Slovensko - Bielorusko

ŽILINA 9. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali 0:1 s bieloruským národným tímom v piatkovom večernom domácom stretnutí predposledného 9. kola C-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy do Francúzska. Jediný gól zápasu dosiahol v 34. minúte Dragun hlavičkou po rohovom kope.

Vidina zabezpečenia si historickej účasti na kontinentálnom šampionáte akoby zviazala nohy zverencom Jána Kozáka, ktorí na štadióne v Žiline nedokázali proti východoeurópskemu mužstvu dominovať. Slováci nevyužili ani približne 25 minút trvajúcu početnú výhodu po vylúčení hosťujúceho kapitána Martynoviča.

Výber SR derniéru v tejto eliminácii absolvuje v pondelok 12. októbra 2015 od 20.45 h na pôde luxemburského outsidera. Do Luxemburgu však Slováci nepocestujú len na „výlet“, na definitívu potrebujú zvíťaziť, keďže Ukrajina v piatok triumfovala v Macedónsku a bodovo sa v tabuľke „céčka“ dotiahla na SR.

Obrazom: Slováci nestačili na Bielorusko

Slovensko – Bielorusko 0:1 (0:1) – hralo sa v Žiline

Gól: 34. Dragun, ŽK: 11. Škrtel, 35. Weiss – 49. Stasevič, 57. Martynovič, 83. Gordejčuk, ČK: 65. Martynovič (Bielorusko) po 2. ŽK, rozhodovali: Hüseyin Göcek – Mustafa Emre Eyisoy, Orkun Aktas (všetci Tur.), 9859 divákov

Slovensko: Kozáčik – Hubočan, Škrtel, Saláta, Švento – Pečovský (60. Nemec), Kucka – Mak (79. Mak), Hamšík, Weiss (71. Stoch) – M. Ďuriš

Bielorusko: Gorbunov – Poľakov, Martynovič, Sivakov, Bordačov (40. M. Voloďko) – Renan Bressan, Dragun – Stasevič, Nechajčik (70. Politevič) – Gordejčuk, Signevič (72. Kisľak)

6. Macedónsko 9 1 0 8 6:18 3

Ján Kozák (tréner SR): „V prvom rade súper hral veľmi kvalitne počas celého zápasu. Nečakal som takýto výkon z jeho strany. My sme nezvládli prvý polčas. Chlapcov som upozorňoval, že súper bude vysoko atakovať, čo sa aj potvrdilo. Bielorusi v prvom polčase zistili, že môžu u nás niečo uhrať. Dali gól, čo ich povzbudilo. My sme nenašli spôsob, ako ich dostať do úzkych. Chýbala mi ľahkosť v krídelných priestoroch. Vo futbale presilovka nie je až taká výhoda. Treba rešpektovať silu súpera, ktorý hral kompaktne a milo ma prekvapil. V takej dlhej kvalifikácii prídu aj takého zápasy. Chceli sme posledný krok spraviť doma, nepodarilo sa. Dávnejšie som povedal, že nám nikto nepomôže. V Luxembursku vyhráme.“

Alexander Chackevič (tréner Bieloruska): „Snažili sme sa hrať aktívny a pekný futbal, otvoriť hru. Podarilo sa nám to predovšetkým v úvodnej štyridsaťpäťminútovke.“

Viktor Pečovský (stredopoliar SR): „Dali sme do zápasu všetko, dnes to bolo o jednom góle. Chýbal nám aj kus šťastia, lopta už bola na bránkovej čiare, nastrelili sme žrď, napokon sme dostali gól zo štandardnej situácie. Bielorusi nás nezaskočili, prišli odhodlaní. Vedeli sme, že neprídu hrať defenzívny futbal, výsledok nás mrzí. Máme pred sebou ešte jeden zápas v Luxembursku a verím, že ho zvládneme. V tíme máme skúsených chalanov, ak podáme optimálny výkon, mali by sme zvíťaziť.“

Róbert Mak (krídelník SR): „Mal som v prvom polčase veľmi veľkú šancu, už som ju videl v bránke. Nič sa nedá robiť. Inkasovali sme gól zo štandardky. Bielorusi veľmi dobre bránili a pohybovali sa. Chýbala nám ľahkosť. V druhom polčase sme si vypracovali dosť šancí na gól, ale nepriala nám šťastena. Nastrelili sme žrď, Vladov Weissov priamy kop perfektne chytil brankár. Prežívame veľké sklamanie, chceli sme to zakončiť doma. Musíme sa pripraviť na najdôležitejší zápas kvalifikácie a zvíťaziť v Luxembursku.“

Michal Ďuriš (útočník SR): „Musíme mať hlavy hore. Mali sme hrať lepšie, nevyšlo nám to dobývanie súperovej bránky po vylúčení. Čaká na nás posledný zápas. Musíme dobre zregenerovať a zvládnuť ho.“

I. polčas

Na úvod sa hral nevýrazný a opatrný futbal medzi šestnástkami. V 5. min po nedovolenom zákroku na Maka sám faulovaný hráč odcentroval, Hubočan hlavičkoval nepresne. O štyri minúty neskôr to vyskúšal netradičný strelec Pečovský, takisto minul. V 22. min Ďuriš hruďou priťukol Hamšíkovi, ten vypálil prudko nad.

O chvíľu Hubočan vystrašil domáce publikum náznakom zdravotnej indispozície, po krátkom ošetrení sa však vrátil do akcie. Slovákov v 30. min delilo od vedúceho zásahu len niekoľko centimetrov: Hamšík posunul loptu Makovi do pokutového územia, jeho pokus ľavačkou išiel povedľa hosťujúceho gólmana Gorbunova, ale tesne pred bránkovou čiarou ju vykopol Dragun. Ten istý hráč o štyri minúty neskôr po rohovom kope Renana Bressana hlavičkou dosiahol jediný gól stretnutia. Tento okamih ešte viac zmrazil počasím už beztak schladené žilinské obecenstvo a podčiarkol zviazaný výkon zverencov Jána Kozáka. V 38. min Nechajčik z nebezpečnej pozície prestrelil domácu bránku.

II. polčas

O prvý vzruch po zmene strán sa postarala Hamšíkova prihrávka, no Ďuriš ani Mak ju nedokázali zužitkovať. V 56. min Stasevič technicky iba o kúsok netrafil priestor troch žrdí za Kozáčikom. O tri minúty neskôr v blízkosti pokutového územia Bielorusi faulovali Salátu.

K nariadenej štandardnej situácii sa postavil Weiss, jeho projektil s námahou vyškriabal Gorbunov. V 65. min videl druhú žltú a následne červenú kartu hosťujúci kapitán Martynovič. Zakrátko Kucka opečiatkoval žrď. V 70. min sa Hamšík pekne uvoľnil, jeho strela presvištala vedľa bieloruskej bránky. V početnej výhode Slováci zaradili vyšší výkonnostný stupeň, ale do gólového konca nedotiahli ani jednu z príležitostí.

Zaujímavosti a fakty po piatkovom futbalovom stretnutí v Žiline Slovensko – Bielorusko (0:1):

* Slovenskí futbaloví reprezentanti podľahli v domácom prostredí súperovi po vyše dvoch rokoch, naposledy odchádzali z trávnika s prehrou 10. septembra 2013 po odohraní stretnutia proti Bosne a Hercegovine (1:2) v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta 2014 do Brazílie.

* Futbalisti Slovenska nezvíťazili v ostatných troch vystúpeniach, pred piatkovou prehrou s Bieloruskom hrali 8. septembra takisto v Žiline s Ukrajinou bez gólov a 5. septembra v Oviede podľahli domácemu tímu Španielska 0:2. Vo všetkých troch prípadoch išlo o kvalifikáciu ME 2016.

* Futbalová reprezentácia Slovenska nestrelila gól už 321 minút. Naposledy sa podarilo skórovať v najcennejšom drese 14. júna 2015 Marekovi Hamšíkovi v 39. min domáceho súboja s Macedónskom (2:1) v rámci C-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2016. Nasledovali tri gólovo „nulové“ zápasy – v Španielsku (0:2), doma s Ukrajinou (0:0) a piatkový tiež na trávniku v Žiline s Bieloruskom (0:1).

* Pre Slovensko to bol šiesty zápas v tomto kalendárnom roku, hráči si pripísali druhú prehru. V prvom vystúpení v roku 2015 si futbalisti SR v rámci kvalifikácie ME 2016 poradili 27. marca s výberom Luxemburska presvedčivo 3:0, následne 31. marca zdolali v medzištátnom prípravnom stretnutí tím Česka 1:0 a 14. júna rovnako na trávniku v Žiline zvíťazili v eliminácii o postup na kontinentálny šampionát nad výberom Macedónska 2:1. Slováci potom v ďalšom dueli kvalifikácie ME 2016 neuspeli na pôde favorizovaných Španielov, úradujúcemu kontinentálnemu šampiónovi 5. septembra v Oviede podľahli 0:2. O tri dni neskôr 8. 9. nasledovala v Žiline bezgólová remíza s Ukrajinou, takisto v eliminácii o účasť na budúcoročných majstrovstvách Európy.

* Celková bilancia slovenskej futbalovej reprezentácie v kalendárnom roku 2015 je pozitívna: v doterajších šiestich vystúpeniach zverenci trénera Jána Kozáka trikrát zvíťazili, raz remizovali a dvakrát prehrali pri aktívnom skóre 6:4.

* Futbalisti Slovenska a Bieloruska sa stretli tretíkrát vo vzájomnej konfrontácii. Bilancia je priaznivejšia pre tím SR, ktorý zvíťazil dva razy pri aktívnom skóre 7:2, v piatok premiérovo triumfovali Bielorusi. Ani jeden zo súbojov týchto dvoch krajín sa neskončil nerozhodne.

* Hráči Slovenska podľahli na štadióne v Žiline po siedmich zápasoch v rade bez prehry, naposledy neuspeli pred viac ako dvoma rokmi 10. septembra 2013 proti Bosne a Hercegovine (1:2) v kvalifikácii MS 2014. Pred piatkovým duelom s Bieloruskom mali futbalisti A-tímu SR na trávniku pod Dubňom výbornú bilanciu: šesť víťazstiev a jednu remízu so skóre 11:3.

* Ofenzívny univerzál Michal Ďuriš zaokrúhlil počet štartov v najcennejšom drese na 20 stretnutí, v ktorých sa mu nepodarilo streliť gól.

* V itinerári súťažných zápasov slovenskej futbalovej reprezentácie figuruje najbližšie stretnutie v pondelok 12. októbra 2015 v Luxemburgu proti domácemu Luxembursku v derniére C-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2016 do Francúzska.