Najkrajšie momenty zo štvrtého dňa ME vo futbale
Španiel Nolito (vpravo) preniká cez Čecha Pavla Kadeřábka počas zápasu D-skupiny ME vo futbale. Toulouse, 13. jún 2016. Foto: SITA/AP

TOULOUSE 13. júna (WebNoviny.sk) – Obhajcovia titulu zo Španielska vstúpili úspešné do majstrovstiev Európy vo Francúzsku, keď v pondelkovom dueli D-skupiny zvíťazili nad reprezentáciou Česka 1:0.

Zverenci trénera Vicenteho del Bosqueho mali počas celého zápasu územnú prevahu, ale zužitkovať ju dokázali až v závere – tri minúty pred koncom strelil jediný gól obranca Gerard Piqué po centri spoluhráča z FC Barcelona Andrésa Iniestu.

Ako prví sa dostali do nebezpečnej situácie Česi, keď v 5. min zahrával Darida priamy kop z dobrej pozície. Trafil len múr a následne rozhodca odmával ofsajd. V 16. min Španieli predviedli peknú akciu, Nolito si pekne nabehol do šestnástky na prihrávku od Juanfrana, poslal loptu na päťku Moratovi, ale jeho pokus reflexívne vyrazil Čech.

V 28. min mohol ten istý hráč otvoriť skóre, jeho strelu vyškriabal Čech končekmi prstov na rohový kop. Prvá strela na De Geu smerovala v samom závere úvodnej 45-minútovky z kopačky Necida.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo štvrtého dňa ME vo futbale

Po zmene strán mali prvú vážnejšiu šancu Česi, center Krejčího našiel Hubníka, ktorého pokus pristál v rukaviciach De Geu. V 65. min vykopával z čiary Fábregas po ďalšom centri Krejčího. O päť minút neskôr sa dostal do veľkej šance Jordi Alba, lopta sa mu po prihrávke Davida Silvu zaplietla pod nohami.

V 80. min sa Nolito rútil do pokutového územia, v poslednej chvíli mu loptu vypichol Krejčí. Španieli sa dočkali tri minúty pred koncom: Iniesta z rohu pokutového územia poslal center na hlavu Piquého, ktorý bez väčších problémov poslal svoj tím do vedenia. V samom závere mohol ešte vyrovnať Darida, ale De Gea loptu vyrazil.

Ostatné pondelkové výsledky ME vo futbale:

Majstrovstvá Európy vo futbale – pondelok:
D-skupina:

TOULOUSE (Stadium de Toulouse – Stadium Municipal)

Španielsko – Česko 1:0 (0:0)

Gól: 87. Piqué, ŽK: 61. Limberský (ČR), rozhodovali: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz (všetci Poľ.), 33 000 divákov

Španielsko: De Gea – Juanfran, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Fábregas (70. Thiago Alcántara), Busquets, Iniesta – David Silva, Morata (62. Aduriz), Nolito (82. Pedro Rodríguez)

Česko: P. Čech – Kadeřábek, Sivok, Hubník, Limberský – Darida, Plašil – Gebre Selassie (86. Šural), Rosický (88. Pavelka), Krejčí – Necid (75. Lafata)

Vicente del Bosque (tréner Španielska, zdroj: uefa.com): „Vytvorili sme si veľa šancí, dúfali sme, že s ich premieňaním nebudeme mať problém. Zápas sme mali úplne pod kontrolou a to je najdôležitejšie. Každý chce strieľať veľa gólov, ale náš štýl nebol zlý v posledných niekoľkých

Pavel Vrba (tréner ČR, zdroj: uefa.com): „Vedeli sme, že Španieli budú veľmi silný súper, boli favoritom. Uvedomovali sme si, že to bude pre nás skúška. Španielsko je lepšie v držaní lopty, vytváraní šancí. Je sklamanie dostať gól tak neskoro. Mohli sme skórovať aj my, čo sa proti takým mužstvám nestáva často. Hrali sme na maximum, je škoda, že sme nezískali aspoň bod. Možno sme mohli viac útočiť, ale s výkonom hráčov som spokojný.“

Gerard Piqué (obranca Španielska, strelec víťazného gólu, zdroj: AP): „Iniesta na mňa poslal neskutočný center. Je dôležité, že sme odštartovali s plným bodovým ziskom. Hrali sme veľmi dobre, kontrolovali hru, ale zdalo sa, že lopta nechcela skončiť v

Andrés Iniesta (stredopoliar Španielska, zdroj: uefa.com): „Vždy keď hrám, snažím sa na seba brať zodpovednosť. To je spôsob, akým si užívam futbal a dnes to nebolo inak. Sme radi, že sme začali turnaj ziskom troch bodov a spravili krok vpred. Nie je ľahké zlomiť také tímy ako Česko. Musíte neustále tlačiť, aby ste dosiahli cieľ. Gól sme napokon strelili, chcelo to dávku trpezlivosti.“

Petr Čech (brankár ČR, zdroj: iDnes.cz): „Už pred gólovou akciou som bol pod veľkým tlakom. Keď človek dobieha, vybieha, je tam chaos, hráči súpera boli v prevahe. Iniesta to dal na zadnú žrď presne, žiaľ, Piqué to upratal do bránky. Veľmi ma to mrzí. Odovzdali sme maximum, donútili Španielov hrať do poslednej chvíle ako o život. Už sa do nich vkrádala nervozita, veril som, že sa nám podarí uhrať aspoň bod.“