Centennial Classic: Toronto - Detroit
William Nylander (29) z Toronta v súboji s útočníkom Detroitu Gustavom Nyquistom počas zápasu Centennial Classic pod holým nebom. Toronto, 1. január 2017. Foto: Frank Gunn/The Canadian Press via AP

TORONTO 2. januára (WebNoviny.sk) – Udalosťou číslo 1 v novoročnej hokejovej ponuke v zámorskej NHL bol súboj pod holým nebom Centennial Classic medzi Torontom a Detroitom (5:4pp), ktorý na štadión BMO Field prilákal 40 148 divákov. Videli až 9 gólov a ten posledný v predĺžení na ich veľkú radosť v sieti hosťujúceho tímu.

Auston Matthews zaznamenal 19. a 20. gól vo svojej nováčikovskej sezóne

Mladučký kanonier Auston Matthews bekhendom pretlačil puk za chrbát Jareda Coreaua po odraze od zadného mantinelu a strele obrancu Jaka Gardinera. Matthews zaznamenal 19. a 20. gól vo svojej nováčikovskej sezóne a je momentálne druhý medzi kanoniermi v NHL za 26-gólovým Sidneym Crosbym. Len štyria nováčikovia v NHL za ostatných 30 rokov prekročili hranicu 20 gólov v prvých 36 zápasoch sezóny.

Obrazom: Centennial Classic medzi Torontom a Detroitom

„Bol to jeden z najkrajších momentov v kariére, aké si len viem predstaviť. Výnimočné a vzrušujúce rozhodnúť takýto zápas v predĺžení,“ nadchýnal sa úspešný strelec Matthews. „Bol to zápas v štýle play-off, keď sa skóre prelievalo zo strany na stranu a nechýbalo potrebné napätie. Milujem takéto stretnutia. Vyhrali sme pre našich fanúšikov,“ uviedol tréner Toronta Mike Babcock po piatom triumfe svojho tímu v rade.

Hetrik Ryana Keslera

V zápase sa predstavil iba jeden slovenský hokejista, ale dal o sebe vedieť. Útočník Detroitu Tomáš Tatar si pripísal dve asistencie, boli pre neho ôsma a deviata v sezóne. Jeho spoluhráč Tomáš Jurčo v drese „červených krídel“ chýbal, rovnako ako zranený obranca Martin Marinčin v torontskom tíme.

Podľa zámorských médií bol zápas parádnou reklamou na hokej. Domáci Maple Leafs v ňom po dvoch tretinách prehrávali 0:1, ale potom sa nadýchli k mohutnému obratu a v 53. min po zásahu Matthewsa viedli 4:1. Red Wings nezložili zbrane a stačili ešte streliť 3 góly. Anthony Mantha 1,1 sekundy pred naplnením 60. min vyrovnal na 4:4, v predĺžení rozhodol už spomenutý Matthews. „Sme sklamaní z výsledku, ale našli sme aspoň cestu k jednému bodu,“ skonštatoval kouč Detroitu Jeff Blashill.

Súboj Anaheim – Philadelphia priniesol hetrik domáceho Ryana Keslera a víťazstvo Ducks 4:3 po nájazdoch. Kesler dosiahol tri góly v rozpätí necelých 14 minút, rozhodujúci nájazd premenil Corey Perry. Obranca Taylor Chorney sa zaslúžil o víťazstvo Washingtonu nad Ottawou 2:1. Pre 29-ročného rodáka z Thunder Bay to bol prvý gól a druhý bod sezóny.

Sumáre NHL:
Washington – Ottawa 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Góly: 40. Alzner (Oshie, Williams), 43. Chorney (Orpik, T. Wilson) – 33. Turris (Dzingel, Methot)

Anaheim – Philadelphia 4:3 po sam. nájazdoch (2:1, 1:2, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 8. Kesler (Holzer, Getzlaf), 17. Kesler (Silfverberg), 22. Kesler (Cogliano, Vatanen), rozhodujúci sam. nájazd: Perry – 9. Konecny (Simmonds), 22. Couturier, 24. B. Schenn (C. Giroux, Gostisbehere)

Toronto – Detroit 5:4 po predĺžení (0:0, 0:1, 4:3 – 1:0)

Góly: 42. Komarov (Gardiner, W. Nylander), 49. Marner (Rielly, J. van Riemsdyk), 50. C. Brown (Hyman, Carrick), 53. Matthews (C. Brown, Hyman), 64. Matthews (Gardiner, C. Brown) – 26. Mantha (Zetterberg, TATAR), 55. J. Ericsson (Mantha, Ouellet), 59. Larkin (Zetterberg, TATAR), 60. Mantha (Zetterberg, Vanek)

Tomáš Tatar (Detroit) odohral 18:59 min, 2 asistencie, 2 strely, 2 plusky, 2 hity

Viac k osobe Auston MatthewsCorey PerryMartin MarinčinMike BabcockTomáš JurčoTomáš Tatar