MS v hokeji 2016: Slovensko - Francúzsko
Slovenský útočník Tomáš Jurčo v súboji s Francúzmi počas zápasu na svetovom šampionáte. Petrohrad, 8. máj 2016. Foto: SITA/AP

PETROHRAD 8. mája (WebNoviny.sk) – Slováci vo svojom druhom zápase na 80. majstrovstvách sveta zvíťazili nad Francúzmi 5:1. Najlepšími hráčmi duelu boli Damien Raux a Július Hudáček.

Skóre stretnutia základnej B-skupiny v petrohradskom Športovom paláci Jubilejnyj otvoril už v 69. sekunde Francúz Jordann Perret po rýchlom brejku, na 1:1 vyrovnal v 4. min delovkou od modrej čiary kapitán slovenského výberu Andrej Sekera. Druhý gól Slovákov pridal v 14. min Dominik Graňák. V druhej tretine zvýšili náskok slovenského tímu Martin Bakoš a Libor Hudáček. V tejto časti duelu odstúpil z hry útočník Marko Daňo, ktorý má natiahnuté slabiny. Gólovú bodku zápasu dal Christián Jaroš 125 sekúnd pred koncom.

Ostatné nedeľňajšie výsledky:

A-skupina

B-skupina

Zverenci trénera Zdena Cígera tak majú po dvoch zápasoch na konte plný počet bodov, pretože v sobotu zvíťazili aj nad Maďarmi (4:1). Kormidelník slovenskej hokejovej reprezentácie urobil oproti tomuto zápasu iba jednu zmenu v zostave, a to na brankárskom poste – Branislava Konráda nahradil Július Hudáček.

Obrazom: Slovensko vyhralo nad Francúzskom

Dominik Graňák v 160. reprezentačnom zápase zaznamenal desiaty presný zásah, pre Andreja Sekeru to bol siedmy gól v národnom tíme, Martin Bakoš strelil piaty reprezentačný gól, Libor Hudáček trinásty zásah v najcennejšom drese a Christián Jaroš premiérový.

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretieho dňa MS v hokeji

Jubilejný stý štart v reprezentácii v nedeľu zaznamenal obranca Michal Sersen. V 26. vzájomnom súboji sa zrodil devätnásty triumf Slovákov, Francúzi vyhrali štyrikrát a tri súboje sa skončili nerozhodne. V pondelok má slovenský tím voľno, v utorok 10. mája o 15.15 h SELČ nastúpi proti výberu Nemecka.

Majstrovstvá sveta v hokeji B-skupina (Petrohrad)

Francúzsko – Slovensko 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)

01:09 – 1:0 J. Perret (G. Beron)

03:55 – 1:1 A. Sekera (L. Hudáček, M. Viedenský)

13:55 – 1:2 D. Graňák (V. Dravecký, P. Lušnák)

34:52 – 1:3 M. Bakoš (A. Meszároš, M. Sersen) – presilová hra

35:40 – 1:4 L. Hudáček (T. Jurčo, M. Viedenský)

57:55 – 1:5 Ch. Jaroš (M. Viedenský, T. Jurčo)

Vylúčenia:

05:44 Teddy Trabichet – 2 min. (narazenie)

12:27 Laurent Meunier – 2 min. (držanie hokejky)

13:24 Marko Daňo – 2 min. (nedovolené bránenie)

20:00 Christián Jaroš – 2 min. (hrubosť)

20:00 Valentin Claireaux – 2 min. (hrubosť)

22:15 Dominik Graňák – 2 min. (držanie)

26:49 Christián Jaroš – 2 min. (nedovolené bránenie)

27:17 Julien Desrosiers – 2 min. (podrazenie)

33:48 Teddy Da Costa – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

55:34 Christián Jaroš – 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 25:22, vylúčenia: 5:5 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Björk (Švéd.), Gebei (Maď.) – Lazarev (Rus.), Ritter (USA)

Francúzsko: Huet (41. Hardy) – Auvitu, Trabichet, Beron, Chakiachvili, Raux, Janil, Dieude Fauvel – D. Fleury, Bellemare, Desrosiers – Y. Treille, Meunier, Perret – S. Treille, Bertrand, Bozon – T. Da Costa Ritz, Lamperier – Claireaux

Slovensko: J. Hudáček – Meszároš, Sersen, Marinčin, Sekera, Graňák, J. Mikuš, Švarný, Jaroš – M. Bakoš, Réway, Daňo – Jurčo, Viedenský, L. Hudáček – Dravecký, T. Marcinko, M. Bartánus – T. Hrnka, A. Šťastný, Lušňák

Slováci síce začali zápas aktivitou v útočnom pásme, ale Francúzi na gól premenili hneď prvý brejk – v 69. sekunde prekonal J. Hudáčka krídelník Perret – 0:1. Táto skutočnosť však neotriasla s ofenzívnymi chúťkami hokejistov spod Tatier a v 4. min delovka Sekeru skončila za Huetom – 1:1. Druhý gól sa slovenskému mužstvu podarilo streliť pri hre štyroch proti štyrom, keď gólmana súpera prestrelil ďalší obranca Graňák – 1:2.

8. Maďarsko 2 0 0 0 2 2:11 0

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Na začiatku druhej tretiny sa skóre nemenilo pri hre štyroch proti štyrom, neskôr sedel na trestnej lavici Graňák a slovenský tím sa ubránil tlaku súpera. Brankár J. Hudáček potom zneškodnil dva brejky Francúzov, keď nepochodili D. Fleury a neskôr ani Bozon. Zahrmelo na opačnej strane – v početnej výhode sa puk dostal k M. Bakošovi a ten zvýšil na rozdiel dvoch gólov – 1:3. O 48 sekúnd neskôr si L. Hudáček „vychutnal“ Hueta – 1:4.

V 45. min sa do dobrej šance dostal L. Hudáček, ale striedajúci gólman Hardy pri jeho pokuse nemusel zasahovať a neskôr si poradil so strelou M. Bartánusa. Slováci hrali aktívne a snažili o zvýšenie náskoku. V 58. min sa to podarilo Jarošovi po peknom prečíslení – 1:5.

Hlasy

(zdroj: RTVS, mixzóna, TB)

Július Hudáček (brankár Slovenska): „Sme veľmi radi, že sme to zvládli a na rýchly úvodný gól Francúzov sme tiež rýchlo odpovedali. To bol kľúč k tomu, že sme ten zápas otočili a zvíťazili. Pri ich góle súperov hráč šiel na našu bránku, nič nevymýšľal, vystrelil a mne to prepadlo. Škoda, ale potom mi chlapci pomohli, dali dva góly a už to bolo lepšie. V druhej tretine Francúzi pridali, tam som sa zapotil. Mali tam samostatný nájazd, ubránili sme oslabenie a dali dva rýchle góly. To Francúzov zlomilo. Vtedy sa ukázala naša vnútorná sila, bojovali sme jeden za druhého.“

Martin Bakoš (útočník, strelec tretieho gólu SR): „Tréner dával náš útok na presilovky s tým, aby sme práve v početnej výhode stiahli zápas na našu stranu. Som rád, že sme ten gól dali a odplatili sa mu za dôveru.

Libor Hudáček (útočník, strelec štvrtého gólu SR): „Po peknom ˇBakyho´ góle sme si povedali, že ešte treba zabrať. Mali sme dobré striedanie, ja som sa ocitol vo dvoch šanciach, jedna z nich mi vyšla. Som rád. Úvod sme po góle Francúzov ustáli, začali sme hrať svoju hru a dotiahli sme to perfektne. Francúzi boli húževnatí, dosť hrýzli, ale po štvrtom góle sme im odskočili a už to bolo do konca zápasu ľahšie. Tréner určite je spokojný. S bratom sme tiež spokojní, dáme si jedno pivko a pôjdeme si ľahnúť. Vyžrebovanie sme mali dobré a musíme v úvode víťaziť čo najviac. Zatiaľ to ide, uvidíme, čo bude ďalej a čo prinesie zápas proti Nemcom.“

Christián Jaroš (obranca, strelec piateho gólu SR): „Som rád, že mi to tam padlo. Tomáš s Marekom išli dvaja na jedného a ja som už chcel ísť striedať. Povedal som si však, že ich môžem podporiť, tak som dupol za nimi a hoci to Marek dával na Tomáša, ja som mu reflexívne zobral puk a dal to tam. Snažili sme sa veľa korčuľovať, tlačiť sa do bránky a využívať strelecké príležitosti. Som rád, že sme neprestali hrať ani v tretej tretine a zvládli celých 60 minút. Z troch mojich vylúčení dva nemuseli byť. Stalo sa, taký je hokej, ale je tu trochu prísnejší meter.“

Miroslav Miklošovič (asistent trénera SR): „Sme spokojní, ale víťazstvo sa nerodilo ľahko. Začiatok zápasu nás zaskočil, prehrávali sme, ale do konca prvej tretiny sme výsledok otočili. Celkovo rozhodla druhá tretina, kde sme ubránili dve oslabenia, dali sme na 3:1 a vzápätí na 4:1. Trochu som mal obavy z tretej tretiny, chlapci však k svojim úlohám pristúpili veľmi poctivo. Priebeh tretej tretine ukázal, že sme boli dominantní, Francúzov sme prakticky k ničomu nepúšťali a napokon to ešte poistili jedným gólom. Celkový výsledok je zaslúžený a môžeme sa z toho tešiť. Marko Daňo sa zranil v dolnej časti tela. Keď už nemohol pokračovať, točili sme tri ľavé krídla do konca zápasu. Veríme, že sa strelecky presadí aj Martin Réway, on je však veľmi prospešný v tom, že stmeľuje prvú päťku. Rozdáva prihrávky a z jeho akcií profitujú ďalší hráči.“

Dave Henderson (tréner Francúzska): „Gratulujem Slovensku k víťazstvu. Dnes sme nekorčuľovali tak dobre ako v sobotu proti Nemcom a Slováci to využili. Nehrali sme dobre fyzicky, robili sme chyby a pramenili z toho góly v našej bránke.“

Zdeno Cíger (tréner Slovenska): „Je to veľmi pekný pocit vyhrať ďalší zápas. Môj tím vstúpil do stretnutia disciplinovane. Aj keď sme inkasovali hneď v úvode, tak nás to nezlomilo. Počas celého duelu sme predvádzali svoju hru a ukázali silu.“

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.