Video: Smrť Amerike, skandovali iránski poslanci v parlamente a zapálili papierovú vlajku USA

Irán, USA, jadrová dohoda;
Iránski poslanci podpálili v parlamente americkú vlajku po tom, čo USA odstúpili od jadrovej dohody. 9. máj 2018 Foto: SITA/AP

TEHERÁN 9. mája (WebNoviny.sk) – Iránski poslanci zapálili v stredu v parlamente papierovú americkú vlajku, skandujúc pri tom „Smrť Amerike“.

Stalo sa tak počas improvizovanej demonštrácie, ktorú usporiadali v reakcii na utorkové odstúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa od jadrovej dohody z roku 2015. Poslanci okrem toho zapálili list papiera, ktorý symbolizoval danú dohodu.

„Najhoršia dohoda všetkých čias“

Dohoda z roku 2015 je zameraná na obmedzenie jadrových ambícií Iránu, Trump ju však opakovane označil za „najhoršiu dohodu všetkých čias“. Teherán v rámci nej súhlasil s výrazným obmedzením svojho jadrového programu a prísnou medzinárodnou kontrolou výmenou za stiahnutie tvrdých medzinárodných sankcií.

Stredajšia demonštrácia poslancov odzrkadľuje rozhorčenie iránskej verejnosti po Trumpovom rozhodnutí. Mnohí Iránci sa obávajú dôsledkov, ktoré môže pre ich krajinu mať, píše agentúra AP.

Počas stredajšieho zasadnutia parlamentu sa jeho predseda Ali Laridžání vyjadril, že Irán zhodnotí schopnosť Európskej únie (EÚ) ochrániť jadrovú dohodu. „Toto obdobie je len oknom, počas ktorého môže EÚ preukázať, či má dostatočný vplyv na utíšenie medzinárodných záležitostí alebo nie,“ uviedol.

Zvýšia financovanie raketového programu

Zároveň povedal, že Irán v súvislosti so situáciou najprv preskúma diplomatické možnosti, vyzval však kompetentné orgány, aby sa pripravili na „obnovenie všetkých aspektov jadrovej činnosti“.

Predseda parlamentnej komisie pre národnú bezpečnosť a medzinárodné vzťahy Aladdín Borudžerdí zase počas zasadnutia uviedol, že parlament plánuje zvýšiť financovanie balistického raketového programu.

Ten bol jedným z predmetov Trumpových kritických poznámok k dohode, keďže sa ho netýkala. „S rozhodnutím Ameriky sa iránsky raketový program ani trochu nezmení,“ povedal Borudžerdí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alí LaridžáníDonald Trump