Video: Študenti vyhlásili vojnu klasickým televíziám

Študenti sa učia byť televíznymi profesionálmi
Prvá online študentská televízia Mc2 oslavuje päť rokov od svojho vzniku. Za tento čas vychovala mnoho šikovných mladých ľudí, ktorí sa dnes živia prácou v médiách. Foto: Archív Mc2

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Čomu ste sa venovali ako študenti? Mladí ľudia pod hlavičkou študentskej televízie mc2.sk už päť rokov vo svojom voľnom čase moderujú, nakrúcajú a strihajú. Semester čo semester bez nároku na honorár prenikajú do tajov televíznej tvorby a produkujú vlastné svieže relácie.

Prvá online študentská televízia mc2 vo februári tohto roku oslávi už svoje piate výročie. Za tento čas odvysielala na svojej stránke www.mc2.sk tisícky hodín originálneho vysielania, ktoré má každý semester na svedomí približne päťdesiatka študentov najmä zo Slovenskej technickej univerzity a žurnalistiky na Univerzite Komenského v Bratislave.

Obrazom: Študenti sa učia byť televíznymi profesionálmi

Informujú i zabávajú

Práve vďaka tvorivosti a nekonvenčnosti, ktorou študenti oplývajú, vzniklo počas fungovania televízie až 21 rôznych formátov relácií, ktoré informujú, vzdelávajú, ale i zabávajú. Mladí tvorcovia prinášajú spravodajstvo z univerzitného prostredia, ale neobchádzajú ani kultúrne akcie a rôzne párty, módne vychytávky, novinky z technologického sveta, kulinárske tipy z internátneho prostredia či zábavky a paródie z každého súdka. Každý mesiac si na toto vysielanie klikne približne 20-tisíc divákov.

Hoci nové programy vznikajú v rámci mc2 len počas letného a zimného semestera, kompletný archív je pre všetkých záujemcov prístupný celoročne. Práve v archíve možno sledovať, ako postupne rástla úroveň televízie. „Keď si človek pozrie naše prvé vysielanie, môže na neho zapôsobiť amatérsky. Avšak postupom času sa snažíme všetky formáty produkovať v čoraz profesionálnejšej rovine,“ poznamenal riaditeľ televízie Jakub Seewald. 

Video: Päť rokov plných energie v podaní Mc2

Profesionálne vyzbrojení

Študenti majú v mc2 možnosť vyskúšať si prácu pred i za kamerou a pracovať s profesionálnou technikou. Ako povedal Jakub Seewald, „pracujeme s technológiou, ktorou nedisponujú dokonca mnohé komerčné a iné televízie, preto sú naši študenti schopní rýchleho uplatnenia na dnešnom presýtenom trhu.“ To dokazuje aj množstvo odchovancov televízie, ktorí sa dnes prácou v médiách živia. Svojou technikou a skúsenosťami dokáže tím mc2 zabezpečiť aj živý prenos na profesionálnej úrovni, ktorých z rôznych konferencií a iných podujatí uskutočnili už desiatky až stovky.

Mať najmodernejšiu techniku však nemusí byť taká výhra, ako sa na prvý pohľad zdá. Študenti s ňou riešili viacero zložitých problémov, s ktorými sa museli boriť svojpomocne. Ako nezisková organizácia si nemohli dovoliť zaplatiť profesionála, takže opravovať sa ju učili takpovediac „za jazdy“. No aj často neľahké podmienky učia týchto šikovných mladých ľudí improvizácii a kreativite. Televízia mc2 má na konte i zaujímavé prvenstvo. Je pionierom vo vysielaní v HD rozlíšení. Celý jej program beží nepretržite už päť rokov bez väčších problémov v tejto kvalite.

Študentská televízia mc2 vznikla ako projekt Slovenskej technickej univerzity, v lete 2013 ju však pod svoje krídla vzala jej Fakulta elektrotechniky a informatiky. Študenti v televízii, ktorá je neziskovou organizáciou, pracujú na úkor svojho voľného času. Skúsenosti, priateľstvá a zábava, ktoré takto získajú, sú však na nezaplatenie. Tím medzi sebou stále rád privíta nových členov, ktorí sa chcú niečo naučiť a ukázať svetu svoju tvorbu na www.mc2.sk. Čerstvé informácie o živote prvej online študentskej televízie nájdete aj na Facebooku na stránke facebook.com/mc2.sk.

Video: Jedinečný dokument o piatich rokov Mc2

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom