Video: Tokio zasiahol najsilnejší tajfún za šesť desaťročí, desaťtisíce ľudí sú bez elektriny

Isuzu, tajfún Hagibis
Vyliata rieka Isuzu. Foto: Kyodo News via AP.
  • aktualizované 13. októbra 19:30

Počet obetí tajfúnu Hagibis, ktorý v sobotu zasiahol rozsiahle oblasti východného Japonska, stúpol na minimálne 33.

Toto číslo dala dokopy služba Kyodo News, ktorá zhrnula viaceré lokálne správy. Nezvestných by malo byť podľa nej ešte asi 19 ľudí.

Bez elektriny a vody

Jedna sedemdesiatnička pritom prišla o život, keď ju nakladali do záchranárskej helikoptéry a spadla z výšky asi 40 metrov.

Vládna agentúra na zvládanie katastrof, ktorá zvykne byť vo svojich odhadoch pomerne konzervatívna, v nedeľu informovala, že zomrelo 14 ľudí, 11 je nezvestných a 187 utrpelo zranenia. Zaplavených je podľa nej asi 1283 domov a 517 je poškodených alebo úplne zničených.

Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga v nedeľu ráno informoval, že asi 376-tisíc domov je bez elektriny a 14-tisíc nemá tečúcu vodu.

Tokyo Electric Power Co. neskôr oznámila, že bez prúdu je ešte 66-tisíc domov a Tohoku Electric Co. informovala o ďalších 5600 v prefektúrach Mijagi, Iwate a Fukušima.

Vyliate rieky

V skorých ranných hodinách nedele miestneho času obnovili prevádzku na niektorých železničných tratiach v tokijskej oblasti a ďalšie spustili v priebehu dňa.

Do záchranných operácií nasadili 27-tisíc vojakov a ďalších záchranárov, ktorí majú k dispozícii aj helikoptéry a člny. Podľa verejnoprávneho vysielateľa NHK sa vylialo 14 riek, niektoré z nich na viacerých miestach.

V meste Hakone spadol v priebehu piatka a soboty viac ako meter zrážok, čo je japonský rekord za 48 hodín. Silné dažde tiež na viacerých miestach spôsobili zosuvy pôdy.

Zrušené podujatia

Oko tajfúnu Hagibis, čo znamená po filipínsky „rýchlosť“, zasiahlo ostrov Honšu v sobotu krátko pred 19:00 miestneho času (12:00 stredoeurópskeho letného času) na polostrove Izu, juhozápadne od Tokia, a následne búrka pokračovala ďalej na sever. V nedeľu tajfún zoslabol na tropickú búrku.

V súvislosti s tajfúnom v sobotu zrušili dva zápasy na majstrovstvách sveta v ragby, koncerty i mnohé ďalšie podujatia. Nekonala sa ani kvalifikácia Veľkej ceny Japonska majstrovského seriálu formuly 1.

V oblasti tiež prerušili železničnú dopravu a zrušili viac ako tisíc letov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom