Slovan Bratislava - Medveščak Záhreb
Zľava: Brankár Záhrebu Barry Brust a hráč Slovana Mário Lunter počas zápasu Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) medzi HC Slovan Bratislava - Medveščak Záhreb. Bratislava, 24. september 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Hokejisti Slovana Bratislava prehrali v stredajšom zápase Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) so Záhrebom 1:4. Najlepšími hráčmi zápasu boli brankár Barry Brust a útočník Tomáš Surový.

O tri góly Medveščaku sa postarala formácia Brendan Segal, Pascal Pelletier a Martin St.Pierre. Prvý menovaný strelil dva góly. Za domácich sa raz presadil Ladislav Nagy.

Chorvátsky tím tak vrátil „belasým“ prehru z úvodného merania síl v tejto sezóne, keď v Slovnaft Arene podľahol Slovanu 2:5.

Na lavičke „belasých“ bol prvýkrát Petri Matikainen, ktorý nahradil trénera Rostislava Čadu. Fínsky kouč pred stredajším duelom zamiešal zostavou. Premiéru v tejto sezóne absolvovali Martin Štajnoch a Mário Lunter. V útoku nechýbal Ladislav Nagy, ktorý pre zranenie ramena vynechal predchádzajúci duel s CSKA Moskva (1:4).

V úvodných minútach si oba tímy veľa šancí na skórovanie nevytvorili, pokusy Šťastného a Netíka bez problémov chytil hosťujúci gólman Brust. Na druhej strane strela Katiča len tesne minula ľavú žŕdku Backlundovej brány.

V siedmej minúte mal ďalšiu príležitosť Štastný, ale jeho pokus spomedzi kruhov gólman Medveščaku chytil. O niekoľko sekúnd neskôr v útočnom pásme „belasých“ Štajnocha tvrdo fauloval Katič a za úder do hlavy a krku mu rozhodcovia udelili päťminútový trest a zápas sa preňho skončil.

V početnej výhode sa „belasí“ snažili skórovať, najusilovnejším strelcom bol Sersen, ale ani jeden puk neskončil za Brustovým chrbtom.

V 12. minúte si prvý zákrok po strele Andersona pripísal na svoje konto aj Backlund. Na začiatku 16. minúty rodiaci sa samostatný únik Bližňáka zastavil čiarový rozhodca, ktorý odpískal postavenie mimo hry. Sedemdesiat sekúnd pred koncom prvej dvadsaťminútovky putoval za hákovanie na „lavicu hanby“ Perkovich, takže presilovka Slovana pokračovala aj na začiatku druhej tretiny.

Obrazom: Slovan prehral s Medveščakom

V 47. sekunde druhej tretiny si Slovnaft Arena konečne zakričala gól – po prihrávke Vondrku skóroval najproduktívnejší hráč Slovana Nagy – 1:0. Druhý presný zásah mohol pridať na začiatku 23. minúty Netík, ale Brust pravým betónom jeho pokus zlikvidoval.

V 24. minúte putoval na trestnú lavicu Mezei, ale domáci jeho faul nepotrestali. Po presilovej hre prišlo vyrovnanie – bekhendom pod hornú žŕdku sa trafil Pelletier – 1:1. V 31. minúte sa z ľavej strany na Brusta rútil Netík, ale nepochodil. O niekoľko sekúnd podobný únik z opačnej strany skúšal Hudáček, tomu nedovolil zakončiť jeden z hosťujúcich obrancov.

Hosťom sa v 33. minúte podarilo prikloniť „misky váh“ na svoju stranu, presilovú hru využil Brandon Segal, ktorý dorazil do bránky puk po tom, čo ho po strele Pelletiera vyrazil Backlund pred seba – 1:2. Hostia boli veľmi efektívni, na dva presné zásahy potrebovali iba desať striel.

„Belasí“ začali tretiu dvadsaťminútovku aktívne a väčšinou sa hralo v obrannom pásme Medveščaku. V 43. minúte mali ďalšiu možnosť presilovej hry a to dokonca dvojnásobnej – na trestnú lavicu putovali Thomas a Glumac.

Po strele Fostera boli pred bránkou Brusta dôrazní Netík i Nedorost, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Z bezprostrednej blízkosti potom nedokázal hosťujúceho gólmana prekonať ani Bližňák.

Hostia sa naďalej sústredili na defenzívu a za desať minút tretej tretiny vyslali na bránku domácich iba dve strely – Murrayho pokusy však Backlund bez problémov zneškodnil. V 53. minúte skúšal Brusta z ľavej strany prekvapiť Vondrka, na opačnej strane sa podobným pokusom prezentoval Palushaj.

V 55. minúte už však puk po strele Segala skončil za Backlundovým chrbtom a Slovnaft Arenou sa ozýval mohutný piskot – 1:3. Medveščak o 99 sekúnd udrel ešte raz, keď Bjorkstrand dokonca skóroval v oslabení – 1:4

Prvýkrát v KHL utrpel Slovan päť prehier za sebou. V tejto sezóne má na svojom konte 10 bodov so skóre 18:23, Medveščak nazbieral o jeden bod menej. Po strede figurujú Bratislavčania na 9. mieste tabuľky Západnej konferencie.

Najbližšie sa Slovan predstaví v piatok 26. septembra o 18.30 h na ľade Medveščaku Záhreb, v pondelok 29. septembra o 19.00 h privíta doma Dinamo Minsk.

VÝSLEDOK:
HC Slovan Bratislava – Medveščak Záhreb 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

20:47 – 1:0 L. Nagy (M. Vondrka, V. Nedorost) – presilová hra

26:12 – 1:1 P. Pelletier (B. Segal)

32:52 – 1:2 B. Segal (P. Pelletier, St. Pierre) – presilová hra

54:11 – 1:3 B. Segal (P. Pelletier, St. Pierre)

55:50 – 1:4 P. Bjorkstrand (A. Murray) – gól v oslabení

Vylúčenia:

06:18 Mark Katič (Medveščak) – 5 min. + DKZ (napadnutie hlavy a krku)

18:50 Nathan Perkovich (Medveščak) – 2 min.. (hákovanie)

23:41 Branislav Mezei (Medveščak) – 2 min. (nedovolené bránenie)

29:28 Aaron Palushaj (Medveščak) – 2 min. (podrazenie)

32:12 Žiga Jeglič (Slovan) – 2 min. (držanie)

34:38 Michal Sersen (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

36:23 Aaron Palushaj (Medveščak) – 2 min. (podrazenie) + 10 min. (osobný trest za nešportové správanie)

42:49 Bill Thomas (Medveščak) – 2 min. (hákovanie)

43:51 Michael Glumac (Medveščak) – 2 min. (krosček)

55:18 Mark Flood (Medveščak) – 2 min. (hákovanie)

59:40 Jonathan Sigalet (Slovan) – 2 min. (seknutie)

59:59 Michal Sersen (Slovan) – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

strely na bránu: 44:17, vylúčenia: 4:7 na 2 min., navyše: 7 min. Mark Katič (Meveščak) – 5 min + trest do konca zápasu za napadnutie hlavy a krku, 37. min. Aaron Palushaj (Medveščak) – 10 min. osobný trest za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodcovia: Vasiliev, Cypľakov – Ivanov, Nesterov, 7985 divákov

Slovan: Backlund – Sersen, Baranka, Štajnoch, Starosta, Foster, Sigalet – L. Nagy, V. Nedorost, Vondrka – Jeglič, Surový, Bartovič – Netík, Bližňák, L. Hudáček – Murley, A. Šťastný, Lunter

Medveščak: Brust -Brust – Flood, Martinovič, Hutschinson, Mezei, Katič – Glumac, A. Murray, Bjorkstrand – Stewart, Wright, Hedden – Segal, St. Pierre, Pelletier – Palushaj, M. Anderson, Perkovich – B. Thomas

Petri Matikainen (tréner Slovana): „Všetko sa zbehlo veľmi rýchlo, veď som sem prišiel len v utorok. Mali sme v zápase veľa presiloviek, množstvo striel. Cítil som, že chlapci zo seba vydali maximum. V útoku a najmä v okolí bránky musíme zlepšiť hru, často hráme v rohoch. Je veľa vecí, na ktoré sa musíme sústrediť. Už v piatok chcem v Záhrebe hrať lepšie a najmä efektívnejšie.“

Chuck Weber (tréner Medveščaku): „Hrali sme len s piatimi a neskôr so štyrmi obrancami, často v oslabení, bolo to teda veľmi náročné. Chlapci zabojovali, brankár Brust chytal fantasticky. Dnes sme premenili šance a to rozhodlo. Už v piatok nás čaká odveta u nás doma, bude to náročný súper. Teším sa zo zisku trochu bodov.“

Ladislav Nagy (útočník Slovana): „Musíme viac cloniť, pretože strely od modrej čiary niekedy ani nedoletia k bránke. Musíme to dotlačiť, obrancovia to musia lepšie triafať. Dnes sme sa v koncovke trápili. Všetci si musíme vstúpiť do svedomia, začať viac bojovať a víťaziť. Chýbalo nám aj kus šťastia, ale na to sa nemôžeme vyhovárať. Bez bojovnosti to nepôjde.“

Viac k osobe Barry BrustBranislav MezeiLadislav NagyMartin ŠtajnochMichal SersenPetri MatikainenTomáš SurovýŽiga Jeglič