Video: Útočníci prepadli kostol vo Francúzsku, zabili kňaza

Útočníci prepadli kostol vo Francúzsku
V kostole vo francúzskom meste Saint-Etienne-du-Rouvray dvaja útočníci ozbrojení nožmi zadržiavali viacero ľudí. Foto: SITA/AP

Paríž 26. júla – Rukojemnícka dráma v kostole vo francúzskom meste Saint-Etienne-du-Rouvray, kde dvaja útočníci ozbrojení nožmi zadržiavali viacero ľudí, sa skončila. Polícia oboch páchateľov zneškodnila, napísala agentúra AP.

Obeťou rukojemníckej drámy je 84-ročný kňaz Jacques Hamel, ktorému páchatelia podrezali hrdlo. Jeho identitu potvrdil arcibiskup rouenský Dominique Lebrun. Hovorca ministerstva vnútra Pierre-Henry Brandet potvrdil, že jeden z rukojemníkov je v kritickom stave. Na miesto útoku sa už vydal aj francúzsky prezident Francois Hollande. Totožnosť páchateľov ani motív ich činu zatiaľ nie sú známe. K zodpovednosti za útok sa prostredníctvom svojej tlačovej agentúry Amak prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

Obrazom: Útočníci prepadli kostol vo Francúzsku

Podľa denníka Le Figaro dvaja muži ozbrojení nožmi zadržiavali v miestnom kostole piatich ľudí vrátane kňaza a dvoch mníšok. Regionálna spravodajská televízia France 3 uviedla, že rukojemnícka dráma sa začala o 9.45 h. K dráme sa vyjadril aj pápež František. Hovoril o „bolesti a hrôze z tohto absurdného násilia“, uviedla spravodajská stanica BBC.

Francúzske orgány zatkli v rámci vyšetrovania útoku na kostol v Normandii jednu osobu, neposkytli však zatiaľ nijaké podrobnosti ohľadne jej totožnosti alebo miesta zatknutia. Informáciu poskytla agentúre AP nemenovaná hovorkyňa prokuratúry v Paríži, ktorá má na starosti vyšetrovanie prípadov terorizmu vo Francúzsku.

Predseda regionálnej moslimskej rady Mohammed Karabila v rozhovore pre AP upozornil, že jeden z páchateľov útoku bol najmenej jeden a pol roka sledovaný políciou po tom, ako vycestoval do Turecka. O druhom z útočníkov, ktorých totožnosť zatiaľ nebola zverejnená, podľa vlastných slov nemá informácie. Karabila vyjadril nádej, že dnešný útok pripisovaný moslimským extrémistom nepoškodí medzináboženský dialóg v danom regióne.

Francúzsky prezident ubezpečil v utorok v telefonáte s pápežom Františkom hlavu katolíckej cirkvi, že jeho krajina urobí maximum pre ochranu kostolov a cirkevných zariadení v krajine. Keď dôjde k útoku na kňaza, je zranené celé Francúzsko, vyhlásil podľa tlačovej agentúry DPA najvyšší francúzsky činiteľ.

Podľa komuniké, ktoré zverejnil v Paríži Elyzejský palác, v telefonickom rozhovore najvyšších predstaviteľov Francúzska a Svätej stolice zaznela nádej, že aj za týchto bolestivých a tiesnivých okolnosti zvíťazí duch svornosti nad nenávisťou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François HollandePápež František