Cale Makar, Samuel Bucek
Slovenský hokejista Samuel Buček v súboji s Kanaďanom Caleom Makarom počas zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Buffalo, 27. december 2017. Foto: Mark Blinch/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 28. decembra, 6:08

BUFFALO 28. decembra (WebNovinysk) – Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov neuspela vo svojom úvodnom vystúpení na majstrovstvách sveta tejto vekovej kanade v americkom Buffale, keď v stredajšom súboji základnej A-skupiny podľahla rovesníkom z Kanady jednoznačne 0:6.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša ťahali počas celého zápasu za kratší koniec a súperovho brankára Coltona Pointa ohrozili 20 strelami.

Slovenský gólman Dávid Hrenák čelil počas stretnutia až 52 pokusom Kanaďanov, prvýkrát ťahal puk zo svojej „svätyne“ už vo štvrtej minúte. Hráči „javorových listov“ jeho konto zaťažili najviac v druhej tretine, keď sa presadili až trikrát, v záverečnej časti hry pridali ďalšie dva góly.

Pre Kanaďanov to bol už druhý triumf na turnaji, v úvodnom vystúpení zdolali Fínov 4:2. Tím SR „20“ čaká už vo štvrtok ďalší súboj na MSJ, keď o 2.00 h SEČ (už v piatok ráno) preverí ich sily domáca reprezentácia USA.

Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov

• streda

Slovensko – Kanada 0:6 (0:1, 0:3, 0:2)

Góly: 4. Steel (Makar, Kyrou), 22. Kyrou (Mete, Dubé), 26. Gadjovich (Makar), 31. Raddysh (Kyrou, Steel), 56. Comtois, 59. Gadjovich (M. McLeod, Timmins)
Vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Tufts (USA), Wiegand (Švajč.) – Hancock (USA), Jensen (Dán.), 7834 divákov

Slovensko: Hrenák – Hedera, Korenčík, Bodák, M. Ivan, Fehérváry, Zeleňák, Matejovič, Fereta – Smolka, Kelemen, Kundrik – Čacho, Krivošík, Tamáši – Buček, Studenič, Ružička – Liška, Solenský, Miloš Roman
USA: C. Point – Timmins, Mete, Bean, C. Foote, Makar, Fabbro – Dubé, Steel, Kyrou – Katchouk, Raddysh, Thomas – Comtois, B. Howden, Formenton – Gadjovich, Steenbergen, Batherson – M. McLeod

Tabuľka A-skupiny:

1. Kanada 2 2 0 0 0 10:2 6
2. USA 1 1 0 0 0 9:0 3
3. Fínsko 1 0 0 0 1 2:4 0
4. Slovensko 1 0 0 0 1 0:6 0
5. Dánsko 1 0 0 0 1 0:9 0

Do zápasu vstúpili oveľa aktívnejšie mladí hokejisti Kanady, ich ofenzívne snaženie vyvrcholilo skorým gólom už v štvrtej minúte – 0:1. Kanaďania na ľade jednoznačne dominovali, ich pokusy kryl slovenský gólman Dávid Hrenák. V 9. min mohol zvýšiť Brett Howden, jeho strela skončila na konštrukcii Hrenákovej bránky.

Úvod druhej časti hry takisto patril hráčom „javorových listov“, ktorí na bezradných Slovákov vybehli ako z veľkej knihy a už po 84 sekundách zvýšil Jordan Kyrou presnou strelou po krásnej individuálnej akcii pri ktorej zosmiešnil beka Erika Smolku – 0:2.

V 26. min využil zaváhanie slovenských reprezentantov Johan Gadjovich, keď pohodlne bekhendom skóroval do odkrytej bránky – 0:3. V 31. min opäť Hrenáka zachránila horná žŕdka, tentokrát po strele Taylora Raddysha. Už o 30 sekúnd sa spomínaný útočník tešil z gólu, keď na dvakrát nedal Hrenákovi šancu – 0:4.

Kanadskí hráči i v treťom dejstve kontrolovali priebeh zápasu, opäť sa niekoľkými dôležitými zákrokmi prezentoval slovenský brankár, v 56. min však kapituloval po strele Maxima Comtoisa – 0:5. Definitívnu gólovú bodku za stretnutím dal 60 sekúnd pred záverečnou sirénou svojím druhým gólom Gadjovich – 0:6.

Hlasy

• zdroj: SZĽH a IIHF

Ernest Bokroš (tréner SR): „Zápas sa mi hodnotí veľmi ťažko, pretože sme hrali proti veľmi silnému súperovi. Predstavovali sme si, že udržíme dlhšie bezgólový stav. Žiaľ, dostali sme rýchly gól. Aj keď v druhej polovici prvej tretiny sme zlepšili hru, v druhej tretine Kanada znova ukázala svoju silu a predvádzala svoju hru, na ktorú sme nedokázali odpovedať Čo ma mrzí najviac, je šesť vylúčení, z ktorých sme dostali tri góly.“

Dávid Hrenák (brankár SR): „Robil som všetko, čo bolo v mojich silách. Myslím si, že som nechytal zle, ale niektorým gólom som mohol zabrániť. Musíme na tento zápas zabudnúť a sústrediť sa na zajtra, to je teraz to najdôležitejšie.“

Jonah Gadjovich (útočník Kanady, autor dvoch gólov): „Náš prejav sa postupom času zlepšoval, každú tretinu sme hrali lepšie a lepšie. Myslím si, že sa mi celkom darilo v defenzíve i ofenzíve. Keď si predstavím všetkých, ktorí v minulosti na MS skórovali, viem, že som pomohol našej krajine.“