Video: Stovky ľudí podporili uväznených aktivistov Greenpeace, žiadali ich okamžité prepustenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Greenpeace
Stovky ľudí protestovali proti väzneniu aktivistov z Greenpeace. Foto: www.facebook.com

BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) – Niekoľko stoviek protestujúcich prišlo v pondelok podvečer na bratislavské Námestie SNP vyjadriť solidaritu s aktivistami Greenpeace, ktorých väzobne stíhajú za protest proti ťažbe uhlia na Hornej Nitre.

Ľudia niesli transparenty s nápismi Väzníte ľudí, ktorí vám chcú zachrániť život, Zmeňme systém, nie klímu, Uhlie patrí pod zem či Nie sme proti baníkom, sme proti baniam.

Nedajú sa zastrašiť

Na zhromaždení s názvom Aktivizmus nie je zločin vystúpila Ivana Kohutková, riaditeľka Greenpeace Slovensko, Rado Sloboda z Amnesty International Slovensko, Mikuláš Huba za Slovenský ochranársky snem, Juraj Melichár zo združenia Priatelia Zeme a Bohuslav Binka, vedúci Katedry environmentálnych štúdií na Masarykovej univerzite v Brne.

Ako povedala Kohutková, je to prvýkrát v histórii Slovenskej republiky, keď environmentálnych aktivistov za nenásilnú akciu, pri ktorej nebol nik zranený a nebol poškodený majetok, budú riešiť vo vyšetrovacej väzbe. „Protestujeme proti takémuto postupu a žiadame ich okamžité prepustenie. Nedáme sa zastrašiť a budeme pokračovať, kým nebude zavretá posledná baňa a posledná uhoľná elektráreň,“ zdôraznila.

Budú stíhaní vo väzbe

Polícia ešte v stredu zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín potom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní.

Troch aktivistov prepustili. Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol, že 12 aktivisti budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať Krajský súd v Trenčíne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš Huba
Firmy a inštitúcie Greenpeace