Steven Stamkos
Kanadský hokejový útočník Tampy Bay Steven Stamkos (vľavo) strelil Torontu tri góly. Foto: SITA/AP

NEW YORK 20. marca (WEBNOVINY) – Kanadský hokejový útočník Steven Stamkos mal najväčší podiel na stredajšom víťazstve Tampy Bay na ľade Toronta 5:3 v zámorskej NHL. Dvadsaťštyriročný kanonier troma gólmi po sebe v rozpätí dvanástich minút otočil vývoj stretnutia z 1:2 na 4:2 v prospech „bleskov“. Maple Leafs v tretej tretine korigovali presným zásahom Jaka Gardinera, definitívnu podobu výsledku dal v presilovke hosťujúci Tyler Johnson.

Duel nedohral obranca Toronta Paul Ranger, ktorého po kolízii s Alexom Killornom pri mantineli v I. tretine previezli do nemocnice. Vedenie Maple Leafs na klubovom Twitteri uviedlo, že Rangerov stav je stabilizovaný a hokejista je pri vedomí.

Stamkos trojgólový zápis pred zrakmi rodinných príslušníkov označil za jeden z najsvetlejších okamihov jeho sezóny. Rodák z ontárijského Markhamu totiž vynechal až štyri mesiace pre zlomeninu pravej nohy a prišiel aj o zimné olympijské hry. „Som trochu sklamaný, že sa na ľade neobjavila ani jedna šiltovka,“ poznamenal po súboji Stamkos.

Quenneville je tretím trénerom so 700 víťazstvam

Slovenskí útočníci v drese Chicaga Marián Hossa a Michal Handzuš sa tešili so svojimi spoluhráčmi z domácej výhry 4:0 nad St. Louis. Krídelník Hossa odohral 15:50 min a pripísal si na svoje konto jeden strelecký pokus, center Handzuš bol na ľade celkovo o 14 sekúnd menej a inkasoval dve trestné minúty. V druhej tretine odstúpil zo zápasu zakončovateľ Blackhawks Patrick Kane, ktorý sa zranil v dolnej časti tela a svojmu zamestnávateľovi bude chýbať minimálne tri týždne, referuje oficiálny web profiligy.

Joel Quenneville dosiahol proti St. Louis už sedemstý triumf vo funkcii trénera v hokejovej NHL, päťdesiatpäťročnému odborníkovi stačilo na pokorenie míľnika odkoučovať 1281 stretnutí. Okrem Chicaga viedol v minulosti práve St. Louis a Colorado. Kanaďan je tretím členom „Klubu 700“, pred ním sa doň podarilo vstúpiť iba Alovi Arbourovi (782) a Scottymu Bowmanovi (1244). „Neberiem tento triumf nijako špeciálne, je to ako každé iné víťazstvo. Predviedli sme dobrý výkon, taký vyžadujem od chlapcov počas celej sezóny,“ povedal Quenneville.

Jubilejný tisíci duel v NHL odohral slovenský útočník Michal Handzuš, ktorý v minulosti hral tiež za St. Louis. Tridsaťsedemročný defenzívny center v službách Chicaga dosiahol v tisícke zápasov 185 gólov a 295 asistencií. Ďalších 14 gólov a 29 asistencií pridal v zápasoch vyraďovacej časti o Stanleyho pohár. V tejto sezóne má v drese Blackhawks na konte 13 bodov za 4 góly a 9 asistencií. Dva zo štyroch gólov mali prívlastok víťazné. So Chicagom má platnú zmluvu do konca aktuálneho ročníka 2013/14 a v najkvalitnejšej hokejovej súťaži na svete by chcel podľa vlastných slov ešte zostať.

Dramatický duel vo Winnipegu

Vancouver rozhodol súboj s Nashvillom dvoma gólmi počas 73 sekúnd tretej časti hry, skórovali Nicklas Jensen a Alexander Edler. Autora víťazného presného zásahu, dánskeho mladíka Nicklasa Jensena, po zápase pochválil tréner „kosatiek“ John Tortorella. „Na mladého hráča je jeho pohyb s pukom aj bez neho naozaj veľmi dobrý,“ povedal skúsený odborník.

Obaja súperi v stredu prišli o jedného hráča – Vancouver pre problémy s ľavou rukou o Alexandra Burrowsa, Nashvillu sa zranil Paul Gaustad. Prvou hviezdou stretnutia sa stal brankár Canucks Eddie Lack, ktorý si udržal čisté konto a za svoj chrbát nepustil ani jeden z tridsiatich pokusov „predátorov“. Na svojom konte má v tejto sezóne už štyri shutouty.

Dramatický duel medzi Winnipegom a Coloradom rozhodol až v predĺžení domáci krídelník Blake Wheeler svojím 26. gólom v tejto sezóne. Colorado viedlo už od 20. sekundy presným zásahom Ryana O’Reillyho, na ktorý Jets odpovedali gólmi Andrewa Ladda a Erica Tangradiho.

Do konca riadneho hracieho času Avalanche vyrovnali na 2:2, 3:3 aj 4:4. Prvý zápas od výmeny z Calgary odchytal za Colorado mladý švajčiarsky brankár Reto Berra. „V III. tretine previedol niekoľko vynikajúcich zákrokov, ktoré nám dosť pomohli,“ pochválil spoluhráča švédsky útočník Gabriel Landeskog.

Výsledky stredajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:
Toronto – Tampa Bay 3:5 (2:3, 0:1, 1:1)

Góly: 4. Kessel (Gunnarsson, Bozak), 11. Kuľomin (Gleason, Rielly), 49. Gardiner (Franson, Bozak) – 1. Gudas (Filppula), 14. Stamkos (Filppula), 16. Stamkos (T. Johnson, Salo), 26. Stamkos (Malone, Brewer), 53. T. Johnson (Malone, Purcell)

Chicago – St. Louis 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Góly: 20. D. Keith (P. Kane, Sharp), 36. Shaw (Leddy, Sharp), 46. Krüger (Regin, Hjalmarsson), 48. B. Smith (Versteeg, Leddy)

Marián Hossa odohral 15:50 min, raz vystrelil, Michal Handzuš (obaja Chicago) odohral 15:36 min, raz vystrelil, inkasoval dve trestné minúty a mal 44-percentnú úspešnosť na vhadzovaniach.

Winnipeg – Colorado 5:4 po predĺžení (2:2, 1:1, 1:1 – 1:0)

Góly: 4. Ladd (B. Little, Trouba), 13. Tangradi (Wheeler, O. Jokinen), 33. E. Kane (Setoguchi, Postma), 45. Ladd (Wheeler, Enström), 62. Wheeler (Postma, Enström) – 1. O’Reilly (Duchene, McGinn), 18. Landeskog (Benoit, MacKinnon), 40. Holden (Barrie, Talbot), 51. McLeod (Talbot, Guenin)

Vancouver – Nashville 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Góly: 47. N. Jensen (H. Sedin, Hamhuis), 48. Edler (Bieksa, H. Sedin)

Viac k osobe Blake WheelerJoel QuennevilleJohn TortorellaMarián HossaMichal HandzušPatrick KaneRyan O'ReillySteven Stamkos