Video: Tejay van Garderen na Tour de France 2019 skončil, za pád viní sám seba

Tour de France 2019 - 7. etapa
Zakrvavený americký cyklista Tejay Van Garderen počas siedmej etapy Tour de France 2019, ktorá merala 230 kilometrov a viedla z Belfortu do Chalon sur Saone. Chalon sur Saone, 12. júl 2019. Foto: SITA/AP.

Americký cyklista Tejay van Garderen (EF Education First) nenastúpi do sobotňajšej 8. etapy na Tour de France. Dôvodom jeho predčasného konca na najprestížnejších etapových pretekoch je zlomený palec na ľavej ruke.

Škaredý pád v úvode 7. etapy

Po škaredom páde na začiatku piatkovej etapy Van Garderen pokračoval a do cieľa v Chalon-sur-Saone došiel v roztrhanom drese na 158. mieste s mankom 3:13 min za víťazom. Celkovo mu patrila 36. priečka.

„Neskôr podstúpil röntgenové vyšetrenie a to ukázalo, že okrem viacnásobných odrenín má na prvom metakarpále na ľavej strane zlomeninu. Postihnuté miesto sme dali do dlahy a pretekár na podujatí skončil,“ vysvetlil Kevin Sprouse, tímový lekár EF Education First.

Tridsaťročný Van Garderen bol jeden len zo štyroch Američanov v pelotóne Tour de France 2019. Aktuálne zostali v hre už len traja: Joey Rosskopf (CCC Team), Chad Haga (Sunweb) a Ben King (Dimension Data). Úlohou Van Garderena bolo pomáhať tímovému kolegovi Rigobertovi Uránovi na ceste k celkovému úspechu, skúsený Kolumbijčan bol vlani siedmy a predvlani dokonca druhý v celkovej klasifikácii TdF.

Trafil „ostrovček“ na ceste

Van Garderen za svoj pád a zranenie nikoho neviní, iba seba. „Bola to moja chyba, stratil som na chvíľu pozornosť a trafil ´ostrovček´ na ceste. Mrzí ma to najmä kvôli tímovým kolegom. Rigo aj Woods majú veľkú šancu dosiahnuť celkové pódium, či vyhrať nejaké etapy. Veľmi rád by som im ďalej pomáhal, ale ako sa zvykne v cyklistike vravieť, také veci sa stávajú,“ vysvetlil Van Garderen, cituje ho špecializovaný portál Cyclingnews.

Športový riaditeľ EF Education First Jonathan Vaughters uviedol, že van Garderen im bude chýbať. „Pred vstupom do Tour ukázal veľkú formu, ale teraz sa musíme zaobísť bez neho. Plné využitie ruky je veľmi dôležité v pretekoch so 180 súpermi. Nejde len o to, že Tejay má zlomenú kostičku, ale aj o bezpečnosť ostatných pretekárov,“ doplnil.

Tejay van Garderen bol v minulosti dvakrát na Tour de France celkovo piaty (2012, 2014). V oboch prípadoch to bolo vo farbách BMC Racing a v roku 2014 aj za výdatnej pomoci Slováka Petra Velitsa, ktorý vtedy obsadil celkové 27. miesto.

Viac o téme: Tour de France 2019

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tejay van Garderen