Video: Ukrajinec zachytil praktiky slovenského colníka na hranici, pýtal si 20 eur na kávičku

hraničný priechod
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Finančná správa netoleruje korupčné správanie, obzvlášť u svojich zamestnancov.

Ako sa ďalej uvádza v reakcii Finančného riaditeľstva SR na medializované video zo slovensko-ukrajinskej hranice, za korupciu hrozia v inštitúcii tvrdé postihy a bude to tak aj v prípade zamestnanca, ktorý si počas služby pýtal od ukrajinského občana úplatok.

Korupčné správanie treba nahlásiť

Takýto postup, ako dokumentuje video, ktoré zo slovensko-ukrajinskej hranice zverejnil ukrajinský novinár, odsudzujeme a nebudeme ho v žiadnom prípade tolerovať. Výrazne sa dištancujeme od podobných praktík a vyzývame občanov, aby takéto korupčné správanie nahlasovali,“ uviedla v tejto súvislosti prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová.

Exemplárne potrestanie vinníka, zodpovedné riešenie a systémové opatrenia zo strany nadriadených, požaduje aj minister financií Peter Kažimír. „Finančná správa musí byť profesionálnou inštitúciou, v ktorej nestrpíme takéto odporné správanie,“ zdôraznil. Podľa Tomáša Prochotského, ktorý je od februára poverený riadením colnej sekcie, finančná správa vo veci koná, mení a sprísňuje režimové opatrenia na hraničnom priechode Vyšné Nemecké a v priebehu krátkeho času vykoná aj ďalšie technické opatrenia a pristúpi k opatreniam v personálnej oblasti.

Bez úplatku odložil doklady bokom

Finančná správa dodáva, že za posledné tri roky (2016 – 2018) viedla viaceré šetrenia v oblasti porušovania zákonov a predpisov na Colnom úrade, do ktorého kompetencie patrí hraničný priechod Vyšné Nemecké. Deväť colníkov bolo prepustených zo služobného pomeru, v 33 prípadoch finančná správa prijala disciplinárne opatrenia.

Video zverejnené ukrajinským novinárom, ktoré sa objavilo v médiách, zachytáva colníka na slovensko-ukrajinskej hranici, ako si pýtal sumy 10 až 20 eur „na kávičku“ od ľudí, ktorí priechodom prechádzali. „Keď som mu peniaze nedal, odložil moje doklady bokom a začal vybavovať ďalších, ktorí boli v rade za mnou a boli menej principiálni,“ citovali Hospodárske noviny novinára Vitalija Glagolu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Kažimír
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR