Video: Státisíce demonštrantov hádzali vajíčka na vládne budovy, polícia ich rozohnala slzným plynom

Hongkong, protesty
Foto: SITA/AP
  • aktualizované 21. júla, 21:05

Časť hongkonských prodemokratických demonštrantov, ktorí sa v nedeľu zúčastnili na protestoch v centre Hongkongu, krátko po ich skončení napadla v metre veľká skupina maskovaných útočníkov. Podľa očitých svedkov týchto udalostí sa polícia ich vyčíňaniu len prizerala a nijako nezakročila.

Policajti predtým na demonštrantov, ktorí protestovali proti pročínskemu vedeniu Hongkongu, zaútočili slzným plynom. Demonštranti, ktorých tentoraz vyšli do ulíc státisíce, hádzali počas nedeľňajšieho protestu vajíčka na vládne budovy a zafarbili na čierno atramentom čínsky národný znak na budove Styčného úradu (s Čínou – pozn. SITA), ktorý je hlavným symbolom moci Komunistickej strany Číny v Hongkongu.

Masové demonštrácie proti Číne

Masové demonštrácie proti Číne a pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam sa začali už v júni, pôvodne na protest proti pripravovanému zákonu, ktorý by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny.

Stúpenci prodemokratického tábora v Hongkongu sa obávali, že tento zákon umožní Číne prenasledovať svojich oponentov žijúcich v Hongkongu a súdiť ich priamo v Číne. Lam nakoniec po verejnom tlaku od tohto zákona upustila.

Porušujú dohodu

Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny. Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe „jedna krajina, dva systémy“, čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti.

Čína však podľa hongkonského prodemokratického politického tábora túto dohodu porušuje a snaží sa už teraz vnútiť Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom