Pondelňajšie zápasy na MS vo futbale
Ghanský futbalista Sulley Muntari v súboji s Američanom Clintom Dempseym počas pondelňajšieho zápasu G-skupiny na svetovom šampionáte v Brazílii. Foto: SITA/AP

NATAL 17. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Spojených štátov amerických vyhrali nad Ghančanmi 2:1 v pondelkovom zápase v G-skupine na XX. majstrovstvách sveta na štadióne Arena das Dunas v brazílskom Natale.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

Skóre duelu otvoril najrýchlejším gólom na MS 2014 už v úvodnej minúte útočník Seattlu Sounders Clint Dempsey, ktorý skóroval po dravom prieniku do pokutového územia aj s prispením ľavej žrde. V 82. min vyrovnal André Ayew z Olympique Marseille, ale o štyri minúty neskôr strhol víťazstvo na stranu Američanov striedajúci obranca Herthy Berlín John Brooks.

Obrazom: Pondelňajšie zápasy na MS vo futbale

USA sú v tabuľke na druhom mieste za vedúcim Nemeckom, ktoré v pondelok deklasovalo Portugalsko suverénne 4:0. Ghane patrí priebežná tretia pozícia.

G-skupina:
Ghana – USA 1:2 (0:1)

Góly: 82. A. Ayew – 1. C. Dempsey, 86. Brooks, ŽK: 30. Rabiu, 90.+ Muntari (obaja Ghana), rozhodovali: Eriksson – Klasenius, Wärnmark (všetci Švéd.), 39 760 divákov

Ghana: Kwarasey – Opare, Jonathan Mensah, Boye, Kwadwo Asamoah – Rabiu (71. Essien), Muntari – J. Ayew (59. K.-P. Boateng), A. Ayew, Atsu (78. Adomah) – Asamoah Gyan

USA: T. Howard – F. Johnson, Cameron, Besler (46. Brooks), Beasley – Beckerman – Bedoya (77. Zusi), M. Bradley, J. Jones – Altidore (23. A. Jóhannsson), C. Dempsey

Tabuľka G-skupiny:

1. Nemecko 1 1 0 0 4:0 3

2. USA 1 1 0 0 2:1 3

3. Ghana 1 0 0 1 1:2 0

4. Portugalsko 1 0 0 1 0:4 0

I. polčas

Američania mali vstup do zápasu ako hrom – už po 32 sekundách sa predral do pokutového územia Dempsey a s prispením ľavej žrde skóroval.

Po vyše polhodine mal vyrovnanie na kopačke Asamoah Gyan, ale jeho strelu z hranice pokutového územia bezpečne vyrazil Howard.

V nadstavenom čase prvého dejstva sa ešte dostali Ghančania do rýchleho protiútoku, ale mizerné zakončenie J. Ayewa znamenalo, že do kabín odišli s tesným náskokom Američania.

II. polčas

Afričania išli za vyrovnaním aj v druhej časti. V 55. min to skúsil strelou spoza šestnástky Muntari a už o pár desiatok sekúnd neuspel prudkou hlavičkou Asamoah Gyan. Zaslúžená odmena v podobe vyrovnávajúceho gólu prišla pre Ghančanov osem minút pred koncom riadneho hracieho času, na konci krásnej akcie s pätičkou Asamoaha Gyana bol André Ayew – 1:1. Afričania sa však netešili dlho, keďže o štyri minúty zariadil konečnú remízu hlavičkou po rohovom kope striedajúci Brooks.

James Kwesi Appiah (tréner Ghany): „Jediné, čo môžem povedať, je, že to bol náročný zápas. Ale to sme aj očakávali. Na takejto vrcholnej úrovni sa vám vypomstí každá maličká chyba. Nezaslúžili sme si prehru, najmä ma mrzí prvý inkasovaný gól. Nemalo by sa nám stávať, že už v úvodnej minúte prehrávame 0:1.“

Jürgen Klinsmann (tréner USA): „Bola to poriadna drina, ale napokon sme dosiahli veľmi cenné a nádherné víťazstvo. Získali sme tri body, ktoré sme veľmi chceli. Teraz si to užijeme, ale musíme sa zodpovedne pripraviť na nasledujúce stretnutie, aby sme splnili cieľ, ktorým je postup zo skupiny. Štandardky sme trénovali stále dookola a vyplatilo sa nám to.“

Clint Demspey (kapitán USA, autor gólu): „Po tom zákroku som mal problémy s dýchaním, dokonca som vykašliaval krv. Dúfam, že to nie je nič vážne, budem môcť normálne dýchať a pomôžem mužstvu v ďalšom zápase. Toto víťazstvo bude bezcenné, ak ho nepotvrdíme v zostávajúcich dvoch dueloch.“