Jonas Jerebko, Marc Gasol, Kawhi Leonard
Jonas Jerebko (Golden State Warriors) a jeho zakončenie počas druhého zápasu finále NBA, v ktorom jeho tím zvíťazil na palubovke Toronta 109:104 a vyrovnal stav finálovej série na 1:1. Toronto, 2. jún 2019. Foto: Nathan Denette/The Canadian Press via AP.

TORONTO 3. júna (WebNoviny.sk) – Basketbalisti Golden State Warriors zvíťazili na palubovke Toronta Raptors 109:104 a stav finálovej série play-off NBA vyrovnali na 1:1. Je to vôbec prvé víťazstvo obhajcu trofeje nad jediným kanadským účastníkom súťaže v tejto sezóne (1:3).

Klay Thomspon a Stephen Curry zaťažili konto domácich dovedna 48 bodmi, univerzála Draymonda Greena len jedna asistencia delila od ďalšieho triple-double (17 bodov, 10 doskokov, 9 asistencií).

Kawhi Leonard bol s 34 najlepším strelcom zápasu a aj najlepšie doskakoval (14), ale Torontu to tentoraz nestačilo. Finálová séria sa sťahuje do kalifornského Oaklandu. Tretí zápas sa bude hrať vo štvrtok od 3.00 h SELČ na palubovke Golden State.

Raptors viedli 47:35 aj 56:45

Keď domáci líder Kawhi Leonard premenil pokus spod koša s faulom a vzápätí pridal bod aj z trestného hodu, na ukazovateli skóre svietilo 47:35 pre Toronto a 5:16 min do konca druhej štvrtiny. Raptors neskôr viedli aj 56:45 a na polčasovú prestávku odchádzali za stavu 59:54.

Úvod tretej štvrtiny však vonkoncom nezvládli. Hostia predviedli trhák 18:0 aj vďaka tomu, že domáci nepremenili prvých deväť pokusov z poľa a päťkrát stratili loptu. Keď Fred VanVleet konečne trafil za 3 body, Warriors viedli už 72:59 a do konca tretej štvrtiny zostávalo 6:20 minúty.

Dôležitá trojka Iguodalu v závere

Hostia si potom udržiavali náskok 8-10 bodov a nenechávali domácich dostať sa na dostrel. Keď však 26,9 sekundy pred koncom štvrtej štvrtiny Danny Green trojkou znížil na 104:106, črtala sa zaujímavá koncovka. Proti bol však Andre Iguodala, ktorý 5,9 sekundy pred koncom trojkou z otvorenej pozície stanovil na konečných 109:104 pre Golden State.

„Mali sme predtým, než Iguodala skóroval, zastaviť hru faulom,“ posťažoval sa tréner Toronta Nick Nurse. „Iguodala už predtým vo finále trafil niekoľko veľkých striel, čiže si veril,“ podotkol kouč Golden State Steve Kerr. „Prehrávali sme o 12 bodov a, našťastie, ešte pred skončením prvého polčasu sme znížili na 5 bodov a konečne sa nadýchli. Keď to Stephovi s Klayom začalo opäť padať, veci sa pohli naším smerom. Potom prišla bodová séria v tretej štvrtine a zápas sme dostali pod kontrolu,“ zhodnotil Kerr.