Video: Španielska vláda exhumuje pozostatky Franca, do baziliky prišla aj diktátorova rodina

Francisco Franco
Členovia rodiny Francisca Franca nesú truhlu s pozostatkami diktátora. El Escorial, 24. október 2019. Foto: SITA/AP

Španielske úrady začali s exhumáciou ostatkov diktátora Francisca Franca z mauzólea v Údolí padlých, odkiaľ ich prevezú do jednoduchšieho hrobu na cintoríne pri Madride, kde je pochovaná aj jeho manželka. Vláda oznámila začiatok prísne stráženého procesu o 10:30 miestneho času. Do baziliky v Údolí padlých pri tejto príležitosti prišlo 22 členov Francovej rodiny i ministerka spravodlivosti Dolores Delgado.

Úrady pred exhumáciou skryli Francov hrob za plachtu, ktorá má okrem iného zabrániť akémukoľvek pokusu o jej nakrútenie. Prítomné osoby museli absolvovať prehliadku na elektronické zariadenia, aby sa zabezpečilo, že si to nikto nefotí a nenahráva.

Súkromná bohoslužba

Pracovníci najprv zdvihnú 1,5-tonovú dosku, ktorá zakrýva hrob. Odtiaľ následne vytiahnu Francovu truhlu. Exhumácia by mala trvať od jednej do troch hodín, následne pozostatky posvätí prior Santiago Cantera a rodinní príslušníci vynesú truhlu von.

Na cintorín Mingorrubio-El Pardo ju prevezú buď letecky – vrtuľníkom, alebo autom. V rodinnom mauzóleu, kde je pochovaná aj diktátorova manželka Carmen Polo, sa potom uskutoční súkromná bohoslužba.

Oslavovanie diktatúry

Francisca Franca pochovali v Údolí padlých, ktoré prikázal postaviť 50 kilometrov severozápadne od hlavného mesta, po jeho smrti v roku 1975.

Údolie i tamojší 150 metrov vysoký kríž má pripomínať všetky obete občianskej vojny, mnohí ľudia ho však vnímajú ako formu oslavovania Franca a jeho takmer štyri desaťročia trvajúcej diktatúry. Francovu exhumáciu povolil najvyšší súd v septembri a rozhodnutiu predchádzalo niekoľko súdnych konaní.

Informácie pochádzajú z webstránky www.theguardian.com a archívu agentúry SITA.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dolores DelgadoFrancisco Franco