PRAHA 6. novembra (WEBNOVINY) – Futbalisti ŠK Slovan Bratislava prehrali 0:4 (0:2) vo štvrtkovom dueli 4. kola I-skupiny Európskej ligy na ihrisku Sparty Praha.

O góly úradujúceho českého šampióna sa postarali v 29. min kanonier David Lafata, o tri minúty neskôr Ladislav Krejčí, v druhom polčase aj zibabwiansky obranca Costa Nhamoinesu a na záver opäť Lafata. Zverenci Jozefa Chovanca stále nezískali v kontinentálnom pohári číslo dva ani bod a majú príšerné skóre 0:14. Bratislavčania už nemajú šancu postúpiť do šestnásťfinále EL.

Obrazom: Slovan prehral so Spartou 0:3, derby na Pasienkoch poznačili násilnosti

Zverenci Jozefa Chovanca stále nezískali v kontinentálnom pohári číslo dva ani bod a majú príšerné skóre 0:14. Bratislavčania už nemajú šancu postúpiť do šestnásťfinále EL. Pražania sa posunuli v tabuľke na prvé miesto a majú reálnu možnosť na účasť v jarnej vyraďovacej časti súťaže.

Prvá vzájomná konfrontácia medzi slovenským a českým šampiónom pred dvoma týždňami na Pasienkoch sa skončila výsledkovou i organizačnou blamážou domácich, ktorí prehrali 0:3.

„Belasí“ naposledy skórovali v pohárovej Európe 20. augusta pri domácej remíze s BATE Borisov v play-off Ligy majstrov. Odvtedy ťahajú šnúru piatich stretnutí bez streleného gólu, celkovo je to už 460 minút.

VÝSLEDOK – Európska liga – 4. kolo hlavnej fázy (I-skupina):
AC Sparta Praha – ŠK Slovan Bratislava 4:0 (2:0)

Zostavy

Sparta: Bičík – Kadeřábek, J. Brabec, M. Holek, Costa Nhamoinesu – L. Vácha (79. Mareček) – Konaté, B. Dočkal (72. Vacek), Matějovský, L. Krejčí – Lafata (89. R. Bednář)

Slovan: Perniš – Bagayoko, Kolčák, Niňaj, Čikoš – Lásik, Grendel (82. S. Štefánik) – Žofčák, Milinkovič, F. Kubík (73. Vittek) – L. Peltier (46. Soumah)

Tabuľka I-skupiny:

1. Sparta Praha 4 3 0 1 11:4 9

2. SSC Neapol 4 3 0 1 8:3 9

3. Young Boys Bern 4 2 0 2 8:6 6

4. Slovan Bratislava 4 0 0 4 0:14 0

I. polčas

Úvodnú šancu duelu mali po desiatich minútach hostia, ale prienik Lestera Peltiera s jeho následnou prudkou prihrávkou do „malého vápna“ sa neskončil ohrozením bránky. Ten istý hráč o dve minúty atakovaný Brabcom prvýkrát trafil medzi tri žrde, ale Bičík nemal problémy skrotiť nevýraznú strelu.

Hostia odpovedali príležitosťou Konatého, Afričanovi v poslednej chvíli zmaril možnosť výborným obranným zákrokom Niňaj. Potom už začala úradovať Sparta.

Najprv v 29. min kanonier Lafata potvrdil povesť ostrostrelca a zoči-voči Pernišovi nezaváhal – 1:0 a následne o necelé tri minúty neskôr aj Krejčí potrestajúc zlé bránenie hráčov Slovana po rohovom kope – 2:0.

II. polčas

V druhom polčase domáci s prehľadom kontrolovali dianie na ihrisku, hoci sa spočiatku nedostávali do šancí. Až v 68. min Lafata v náročnej pozícii zakončil rýchlu akciu strelou nad bránku.

Na rozdiel triedy upravil v 74. min Costa Nhamoinesu, ktorý na dvakrát prekonal Perniša po rohovom kope Krejčího a Lafatovom predĺžení hlavičkou – 3:0.

Skóre zápasu uzavrel v 83. min Lafata, keď sa jeho spoluhráči až od vlastnej šestnástky perfektne kombinačne dostali až do pokutového územia súpera – 4:0.

Hlasy

(zdroj: Dvojka RTVS):

Jozef Chovanec (tréner Slovana): „Aj v prvom zápase so Spartou sme inkasovali po našich chybách, sú to fatálne chyby. Trápia nás určité úseky hry, chýba tam koncentrácia hráčov. Psychika je náš veľký problém. Nie sme pod tlakom, a predsa nevyriešime situácie dobre. Pozitívom je, že sa vrátil Robo Vittek. Síce už nemáme šancu postúpiť, ale hráme o česť klubu, privítame Bern a na záver nastúpime v Neapole. Naša výkonnosť musí byť stabilnejšia.“

Róbert Vittek (útočník Slovana): „Futbal sa nedá oklamať, osem týždňov som loptu ani nevidel. Nebolo to nič príjemné. Frustrujúce je, že sme inkasovali krátko po mojom príchode na ihrisko. Tréner sa ma spýtal, či mám chuť naskočiť do zápasu, a keď som odpovedal pozitívne, poslal ma na trávnik. Problém je, že nemáme sebavedomie. Keď si niečo povieme v kabíne, neplníme to na ihrisku. Vrátil som sa do kádra, aby som mužstvu pomohol. Žiaľ, nedokážem robiť zázraky. Pevne verím, že Slovanu ešte pomôžem, ale futbal nie je o jednom hráčovi, musí zabrať celé mužstvo.“