MS v hokeji 2016: Slovensko - Maďarsko
Maďarský obranca Bence Szirányi v súboji so slovenským útočníkom Tomášom Hrnkom počas zápasu na svetovom šampionáte. Petrohrad, 7. máj 2016. Foto: SITA/AP

PETROHRAD 7. mája (WebNoviny.sk) – Slovenskí hokejisti vo svojom úvodnom zápase na 80. majstrovstvách sveta v Rusku zdolali Maďarov 4:1. Najlepšími hráčmi stretnutia boli Vilmos Galló a Andrej Sekera.

Skóre duelu v Športovom komplexe Jubilejnyj otvoril v 8. minúte Tomáš Marcinko. Maďarom v 14. minúte podarilo vyrovnať, keď v presilovke Branislava Konráda prekonal Frank Banham. Potom už strieľali góly iba Slováci – v 18. minúte sa presadil Jurčo, ktorý tečoval delovku Andreja Sekeru od modrej čiary. Kapitán slovenského tímu v 36. minúte zvýšil na 3:1 po spolupráci s Jurčom. Štvrtý gól Slovenska strelil Patrik Lušňák do prázdnej maďarskej bránky.

Obrazom: Slovenskí hokejisti porazili Maďarov

Bol to prvý vzájomný zápas oboch mužstiev po dlhých siedmich rokoch, naposledy sa stretli koncom apríla 2009 vo švajčiarskom Klotene, vtedy rovnako vo svojom otváracom súboji svetového šampionátu triumfovali Slováci 4:3 gólom Ľuboša Bartečka trinásť sekúnd pred treťou sirénou.

Jubilejný tridsiaty duel v národnom tíme odohral Martin Réway, Tomáš Marcinko si v 45. súboji pripísal štvrtý presný zásah. Tomáš Jurčo v jedenástom reprezentačnom zápase strelil svoj druhý gól, Andrej Sekera v 56. meraní síl dosiahol šiesty presný zásah. Pre Patrika Lušňáka to bol jubilejný desiaty gól v reprezentácii.

Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa MS v hokeji

Najbližšie sa Slováci predstavia v nedeľu 8. mája o 19.15 h SELČ v súboji proti Francúzom, Maďarov čaká v rovnaký deň od 11.15 h SELČ duel proti Kanaďanom.

Majstrovstvá sveta v hokeji B-skupina (Petrohrad)

Slovensko – Maďarsko 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

07:07 – 1:0 T. Marcinko (D. Graňák, V. Dravecký)

13:30 – 1:1 F. Banham (V. Galló, I. Bartalis) – presilová hra

17:43 – 2:1 T. Jurčo (A. Sekera, M. Marinčin)

35:09 – 3:1 A. Sekera (T. Jurčo, M. Marinčin)

57:43 – 4:1 P. Lušňák (T. Hrnka) – gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:

04:27 Maton Vas – 2 min. (podrazenie)

12:19 Tomáš Hrnka – 2 min. (nedovolené bránenie)

19:52 Kalvin Sagert – 2 min. (hákovanie)

29:49 Bálint Magosi – 2 min. (držanie)

44:09 Martin Marinčin – 2 min. (držanie hokejky)

50:19 Juraj Mikuš – 2 min. (držanie hokejky)

53:58 Christián Jaroš – 2 min. (zdržovanie hry – vyhodenie puku)

58:27 Libor Hudáček – 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 28:21, vylúčenia: 4:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Mayer (USA), Wiegand (Švajč.) – Ritter (USA), Kaderli (Švajč.), 4725 divákov

Slovensko: Konrád – Meszároš, Sersen, Marinčin, Sekera, Graňák, J. Mikuš, Švarný, Jaroš – M. Bakoš, Réway, Daňo – Jurčo, Viedenský, L. Hudáček – Dravecký, T. Marcinko, M. Bartánus – T. Hrnka, A. Šťastný, Lušňák

Maďarsko: Rajna – Dudas, Wehrs, Szirányi, Sagert, Stipsicz, M. Vas, Garát – Sofron, Bartalis, G. Nagy – Galló, Kóger, Sarauer – Sebök, J. Vas, Kovács – Magosi, K. Nagy, Banham

Po úvodnom oťukávaní mali Slováci výhodu presilovky, ale vylúčenie kapitána súpera M. Vasa nepotrestali a dokonca mohli inkasovať, gólman Konrád však predviedol pekný zásah ľavým betónom. Už v rovnovážnom stave Slováci prenikli do útočného pásma a T. Marcinko poslal odrazený puk za Rajnu – 1:0.

Maďarom sa podarilo vyrovnať v početnej výhode pri vylúčení T. Hrnku, keď po skrumáži okolo Konrádovej bránky skóroval Banham – 1:1. Vzápätí Jurčo nevyužil chybu súpera v rozohrávke. no v 18. min tečoval delovku Sekeru od modrej čiary a slovenský tím opäť viedol – 2:1.

V 24. min zazvonila za gólmanom Rajnom žŕdka po pokuse Meszároša, v polovici stretnutia potom nevyšla početná výhoda. V 36. min sa Slováci dočkali tretieho gólu, keď si kapitán Sekera vymenil puk s Jurčom a zblízka prekonal maďarského brankára – 3:1.

V tretej časti sa musel tím SR brániť pri vylúčení Marinčina, arbitri počas nerovnovážneho stavu nepotrestali faul Sofrona na T. Marcinka. Hra bola potom dosť rozkúskovaná, pri šanci Bartalisa previedol krásny zákrok Konrád. Na trestnej lavici neskôr sedeli aj J. Mikuš a Jaroš, ale skóre sa nemenilo. Takmer tri minúty pred koncom duelu siahli Maďari k hre bez brankára a Lušňák spečatil víťazstvu slovenského tímu gólom do prázdnej bránky – 4:1. V dueloch proti Maďarom to bol jubilejný päťdesiaty gól.

Zdeno Cíger (tréner SR): „Bol to pre nás veľmi dôležitý duel a sme radi, že sme ho zvládli. Chlapci boli hladní po hokeji a ukázali to na ľade. Súper bol dobre pripravený po fyzickej stránke. Našťastie, sme dali nejaké gól a zvládli to. V závere sme síce mali niekoľko vylúčení, ale duel sme dotiahli do víťazného konca.“

Rich Chernomaz (tréner Maďarska): „Maďari sa po 7 rokoch predstavili medzi elitou a chlapci boli v úvode trochu nervóznejší. Keď sme však vyrovnali na 1:1, všetko z nás opadlo. V druhej tretine moji zverenci bojovali, tretia bola naša najlepšia a až do konca sme chceli niečo urobiť s výsledkom.“

Andrej Sekera (obranca a kapitán SR, strelec III. gólu): „Hrali sme jednoducho, účelne, v tempe 20-30 sekúnd a využívali sme chyby súpera. Nervozita nám zväzovala ruky najmä v záverečnej tretine. Vyhrali sme však prvý zápas a vybojovali dôležité prvé body. Pri mojom góle som šiel pred bránku, Tomáš Jurčo ma tam pekne našiel a len snažil som sa vystreliť. Vyšlo to. Zajtra proti Francúzom sa budeme snažiť hrať tak ako dnes prvé dve tretiny. Tá tretia nám trochu nevyšla, treba sa z toho poučiť.“

Ernest Bokroš (asistent trénera SR): „Boli sme si všetci vedomí toho, že úvodný zápas proti Maďarom je všetkými ostro sledovaný a vstup do turnaja je vždy veľmi dôležitý. V kabíne bolo trochu cítiť napätie.Takýto turnaj je o víťazstvách a to sme dosiahli. Maďari mali obrovské sebavedomie, čo bolo vidieť na začiatku stretnutia. Za stavu 3:1 už bolo vidieť uvoľnenie a náš výkon bol lepší. Oslabenia nás však vrátili do defenzívy. V záverečnej tretine sme si to zbytočne skomplikovali, hrali sme štyrikrát v oslabení. Mali sme možnosť vidieť Maďarov v Budapešti, nahadzovanie puku a celkovo ich spôsob hry, ktorý preferuje ich kanadský tréner. Na striedačke sme nabádali hráčov, aby sa nenechali vyprovokovať od Maďarov a hrali svoju hru. Hrali sme neskôr už aj na istotu, nechceli sme dostať náhodný gól. Hokejová krása už išla bokom. Proti Francúzom musíme pridať, tento výkon zo zápasu s Maďarmi nebude stačiť. Dnes nás v závere zväzovala zodpovednosť, že musíme zvíťaziť.“

Tomáš Marcinko (útočník SR, strelec I. gólu): „Vyzerá to ako povinné víazstvo, ale vôbec to nebol ľahký súper. Bolo nepríjemné, že Maďari po mojom góle rýchlo vyrovnali, ale my sme si verili – v našu hru aj systém. Nakoniec sme to zvládli a sme šťastní. Za stavu 3:1 sme to chceli ubrániť, ale oni začali ešte viac napádať. Ich presilovky boli nepríjemné a sme radi, že sme ich udržali bez gólov. V tretej tretine som sa zrazil s niektorým z protihráčov, som trochu otrasený, ale v pohode.“

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.