Video: „Špión“ Matthew Hedges dostal milosť, jeho manželka je absolútne nadšená

Matthew Hedges
Britský akademik Matthew Hedges a jeho manželka Daniela Tejada. Foto: archívne, SITA/AP

ABÚ ZABÍ 26. novembra (WebNoviny.sk) – Spojené arabské emiráty omilostili a prepustia britského akademika Matthewa Hedgesa, ktorého minulý týždeň odsúdili na doživotie za špionáž.

Tamojšie úrady v pondelok oznámili, že prezident Chalífa bin Zajíd al-Nahján udelil 31-ročnému Britovi milosť v nedeľu, spolu so stovkami ďalších ľudí. Doktorand blízkovýchodných štúdií na Durhamskej univerzite bude môcť podľa nich opustiť krajinu po tom, čo skompletizujú procedúry potrebné na jeho prepustenie.

Hedgesova manželka Daniela Tejada sa v reakcii na omilostenie vyjadrila, že je „absolútne nadšená„. „Neviem sa dočkať toho, že sa mi vráti. V mojom srdci viem, že nie je špión,“ vyjadrila sa v pondelok pre BBC.

Oznámenie omilostenia prišlo krátko po tom, čo úrady ukázali novinárom video, na ktorom údajne hovorí, že je kapitánom britskej tajnej služby MI-6. Tlačová konferencia, na ktorej zábery s Hedgesom ukázali, sa narýchlo uskutočnila v Abú Zabí, píše agentúra AP. Spojené arabské emiráty predstavili video po tom, čo sa na ne po vyhlásení rozsudku zniesla kritika zo zahraničia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom