Prezident Trump navštívil Britániu, s kráľovnou Alžbetou II. si pozrel najväčšiu zbierku umenia na svete

Donald Trump, Melania Trump, kráľovná Alžbeta
Britská kráľovná Alžbeta II, v strede, americký prezident Donald Trump, napravo , a jeho žena Melania Trumpová, vľavo, počas návštevy Veľkej Británie. Londýn, 3. júna 2019 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 3. júna, 18:17

LONDÝN 3. júna (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump sa v pondelok stretol s kráľovnou Alžbetou II. počas svoje trojdňovej návštevy Veľkej Británie, ktorá má za cieľ posilnenie vzťahov medzi týmito dvoma krajinami.

Privítal ich princ Charles

Trump s manželkou Melanie leteli do Buckinghamského paláca helikoptérou Marine One priamo po pristátí na londýnskom letisku Stansted. Na trávniku Buckinghamského paláca ich privítali princ Charles s manželkou Camillou, nasledovala paľba z diel a privítanie sa s kráľovnou. V paláci si spolu s kráľovnou pozreli Kráľovskú zbierku, jednu z najväčších zbierok umenia na svete.

Z Buckinghamského paláca sa americký prezident spolu s prvou dámou presunuli do Westminsterského opátstva, kde za doprovodu princa Andrewa a duchovných položili veniec k hrobu neznámeho britského vojaka.

Trumpa ešte čaká čaj s princom z Walesu a vojvodkyňou z Cornwallu či štátny banket v Buckinghamskom paláci, ktorý usporiadala kráľovná. Zúčastnia sa na ňom napríklad aj vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge či prominentní Američania žijúci vo Veľkej Británii.

S Mayovou bude rokovať aj o Huawei

V utorok sa Trump stretne na obchodných raňajkách s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Paláci svätého Jakuba, na ktorých sa podľa všetkého zúčastnia viacerí poprední podnikatelia.

Následne sa prezident a predsedníčka vlády presunú do jej sídla na Downing Street, kde sa uskutočnia ďalšie rokovania. Trump by sa mal podľa spravodajskej stanice BBC s Mayovou rozprávať o klimatických zmenách či čínskej technologickej firme Huawei.

V stredu Trump vycestuje do Portsmouthu, kde si pripomenie 75. výročie vylodenia v Normandii. Následne odletí do Shannonu v Írskej republike, kde sa stretne s tamojším premiérom Leom Varadkarom. Potom prezident odíde do svojho golfového klubu v Doonbegu.

Kritika starostu Londýna

Krátko pred pristátím Trump rozvíril vlny, keď na Twitteri skritizoval londýnskeho starostu Sadiqa Khana, s ktorým sa už viackrát v minulosti dostal do potýčky.

Khan sa totiž vyjadril, že by Spojené kráľovstvo nemalo pre Trumpa „prichystať slávnosť“, na čo americký prezident reagoval, že je to „chladný chudák“.

Počas Trumpovej návštevy sú v Spojenom kráľovstve naplánované viaceré protesty. Tie by sa mali konať v Londýne, Manchestri, Belfaste či Birminghame. Informácie pochádzajú z tlačovej agentúry The Associated Press (AP), webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trumpkráľovná Alžbeta II.Melania Trumpováprinc CharlesSadiq KhanTheresa Mayová
Firmy a inštitúcie Huawei