Video: Tisíce ľudí protestovali v uliciach Londýna proti návšteve Trumpa, mali aj veľký balón

protest, Londýn, Donald Trump
Tisíce protestujúcich s transparentmi proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho návšteve Veľkej Británie zaplnili v utorok ulice Londýna, zatiaľ čo americký líder rokoval z britskou premiérkou Theresou Mayovou. Foto: SITA/AP

LONDÝN 4. júna (WebNoviny.sk) – Tisíce protestujúcich s transparentmi proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a jeho návšteve Veľkej Británie zaplnili v utorok ulice Londýna, zatiaľ čo americký líder rokoval z britskou premiérkou Theresou Mayovou. Náladu striedal hnev s typickou britskou iróniou.

Zaplnili Trafalgarské námestie a Whitehall

Feministi, environmentalisti, mieroví aktivisti, odborári a ďalší demonštrovali proti okázalému prijatiu Trumpa u britskej kráľovnej. Trump podľa nich predstavuje pre svet nebezpečenstvo. „Povedz to nahlas, povedz to jasne, Trump tu nie je vítaný,“ kričal dav.

Protestný deň sa začal letom veľkého balóna, ktorý znázorňoval Trumpa ako nahnevané oranžové dieťa, ktorý vzlietol z trávy z námestia pri britskom parlamente. Demonštranti potom zaplnili Trafalgarské námestie a Whitehall – ulicu s vládnymi budovami.

Pozornosť pútala veľká socha

Pozornosť pútala veľká figúra Trumpa, ako sedí na zlatej toalete s mobilom v ruke. „Je vysoká 16 stôp (takmer 488 cm) a je veľká ako jeho ego,“ povedal Don Lessem z Filadelfie, ktorý sochu vytvoril z peny na kovovom ráme a loďou ju poslal cez Atlantik.

K protestom sa pridali aj lídri britskej hlavnej opozičnej strany labouristov. Ich líder Jeremy Corbyn odmietol tiež účasť na slávnostnej večeri.

Samotný Trump označil dav za „malý protest„. Podľa vlastných slov videl iba malú demonštráciu a správy médií o oveľa väčšom proteste sú podľa neho podvrh.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpJeremy CorbynTheresa Mayová