Video: Trump vzdal poctu zosnulému prezidentovi Bushovi, pri rakve zakrytej americkou vlajkou zasalutoval

Donald Trump, Melania Trump
Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania vzdali v Kapitole Spojených štátov amerických vo Washingtone poctu zosnulému bývalému prezidentovi Georgeovi H. W. Bushovi. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 4. decembra (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania vzdali v Kapitole Spojených štátov amerických vo Washingtone poctu zosnulému bývalému prezidentovi Georgeovi H. W. Bushovi.

V rotunde Kapitolu od pondelka vystavujú telo 41. amerického prezidenta, kde si ho do stredy môže uctiť aj verejnosť. Súčasný prezident a prvá dáma USA prišli do Kapitolu v pondelok o 20:30 (2:30 stredoeurópskeho času). Trump pri rakve zakrytej americkou vlajkou zasalutoval, jeho manželka si položila pravú ruku na srdce.

Smútočnej ceremónie sa zúčastnil aj jeho syn

Bush, ktorý bol prezidentom v rokoch 1989 až 1993, skonal vo veku 94 rokov vo svojom dome v v texaskom Houstone. Rakvu s jeho telom z previezol z Texasu do Washingtonu vládny špeciál Air Force One, ktorý pri tejto príležitosti dočasne premenovali na Special Air Mission 41.

V Kapitole sa po vystavení rakvy uskutočnila smútočná ceremónia, na ktorej sa okrem iných zúčastnil syn zosnulého, bývalý prezident George W. Bush. Smútočnú reč predniesli predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paul Ryan, predseda republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell aj viceprezident Mike Pence.

Štátny pohreb vo Washingtone

Štátny pohreb sa uskutoční v stredu v Národnej katedrále vo Washingtone. Na pohrebe sa zúčastnia okrem iných aj Donald Trump s manželkou Melaniou, nebudú však počas neho rečniť. Busha staršieho pochovajú vo štvrtok v Texase vedľa jeho manželky Barbary a ich dcéry Robin, ktorá zomrela v roku 1953.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpGeorge H. W. BushGeorge W. BushMelania TrumpováMike Pence