Video: Stovky demonštrantov vyšli do ulíc Francúzska, „žltým vestám“ sa nepáči zvyšovanie daní (aktualizované)

Protesty vo Francúzsku, demonštrácie, zvyšovanie daní, Emmanuel Macron
Demonštranti si obliekli žlté vesty a stoja za barikádami neďaleko Champs-Élysées počas demonštrácií proti zvyšovaniu daní, Francúzsko, 1. decembra 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované: 2. decembra 12:11

PARÍŽ 1. decembra (WebNoviny.sk) – Pri nepokojoch počas sobotňajších protestov v Paríži utrpelo zranenia 133 ľudí. V nedeľu o tom informovala polícia s tým, že medzi zranenými je aj 23 mužov zákona. Počas nepokojov, ktoré boli najhoršími mestskými nepokojmi vo Francúzsku za ostatné roky, policajti zatkli 412 osôb. V policajnej väzbe je 378 z nich.

Protesty takzvaných „žltých viest“ (demonštranti mali na sebe oblečené žlté reflexné vesty, pozn. SITA) sa konali v sobotu po celom Francúzsku, vo väčšine krajiny však boli na rozdiel od Paríža pokojné. Podľa úradov v celom štáte demonštrovalo 36-tisíc ľudí, z toho 5 500 vo francúzskej metropole. Úrady v Paríži nasadili tisícky policajtov, aby protesty dostali pod kontrolu. Podľa agentúry AP, však mali s násilnými demonštrantmi problémy a používali na nich vodné delá či slzný plyn.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v nedeľu v reakcii na protesty mimoriadne stretne s premiérom a ministrom vnútra, s ktorými prediskutuje bezpečnosť. Macron sa v sobotu vyjadril, že ľudia zodpovední za násilnosti si svoje činy odpykajú.

Parížske protesty, ktoré už po tretí víkend sprevádzalo násilie, začali už v sobotu ráno pri Víťaznom oblúku a neskôr pokračovali na ďalších uliciach v turistami najobľúbenejšej časti mesta. Niektorí demonštranti si na uliciach postavili provizórne barikády, hádzali kamene na policajtov, podpaľovali autá či smetiaky. Tiež nasprejovali na Víťazný oblúk nápis „žlté vesty zvíťazia“ a odstránili bariéry okolo Hrobu neznámeho vojaka z prvej svetovej vojny, ktorý pod ním leží, aby mohli byť bližšie večnému plameňu, a spievali národnú hymnu. Polícia ich neskôr rozohnala.

Niekoľko stoviek demonštrantov v Paríži však protestovalo aj pokojne. Bez akýchkoľvek incidentov prešli po Champs-Élysées nesúc veľký transparent s nápisom „Macron, nepovažuj nás za hlúpych“. Vstup na Champs-Élysées bol pre autá uzavretý a prísne monitorovaný políciou, ktorá vykonávala kontroly totožnosti a prehliadky tašiek. Všetky zastávky metra v okolí boli z bezpečnostných dôvodov uzavreté.

Starostka Paríža Anne Hidalgo na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vyjadrila nad udalosťami „rozhorčenie“ a „veľký smútok“, pričom tiež odsúdila násilie ako „neprijateľné“. Francúzsky premiér Édouard Philippe protesty okomentoval s tým, že niektorí demonštranti napadli políciu „so zriedkavo videným násilím“, čo viedlo k zatknutiam. Krajne pravicová politička Marine Le Penová zase na Twitteri vyzvala protestujúcich, aby išli domov.

Protesty začali 17. novembra motoristi, ktorí protestovali proti zvyšovaniu daní na pohonné látky. Demonštrácie sa však už zameriavajú aj na iné problémy spojené s vysokými životnými nákladmi. Ako uvádza AP, niektoré protesty zrejme využili pre svoj prospech radikálnejšie krajne pravicové alebo krajne ľavicové skupiny. Od začiatku protestov žltých viest zomreli v ich dôsledku dvaja ľudia a stovky utrpeli zranenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Édouard PhilippeEmmanuel MacronMarine Le Penová