MS v hokeji 2016: Slovensko - Bielorusko
Slovenský obranca Ivan Švarný v súboji s bieloruským Alexejom Kalužným počas zápasu na svetovom šampionáte v Rusku. Petrohrad, 11. máj 2016. Foto: SITA/AP

PETROHRAD 11. mája (WebNoviny.sk) – Slovenskí hokejisti vo svojom štvrtom zápase na svetovom šampionáte prehrali s Bielorusmi 2:4 a to aj napriek tomu, že po dvoch tretinách vyhrávali 2:0.

Bielorusi získali prvé body na turnaji, pretože pred stredajším súbojom podľahli postupne Fínom, Američanom a Kanaďanom. Slováci majú na konte šesť bodov za dva víkendové víťazstvá (Maďarsko 4:1, Francúzsko 5:1), v utorok dostali tvrdý lekciu od Nemcov (1:5).

Do zostavy Slovenska sa v stredu po jednozápasovej absencii vrátil útočník Marko Daňo, v bránke bol Július Hudáček a na tribúne zostal obranca Christián Jaroš. Reprezentačnému kormidelníkovi Zdenovi Cígerovi však chýba Tomáš Hrnka, ktorý sa zranil v stretnutí proti Nemecku a šampionáte sa pre neho skončil..

Obrazom: Slováci prehrali s Bielorusmi

V úvodnej dvadsaťminútovke stretnutia základnej B-skupiny mali v petrohradskom Športovom paláci Jubilejnyj viac šancí Bielorusi, ktorí nevyužili 88-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. V poslednej minúte trafil obranca Martin Marinčin hornú žŕdku súperovej bránky. V druhej časti otvoril skóre v presilovke o dvoch hráčov kapitán Andrej Sekera, poistku pridal Tomáš Jurčo tečom strely Juraja Mikuša.

Jurčo hral od druhej tretiny s ochranným košíkom, keďže v prvej časti ho hokejkou zasiahol do tváre spoluhráč Martin Marinčin a lekári mu ranu museli zašiť desiatimi stehmi. V tretej dvadsaťminútovke Slovákom dali Bielorusi lekciu z efektivity – Gotovec znižil, Gavrus vyrovnal, Stepanov pridal ich tretí gól a Linglet štvrtý. Andrej Sekera si pripísal ôsmy presný zásah v národnom tíme, Tomáš Jurčo tretí. Obranca Martin Marinčin zaznamenal dvadsiaty zápas v reprezentácii, debut na šampionáte absolvoval Pavol Skalický.

V 31. vzájomnom súboji sa zrodila jedenásta výhra Bielorusov, Slováci ich majú na svojom konte osemnásť. Slovenskú reprezentáciu na šampionáte čakajú dva dni voľna, v sobotu 14. mája nastúpia zverenci trénera Zdena Cígera o 19.15 h SELČ proti tímu Kanady.

Majstrovstvá sveta v hokeji B-skupina (Petrohrad)

Slovensko – Bielorusko 2:4 (0:0, 2:0, 0:4)

20:47 – 1:0 A. Sekera (M. Réway, M. Daňo) – presilovka 5 proti 3

36:26 – 2:0 T. Jurčo (J. Mikuš, L. Hudáček)

42:22 – 2:1 K. Gotovec (J. Lisovec)

48:34 – 2:2 A. Gavrus (K. Gotovec, J. Kovyršin)

54:42 – 2:3 A. Stepanov (J. Lisovec)

57:16 – 2:4 Ch. Linglet (G. Platt)

Vylúčenia:

09:43 Július Hudáček – 2 min. (vyhodenie puku)

10:15 Tomáš Marcinko – 2 min. (podrazenie)

15:27 Oleg Jevenko – 2 min. (držanie)

15:47 Marko Daňo – 2 min. (seknutie)

18:05 Marko Daňo – 2 min. (nedovolené bránenie)

19:21 Geoff Platt – 2 min. (podrazenie)

20:00 Roman Ďukov – 2 min. (seknutie)

27:27 Andrej Kosticyn – 2 min. (podrazenie)

34:13 Kiril Gotovec – 2 min. (podrazenie)

47:12 Andrej Meszároš – 2. min. (podrazenie)

48:16 Bielorusko – 2. min. (veľa hráčov na ľade)

59:59 Dmitrij Korobov – 2. min. (hrubosť)

59:59 Andrej Šťastný – 2. min. (hrubosť)

strely na bránu: 26:20, vylúčenia: 6:7 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Gofman (Rus.), Rantala (Fín.) – Kilian (Nór.), Suominen (Fín.)

Slovensko: J. Hudáček – Meszároš, Sersen, Marinčin, Sekera, Graňák, J. Mikuš, Švarný – M. Bakoš, Réway, Daňo – Jurčo, Viedenský, L. Hudáček – Dravecký, T. Marcinko, M. Bartánus – Lušňák, A. Šťastný, Skalický

Bielorusko: Kovaľ – Ďukov, Korobov, Jevenko, Gotovec, Chenkeľ, Lisovec, Ustinenko – A. Kosticyn, Kaľužnyj, S. Kosticyn – Platt, Stas, Linglet – Gavrus, Kovyršin, Stepanov – Demkov, Kitarov, N. Komarov – Pavlovič

Bielorusi mali na tribúnach petrohradského Športového paláca Jubilejnyj väčšiu divácku podporu a v úvode stretnutia boli nebezpečnejší. Zverenci trénera Davea Lewisa potom hrali 88-sekundovú presilovku o dvoch korčuliarov, v ktorej sa slovenskému mužstvu podarilo ustáť tlak súpera. Aj ďalší priebeh úvodnej časti poznačili vylúčenia, no gólu sa ani jeden tím nedočkal. V poslednej minúte v hre štyroch proti štyrom trafil obranca Martin Marinčin hornú žŕdku súperovej bránky.

V úvode druhej časti hrali Slováci presilovku o dvoch hráčov a kapitán Sekera delovkou od modrej čiary otvoril skóre duelu – 1:0. Pokus skúseného obrancu sa do súperovej bránky dostal odrazom od žŕdky. V 28. min gólman J. Hudáček dobre zasiahol pri prečíslení Bielorusov. Radosť slovenským fanúšikom urobil v 37. min Jurčo, ktorý tečoval prudkú strelu obrancu J. Mikuša za chrbát Kovaľa – 2:0.

8. Maďarsko 3 0 0 0 3 4:17 0

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Bielorusom sa podarilo skorigovať v 43. min zásahom Gotovca, ktorý strelou od mantinelu zaskočil gólmana J. Hudáčka – 2:1. V 45. min po súboji zostal ležať na ľade obranca Sersen a z plochy ho museli odniesť na nosidlách. V 49. min bolo 2:2, po rýchlom prieniku bieloruského mužstva do útočného pásma a pohotovej aj presnej koncovke Gavrusa.

Slovenskí hokejisti sa v tretej časti veľmi rýchlo zbavovali pukov a súper ich za to trestal, v 55. min pridal tretí gól po prieniku po pravom krídle Stepanov – 2:3. Slovákom nepomohol ani oddychový čas a v 58. min inkasovali z hokejky Lingleta aj štvrtýkrát. V záverečnej hre slovenského mužstva bez brankára sa už skóre nezmenilo – 2:4.

Hlasy

(zdroj: RTVS, TB, SITA)

Zdeno Cíger (tréner SR): „Hrali sme dobre dve tretiny, ale potom sme sa začali báť o výsledok. Súper bol agresívnejší. Keď Bielorusi strelili prvý gól, dostali nás pod tlak. Stratili sme veľa pukov a to nás stálo výsledok.“

Dave Lewis (tréner Bieloruska): „Náš tím veľmi dobre bojoval. Po troch prehrách sme museli zabodovať. Slováci tiež hrali dobre, v druhej časti nám narobili kopec problémov. Chceli sme udrieť v tretej tretine, keďže Slováci hrali zápas aj v utorok a museli byť unavení. To sa nám podarilo.“

Tomáš Jurčo (útočník SR): „Neviem, ako môžeme z 2:0 prehrať zápas. Nie je to prvýkrát… Rád by som sám poznal odpoveď, ale zase to nevyšlo. Vedieme 2:0 a zrazu začneme brániť a čakáme, čo urobí súper. Stojíme na miestach a súperovi hráči to potom majú ľahké. Keď iné tímy nad nami vedú, máme to oveľa ťažšie. My im to akoby dávame zadarmo. To je jeden z dôvodov, prečo sa proti nám dá obrátiť zápas. Štichy na tvári mi neprekážajú, ale ten výsledok. Opäť sme viedli, mali sme to super rozbehnuté. Naozaj neviem, čo mám na to povedať. Trochu si oddýchneme, sadneme si a povieme, čo máme robiť. To sme však urobili aj predtým a opäť sme zlyhali v tretej tretine.“

Marko Daňo (útočník SR): „Viedli sme, ale potom sme začali brániť stredné pásmo, neboli sme aktívni, súper začal viac korčuľovať a tlačiť sa viac do bránky. Bielorusi otočili zápas a my sa musíme opäť len poučiť na vlastných chybách. Prehrali sme si to sami. Bielorusi potom len využili našu neaktivitu a strelili pekné góly. Nevzdávame sa. Stále máme tri zápasy pred sebou. Na tomto turnaji sa už zrodilo viac prekvapení, každý súper je zdolateľný. Verím, že o jedno prekvapenie sa postaráme ešte aj my. Dva dni si trochu oddýchneme a potom ideme na Kanadu. Dôležitejšia je teraz regenerácia ako tréning. Verím, že moje zranené slabiny si dám počas voľných dvoch dní do poriadku a budem pripravený hrať proti Kanade.“

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.