Video: Tisícky ľudí protestovali v Paríži proti antisemitizmu, medzi demonštrantmi bol aj Macron

Francúzsko, protest proti antisemitizmu
V Paríži a ďalších francúzskych mestách protestovali v utorok tisíce ľudí proti antisemitizmu. V Paríži sa k protestnému zhromaždeniu pripojil aj exprezident Hollande, sprava dole, aj súčasný prezident Macron, zľava dole. 19. február 2019 Foto: SITA/AP - koláž WBN

PARÍŽ 20. februára (WebNoviny.sk) – V Paríži a ďalších francúzskych mestách protestovali v utorok tisíce ľudí proti antisemitizmu. Stalo sa tak po viacerých protižidovských útokoch v poslednej dobe.

K demonštrantom sa pridali aj exprezidenti

Vo francúzskej metropole sa k protestnému zhromaždeniu, ktoré viedol premiér Édouard Philippe, pripojili aj exprezidenti Francois Hollande a Nicolas Sarkozy. Prezident Emmanuel Macron spolu s parlamentnými lídrami navštívil v Paríži múzeum holokaustu, kde si uctil obete minútou ticha.

Niekoľko hodín predtým si prezrel škody napáchané na židovskom cintoríne v regióne Alsasko. Útok označil za „absurdne stupídny“ a prisľúbil, že jeho vláda bude v tomto smere „konať“.

Neznámi páchatelia zneuctili asi 80 hrobov na židovskom cintoríne na východe Francúzska tak, že na ne nasprejovali nacistické svastiky.

Útoky voči menšinám stúpli

Poškodené hroby objavili v utorok v obci Quatzenheim len niekoľko hodín pred celonárodnými pochodmi proti nárastu antisemitizmu v krajine. Čin sa podľa francúzskych médií stal v noci z pondelka na utorok.

Podľa oficiálnych štatistík stúpol počet antisemitských útokov vo Francúzsku v minulom roku o 74 percent. Židovské skupiny varujú, že vzostup krajnej pravice v Európe podporuje nielen šírenie antisemitizmu, ale aj nenávisť voči iným menšinám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Édouard PhilippeEmmanuel MacronFrançois HollandeNicolas Sarkozy