Slovan Bratislava - Donbas Doneck
Sprava vpredu: Milan Bartovič, Tomáš Mojžíš a Jonathan Sigalet zo Slovana a Tuomas Kiiskinen (vľavo) z Donecku počas zápasu Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) medzi HC Slovan Bratislava - Donbas Doneck. Kiiskinen strieľa prvý gól zápasu. Bratislava, 28. február 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v piatkovom zápase KHL s Donbasom Doneck 1:2 a s určitosťou obsadia v tabuľke Západnej konferencii 11. miesto. Najlepšími hráčmi stretnutia boli Martin Bakoš a Petteri Virtanen. Ukrajinskému tímu podľahli „belasí“ aj na začiatku sezóny na jeho ľade 2:4.

Ostatné výsledky piatkových zápasov KHL si môžete pozrieť

—> v tomto článku.

V porovnaní so stredajším súbojom s Dinamom Minsk (4:3 po sam. nájazdoch) tréner „belasých“ Rostislav Čada urobil tri zmeny v zostave, v bránke bol Jaroslav Janus a v otváracej formácii nastúpili obrancovia Martin Škoula, Martin Štajnoch a útočníci Branko Radivojevič, Peter Ölvecký a Miroslav Šatan. Pre zranenie chýbali Roman Kukumberg a Michal Sersen. Bratislavčania v piatok v Slovnaft Arene prehrávali od 6. min gólom Kiiskinena v presilovej hre, v úvode druhej časti vyrovnal M. Bakoš. Hostí poslal do vedenia v 52. min Wirtanen, domácim sa už nepodarilo vyrovnať a vynútiť si predĺženie.

Obrazom: Slovan prehral s Donbasom Doneck

„Belasí“ už pred začiatkom svojho zápasu prišli o šancu na postup do play-off. Po piatku majú na svojom konte z 52 duelov dovedna 67 bodov. Na poslednú postupovú 8. pozíciu v Západnej konferencii, ktorá patrí Lokomotivu Jaroslavľ, strácajú dva súboje pred koncom základnej časti nepreklenuteľných 11 bodov.

Slovan sa predstaví v Pohári nádeje, v ktorom budú jeho súpermi ďalšie mužstvá na 9. – 14. mieste oboch konferencií. Isté je, že Bratislavčania nastúpia už v 1. kole tejto súťaže. Zverencov trénera Rostislava Čadu čakajú v zostávajúcom priebehu základnej časti ešte dve domáce stretnutia – v nedeľu proti Spartaku Moskva a v utorok proti Medveščaku Záhreb.

VÝSLEDOK – KHL:
HC Slovan Bratislava – Donbas Doneck 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

05:04 – 0:1 T. Kiiskinen (O. Piganovič) – presilová hra

24:59 – 1:1 M. Bakoš (A. Šťastný, M. Škoula)

51:27 – 1:2 P. Virtanen (T. Kiiskinen)

Vylúčenia:

02:28 Andrej Šťastný (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

03:54 Martin Štajnoch (Slovan) – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

26:21 Marko Daňo (Slovan) – 2 min. (krosček)

26:21 Clay Wilson (Donbas) – 2 min. (hrubosť)

31:20 Peter Podhradský (Donbas) – 2 min. (podrazenie)

39:28 Ján Brejčák (Slovan) – 2 min. (držanie)

39:28 Teemu Laine (Donbas) – 2 min. (držanie)

52:02 Oskars Bartulis (Donbas) – 2 min. (držanie)

57:00 Randy Robitaille (Donbas) – 2 min. (podrazenie)

58:37 (Slovan) – 2 min. (príliš veľa hráčov na ľade)

strely na bránu: 37:27, vylúčenia: 5:5 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Bondar, Buturlin – Lazarev, Palej, 10 055 divákov (vypredané)

Slovan: Janus – Štajnoch, Škoula, Sigalet, V. Mihálik, Mojžíš, J. Brejčák – Šatan, Radivojevič, Ölvecký – Miklík, Bližňák, Vondrka – L. Hudáček, J. Mikúš, Bartovič – M. Bakoš, A. Šťastný, M. Daňo

Donbas: J. Laco – Piganovič, Konev, Podhradský, C. Wilson, Bartulis, Razin – Kiiskinen, Virtanen, Laine – Jakuceňa, Fedotenko, Dadonov – L. Kašpar, R. Robitaille, Kagarlickij – V. Zacharov, Sergej Varlamov, Torianik

Hosťujúci klub si aktivitou vynútil hneď v úvode dve vylúčenia súpera – v 39-sekundovej hre piatich proti trom sa Slovan dobre bránil, ale v početnej výhode o jedného korčuliara Donbas využil zmätok v domácej defenzíve a Kiiskinen do prázdnej bránky otvoril skóre duelu – 0:1.

Janus sa na nedostatok práce nemohol sťažovať a úspešne si poradil s ďalšími príležitosťami ukrajinského kolektívu v I. tretine. Na opačnej strane J. Laco nemusel čeliť veľkým šanciam ani súvislejšiemu tlaku „belasých“. Hráči Donecka dominovali v osobných súbojoch a mali viac z hry.

V druhej časti Slovan zlepšil hru a už v 31. sekunde pohrozil Šatan, no J. Laco bol pripravený. V 25. min sa až pred bránku súpera predral A. Šťastný, slovenský gólman jeho akciu zastavil betónom, ale na dorážku M. Bakoša už bol prikrátky – 1:1. Po vyrovnaní si domáci vypracovali v II. tretine niekoľko ďalších šancí, no L. Hudáček, Radivojevič ani Vondrka neprekonali pozorného J. Laca.

V 43. min si Janus poradil s krížnou strelou Kiiskinena, na opačnej strane nepochodili J. Brejčák ani L. Hudáček. Druhý gól Donbasu pridal v 52. min Wirtanen, ktorý za domáceho brankára poslal vyrazený pokus Kiiskinena – 1:2. Slovan sa v závere duelu snažil streliť vyrovnávajúci gól, ale nevyužil na to ani krátku power-play.

Rostislav Čada (tréner Slovana): „Po nepresvedčivej I. tretine sme zvýšili pohyb, tempo, energiu, agresivitu a vyrovnali sme nielen číselne, ale aj herne. Mali sme potom viac šancí a boli bližšie k víťazstvu, ale dobrý výkon súperovho brankára a aj šťastie hosťujúceho tímu zapríčinili, že sme nezískali ani bod.“

Andrej Nazarov (tréner Donbasu): „Vydaril sa nám náročný zápas po dlhej prestávke. Som rád, že chlapci sa s tým vyrovnali. Stál proti nám silný súper, ale moji zverenci duel zvládli.“

Martin Bakoš (útočník Slovana): „Chceli sme hrať pre divákov, veď nám chodí plná hala celý rok. Vedeli sme, že sme nepostúpili, ale chceli sme to dohrať so cťou. Málo sme sa tlačili do bránky a to asi rozhodlo. Možno nám chýbal gól, aký nám dal súper.“

Viac k osobe Andrej ŠťastnýBranko RadivojevičJán BrejčákJaroslav JanusMarko DaňoMartin BakošMartin ŠkoulaMartin ŠtajnochMichal SersenMiroslav ŠatanPeter ÖlveckýPeter PodhradskýRoman KukumbergRostislav Čada