Video: Tisíce Izraelčanov žiadalo ukončenie útokov z Gazy

Izrael
Mnohí demonštranti prišli do Tel Avivu z častí Izraela najtvrdšie zasiahnutých raketovým ostreľovaním. Foto: SITA/AP

TEL AVIV 15. augusta (WEBNOVINY) – Asi 10 000 Izraelčanov protestovalo vo štvrtok večer v Tel Avive proti neschopnosti päťtýždňovej ofenzívy ukončiť ostreľovanie južných miest hraničiacich s palestínskym Pásmom Gazy. Mnohí demonštranti sem prišli z častí Izraela najtvrdšie zasiahnutých raketovým ostreľovaním. Obyvatelia Tel Avivu sú rovnako pod stálym ohrozením.

Všetko o vojnovom konflikte v Pásme Gázy nájdete

TU

.

Dve po sebe nasledujúce prímeria od pondelka, s očakávaným trvaním do 19. augusta, boje z veľkej časti utlmili. Protestujúci sa však obávajú, že po ich skončení budú násilnosti pokračovať a žiadajú preto trvalé riešenie problému. Na transparentoch bolo možné čítať výzvy na okamžité obsadenie pásma ako aj mier s Palestínčanmi.

Izrael spustil operáciu v Gaze 8. júla s deklarovaným cieľom ukončiť neustále ostreľovanie zo strany militantov. Izraelská ofenzíva v Pásme Gazy si vyžiadala už takmer 2000 obetí na palestínskej strane a 67 na strane Izraela. Konflikt je dôsledkom desaťročia trvajúcej neschopnosti dosiahnuť mier na Blízkom východe a uzavrieť dohodu o vytvorení samostatného palestínskeho štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom