Video: Tisíce Ukrajincov si pripomenuli výročie masových protestov, viedli k úteku Janukovyča

Ukrajina, výročie protestov
Okolo 5 000 ľudí sa zišlo vo štvrtok na hlavnom námestí v ukrajinskej metropole, aby si pripomenuli šieste výročie začiatku masových protestov, ktoré viedli k úteku vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča z krajiny. Foto: SITA/AP

Okolo 5 000 ľudí sa zišlo vo štvrtok na hlavnom námestí v ukrajinskej metropole, aby si pripomenuli šieste výročie začiatku masových protestov, ktoré viedli k úteku vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča z krajiny. Mnohí z tých, ktorí sa na nočnom zhromaždení zúčastnili, však vyjadrili frustráciu z toho, že protesty nezbavili Ukrajinu všadeprítomnej korupcie.

Tieto udalosti „zmenili históriu našej krajiny, avšak takmer nezmenili systém, ktorý je, tak ako predtým, založený na moci oligarchov a korupcii„, uviedla jedna z účastníčok spomienky, učiteľka Tatiana Borisjuková.

Protesty vypukli, keď proruský prezident Janukovyč odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou, ktorá mala krajine zaručiť bližšie vzťahy s európskym blokom. O tri mesiace neskôr ušiel z krajiny, keď protesty prerástli do násilností, ktoré si vyžiadali viac než sto obetí na životoch.

Ukrajinský súd Janukovyča začiatkom roka v neprítomnosti odsúdil na 13 rokov väzenia za vlastizradu a spoluúčasť na vedení vojny proti Ukrajine. V súčasnosti žije v ruskom exile.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Janukovyč