Tomáš Tatar
Tomáš Tatar má na konte už 67 bodov. Foto: SITA/AP

NEW YORK 21. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenský útočník Tomáš Tatar strelil svoj šiesty gól sezóny v piatkovom súboji zámorskej súťaže NHL a prispel ním k domácemu víťazstvu hokejistov Detroitu nad Los Angeles 3:2.

Tatar v 15. min zakončil parádnu presilovkovú akciu Red Wings, keď po výbornej prihrávke Justina Abdelkadera zakončil takmer do prázdnej bránky. Slovenský krídelník počas vyše 13 minút na ľade celkovo trikrát vystrelil na Jhonasa Enrotha v bránke Kings. Víťazný gól Detroitu strelil v 27. min 19-ročný nováčik Dylan Larkin, keď dostal do bránky vyrazený puk po strele Abdelkadera. „Potrebujeme také góly, keď puk len leží a treba ho zobrať z ľadu a skórovať. Doteraz sme ich nemali, preto sme radi, že v túto noc také góly prišli. Potrebovali sme ich na zisk dvoch bodov,“ povedal Tomáš Tatar podľa serveru NHL. V tíme Los Angeles odohral 12:53 min Marián Gáborík, ale vyťažil z toho len 2 strely a 6 trestných minút za nedovolenú hru vysokou hokejkou.

Ďalší dvaja Slováci sa v piatkových zápasoch víťazstiev nedočkali. Marián Hossa a jeho Chicago prehrali na ľade Calgary 1:2 po predĺžení. Hossa počas 15:40 min raz strelou ohrozil gólmana domácich Karriho Räma, ktorý sa stal druhou hviezdou zápasu. Marko Daňo v zostave Blackhawks pre chorobu chýbal. Stretnutie rozhodol ukážkovým blafákom v 62. min Johnny Gaudreau. „Mám rád predĺženia troch proti trom. Myslím si, že v tíme máme viacero ofenzívnych typov, čo milujú tento spôsob hry,“ uviedol strelec víťazného gólu Calgary Gaudreau. Pri jedinom góle Chicaga asistoval Patrick Kane, ktorý tým predĺžil svoju sériu s minimálne jedným bodom už na 15 duelov. S 31 bodmi líder produktivity NHL je už len tri zápasy od vyrovnania historického maxima v najdlhšej „bodovacej“ sérii v USA narodeného hráča. Držiteľmi rekordu zatiaľ sú Eddie Olczyk a Phil Kessel.

Jaroslav Halák sa nedočkal konca zápasu v bránke domáceho New Yorku Islanders proti Montrealu (3:5). Haláka po prvej tretine vystriedal Thomas Greiss, keď z 11 striel pustil za svoj chrbát tri puky. Hrdinom hostí bol obranca Jeff Petry, ktorý dosiahol svoje prvé dvojgólové vystúpenie v kariére. Prvý a hneď víťazný štart si pripísal po deväťzápasovej absencii pre zranenie gólman Canadiens Carey Price. „Price je Price, pár týždňov nám chýbal, ale v piatok bol opäť naším lídrom,“ pochválil dlhodobo jedného z najlepších brankárov v NHL tréner Montrealu Michel Therrien.

Piatym slovenským hráčom, ktorý sa predstavil počas piatkovej noci v NHL, bol Martin Marinčin. Obranca Toronta strávil na ľade iba 9:45 min a zblokoval jednu strelu. Dvadsaťtriročný Košičan v tejto sezóne v 12 stretnutiach ešte nebodoval, ale bol pri víťazstve svojho tímu na ľade Caroliny 2:1 po samostatných nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil Joffrey Lupul.

V zostave Edmontonu pri triumfe 5:1 nad New Jersey chýbal pre chrípku slovenský obranca Andrej Sekera. O jednoznačné víťazstvo domácich sa postarali najmä hráči prvého útoku Taylor Hall a Leon Draisaitl, ktorí si pripísali po góle a dvoch asistenciách. Tretí muž minuloročného draftu Draisaitl má famóznu formu. Po svojom príchode z Bakersfieldu v AHL 29. októbra nazbieral v 10 zápasoch 7 gólov a 10 asistencií. „Hráme lepšie ako ukazujú naše výsledky. Dva body nám zvýšia sebavedomie. Pôsobím v najlepšej lige sveta s najlepšími hokejistami a to mi veľmi pomáha. Na ľade si to užívam,“ povedal 20-ročný Nemec. Ten profituje aj zo zranenia a dlhodobej absencie hviezdneho mladíka Connora McDavida v tíme Oilers.

Sumáre:
Carolina – Toronto 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 48. Malone (Faulk, Versteeg) – 57. Kadri (Komarov, J. van Riemsdyk), rozh. sam. nájazd Lupul

Martin Marinčin (Toronto) odohral 9:45 min, 1 zblokovaná strela

Columbus – Nashville 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Góly: 3. G. Campbell (Rychel, J. Anderson), 5. Johansen (Jenner, Murray), 26. Jenner (Johansen, Saad), 60. Hartnell (Atkinson, N. Foligno)

Detroit – Los Angeles 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)

Góly: 15. TATAR (Abdelkader, Zetterberg), 24. Green, 27. Larkin (Abdelkader, Zetterberg) – 17. J. Carter (Kopitar, Martinez), 31. J. Carter (Toffoli, Muzzin)

Tomáš Tatar (Detroit) odohral 13:06 min, 3 strely, 1 gól – Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 12:53 min, 2 strely, 6 trestných minút

New York Islanders – Montreal 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)

Góly: 12. Nelson (Tavares, Okposo), 21. Hamonic (Nielsen, Lee), 48. Nelson (Bailey) – 3. Petry (Flynn, Siomin), 13. Fleischmann (Desharnais), 19. Beaulieu (Galchenyuk, Smith-Pelly), 35. Petry (Beualieu, Weise), 60. Gallagher (Plekanec)

Jaroslav Halák (Islanders) chytal v prvej tretine, potom ho vystriedali, mal 8 zákrokov z 11 striel, úspešnosť 72,7%

Calgary – Chicago 2:1 po predĺžení (1:1, 0:0, 0:0 – 1:0)

Góly: 16. Monahan (Russell, Gaudreau), 62. Gaudreau – 17. Anisimov (Seabrook, P. Kane)

Marián Hossa (Chicago) odohral 15:40 min, 1 strela

Edmonton – New Jersey 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)

Góly: 7. Draisaitl (Hall, Davidson), 28. Klefbom (Purcell, Draisaitl), 44. Eberle (Hall, Nugent-Hopkins), 54. Letestu, 58. Hall (Draisaitl) – 27. Palmieri (Schlemko, Zajac)

Viac k osobe Andrej SekeraCarey PriceJaroslav HalákJoffrey LupulMarián GáboríkMarián HossaMarko DaňoMartin MarinčinPatrick KanePhil KesselTaylor HallTomáš Tatar