska.

Thomas mal pred časovkou k dobru 2:05 min. A keďže bez problémov ubránil žltý dres, opäť sa potvrdila stará pravda, že v histórii Tour de France sa ešte nestalo. aby vedúci pretekár v záverečnej časovke prišiel o vyše dvojminútový náskok.

„Je to šialené! Netušil som, aké sú medzičasy. Myslel som si, že Froome bol o sekundu lepší ako ja, keď sme prekročili cieľovú čiaru. Všetci mi to vraveli, že vyhral on o jednu sekundu… Aký krásny deň nakoniec, tá sekunda je čosi úžasné. Bol som nervózny už od rána, lebo sme niekde stratili moju jazdeckú kombinézu. Keďže náš sponzor Exteondo sídli neďaleko v španielskom Baskicku, operatívne mi ušili novú a poslali mi ju. Som im veľmi vďačný, lebo inak by som nemohol nastúpiť v tomto prekrásnom drese pre majstra sveta,“ uviedol Tom Dumoulin v prvej televíznej reakcii.

Výsledky – Tour de France 2018

20. etapa (Saint-Pée-sur-Nivelle – Espelette, 31 km): 1. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb 40:52 min, 2. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +1 s, 3. Geraint Thomas (V. Brit.) Sky 14, 4. Michal Kwiatkowski (Poľ.) Sky +50, 5. Sören Kragh Andersen (Dán.) Sunweb +51, 6. Bob Jungels (Lux.) Quick-Step Floors +52, 7. Ilnur Zakarin (Rus.) Kaťuša-Alpecin +1:02 min, 8. Primož Roglič (Slovin.) LottoNL-Jumbo +1:12, 9. Marc Soler (Šp.) Movistar +1:22, 10. Michael Hepburn (Aus.) Mitchelton-Scott +1:23., … 135. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +7:11 min

Poradie po 20. etape: 1. Geraint Thomas (V. Brit.) Sky 80:30:37 h, 2. Tom Dumoulin (Hol.) Sunweb +1:51 min, 3. Christopher Froome (V. Brit.) Sky +2:24, 4. Primož Roglič (Slovin.) LottoNL-Jumbo +3:22, 5. Steven Kruijswijk (Hol.) LottoNL-Jumbo +6:08, 6. Romain Bardet (Fr.) Ag2r La Mondiale +6:57, 7. Mikel Landa (Šp.) Movistar +7:37, 8. Daniel Martin (Ír.) UAE Team Emirates +9:05, 9. Ilnur Zakarin (Rus.) Kaťuša-Alpecin +12:37, 10. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +14:18, … 71. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +2:38:08 min

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe 467 bodov, 2. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates 196, 3. Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ 183, 4. John Degenkolb (Nem.) Trek-Segafredo 148, 5. Julian Alaphilippe (Fr.) Quick-Step Floors 143, 6. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 134.