Slovan porazil Astanu a odlepil sa z dna tabuľky
Útočník Barysu Astana Nigel Dawes prekonáva brankára Slovana Bratislava Jaroslava Janusa počas zápasu Kontinentálnej hokejovej ligy. Bratislava, 10. december 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Hráči Slovana Bratislava prerušili v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) trojzápasovú sériu prehier a v stredajšom stretnutí si doma poradili s Barysom Astana 3:2.

Ostatné výsledky stredajších zápasov KHL nájdete

—-> V TOMTO ČLÁNKU

Bratislavčania vrátili tomuto súperovi novembrovú prehru 1:6 a v tabuľke Západnej konferencie sa posunuli zo štrnásteho na dvanáste miesto. Na priečky zaručujúce postup do play-off majú sedembodové manko.

Obrazom: Hokejisti Slovana tesne porazili kazažskú Astanu

Po viac ako mesačnej pauze bol v zostave „belasých“ aj útočník Libor Hudáček. Dvadsaťštyriročný krídelník sa do tímu vrátil z extraligovej Banskej Bystrice, za ktorú absolvoval 11 zápasov. Spod Urpína prišiel i Andrej Kudrna, ktorý v stredu odohral len svoj tretí zápas v tejto sezóne KHL.

Tréner Petri Matikainen do zostavy nezaradil Michala Vondrku a Mária Bližňáka, pre zranenie chýbal aj Ladislav Nagy. Slovan získal v prvej tretine dvojgólový náskok, ale od 23. minúty sa začínalo od znova. Domáci boli veľmi aktívni, snažili sa utvárať si tlak, víťazný gól strelil Milan Bartovič, Na stretnutí bolo 7240 divákov, najmenej počas pôsobenia Slovana v KHL.

Pre Slovan bol stredajší duel druhým zo sedemzápasovej decembrovej série na domácom ľade, ktorú začali prehrou s Avangardom Omsk (3:5).. Ďalší zápas odohrajú „belasí“ v piatok, kedy hostia od 19:30 Salavat Julajev Ufa.

VÝSLEDOK:
HC Slovan Bratislava – Barys Astana 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)

10:37 – 2:0 T. Surový (A. Šťastný, A. Kudrna)

13:32 – 2:1 K. Rudenko

22:37 – 2:2 B. Bochenski (N. Dawes, D. Boyd)

35:00 – 3:2 M. Bartovič

Vylúčenia:

03:16 Rok Tičar (Slovan) – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

37:16 Maxim Semionov (Barys) – 2 min. (hákovanie)

37:16 Milan Bartovič (Slovan) – 2 min. (filmovanie pádu)

39:36 Martin Štajnoch (Slovan) – 2 min. (nedovolená výstroj)

39:36 Michal Sersen (Slovan) – 2 min. (faul lakťom)

48:23 Andrej Gavrilin (Barys) – 2 min. (nedovolené bránenie)

57:33 Dustin Boyd (Barys) – 2 min. (hrubosť)

strely na bránu: 38:38, vylúčenia: 4:3 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Anisimov, Odiňš – Kučava, Novikov, 7240 divákov

Slovan: Janus – Sersen, Starosta, Štajnoch, Baranka, J. Brejčák, Sigalet, Luža – Netík, Tičar, Jeglič – Bartovič, V. Nedorost, Š. Ružička – Ölvecký, Murley, L. Hudáček – Kudrna, Surový, A. Šťastný

Barys: A. Ivanov – Dallman, Lundin, Savčenko, Semionov, Cerenok, Bartulis – Bochenski, D. Boyd, Dawes – Starčenko, Antropov, Rudenko – Puškarev, Gavrilin, Žajlauov – Poliščuk, Upper, Kvaša

Astana zahrala v úvode duelu dobre presilovku, domáci ju aj vďaka Janusovi prežili a krátko po jej skončení udreli. Murley vybojoval puk v útočnom pásme, našiel presne Ölveckého, ktorého delovka minula bránku, ale odrazila sa k Američanovi, ktorý mal dostatok času i voľného priestoru na otvorenie skóre – 1:0.

Od tej chvíle bol nebezpečnejší Slovan, strela Netíka po chybe brankára Ivanova skákala po bránkovisku, Hudáček zasa dopravil puk do siete korčuľou.

V 11. minúte sa dostal odrazený puk k Surovému, ktorý spomedzi kruhov mieril do horného rohu – 2:0. V 14. minúte sa prehnal stredom obrany domácich Rudenko a znížil na rozdiel gólu – 2:1. V závere tretiny mal Slovan šťastie, Dawes mieril do pravej žŕdky.

Bratislavčania sa snažili o ďalší zásah, v úvode druhej časti hry však hostia vyrovnali zásluhou svojho najproduktívnejšieho útoku zo zámoria, keď sa presadil Bochenski – 2:2. Hostia sa vďaka veľkej obetavosti a výraznému množstvu zblokovaných striel bránili veľkému tlaku domácich.

Hra sa prelievala z jednej strany na druhú a oba tímy sa snažili strhnúť vedenie na svoju stranu. V 35. minúte sa to podarilo Slovanu, Bartovič predviedol svoju rýchlosť a z ľavého kruhu mieril priamo pod hornú žŕdku – 3:2.

Vášne v hľadisku Slovnaft Areny vyvolali vylúčenia Štajnocha a Sersena v posledných sekundách druhej časti hry, po ktorej hral Barys dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov. Slovan sa však dokázal ubrániť.

Domácim v 47. minúte pomohla po strele Dawesa dokonca dvakrát konštrukcia bránky. Divákom sa útočný hokej páčil, brankári boli neustále v pohotovosti a šance sa striedali na oboch stranách. Skóre sa však už nezmenilo do konca duelu.

Petri Matikainen (tréner Slovana): „Dnes to bol z našej strany kolektívny výkon. Astana má skvelý tím. Hrali sme od začiatku do konca ako mužstvo jeden za druhého, snažili sme sa. Štefan Ružička nedohral pre zranenie.“

Andrej Nazarov (tréner Astany): „Prespali sme prvých päť až sedem minút, potom sme zobudili a začali hrať našu hru. Inkasovali sme dva góly a bolo náročné sa vrátiť do stretnutia. Chýbalo nám väčšie šťastie, preto sme prehrali.“

Libor Hudáček (útočník Slovana): „Dôležité bolo, že sme ubránili oslabenie troch proti piatim a v tretej tretine sme hrali super. Sme radi, že sme vyhrali. V utorok po zápase extraligy mi Vlastimil Plavucha povedal, že sa vraciam do Slovana. Okolo jednej v noci som prišiel do Bratislavy. Bolo to veľmi rýchle. Kým som vládal, bolo to dobré. Potom v tretej tretine som to už riadne cítil. Zajtra musím dobre zregenerovať.“

Milan Bartovič (kapitán Slovana): „Rýchlo sme sa ujali vedenia 2:0, potom sme však inkasovali zbytočné dva góly. Dnes do poslednej minúty každý bojoval, hrali sme to jednoducho, padlo nám. Dôležité bolo ubránené oslabenie o dvoch hráčov.“