Video: Útok v Berlíne, kamión sa vrútil na vianočné trhy

Berlín
Nákladné auto s poľskými evidenčnými značkami vošlo do davu na vianočných trhoch. Foto: SITA/AP

BERLÍN 19. decembra (WebNoviny.sk) – Na preplnené vianočné trhy v Berlíne sa v pondelok večer vrútil neosvetlený kamión. K útoku došlo okolo 20.00 h SEČ neďaleko Pamätného kostola cisára Wilhelma na námestí Breitscheidplatz v štvrti Charlottenburg.

Obrazom: Útok v Berlíne, kamión sa vrútil na vianočné trhy

Vodič kamióna s poľskými evidenčnými číslami najprv vyšiel od rohu ulíc Kantstrasse a Budapester Strasse na chodník, potom si to namieril k vianočným trhom, kde zdemoloval niekoľko stánkov, a následne sa vrátil na Budapester Strasse, kde zostal stáť. Šesť obetí útoku, pri ktorom zahynulo 12 ľudí, sú občania Nemecka. Uviedol to v utorok šéf nemeckej polície Holger Münch s tým, že zo 48 ľudí, ktorí pri útoku utrpeli zranenia, bolo v utorok 24 prepustených do domáceho ošetrenia.

Polícia zadržala nesprávneho podozrivého

Polícia si myslela, že páchateľa zadržala, ale nakoniec zatkli nesprávneho muža. S odvolaním sa na informácie z prostredia najvyšších miest tajných služieb to napísal denník Die Welt. „Máme nesprávneho muža,“ citovali noviny Die Welt hlásenie pre políciu.

Podrobnosti okolo údajného páchateľa vyšetrovatelia preskúmali a sú podľa nich správne. „Skutočný vinník je stále ozbrojený a na slobode a môže napáchať nové škody,“ odzneli pokyny pre príslušníkov policajných zložiek a špeciálne jednotky nasadené v nemeckom hlavnom meste.

Páchateľom mal byť Navid B.

O identite zadržaného podozrivého od začiatku panovali nejasnosti. Prvé informácie internetového vydania periodika Die Welt hovorili o tom, že ide o Čečenca. Zadržaným bol nakoniec muž pochádzajúci z Pakistanu, ktorý sa mal do Nemecka dostať ako utečenec tzv. balkánskou migračnou trasou.

Identifikovali ako 23-ročného Navida B., ktorý však používal aj dve ďalšie prezývky podobné zverejnenému menu Navid B. S odvolaním sa na informácie získané z bezpečnostných kruhov to napísala agentúra DPA. Jeho totožnosť zverejnil tiež nemecký denník Die Welt.

https://www.youtube.com/watch?v=2jLIrh0vCgg

Navid B. sa údajne narodil 1. januára 1993 v pakistanskom meste Turbat, píše Die Welt. Cez hraničný priechod v Bavorsku mal na územie Nemecka vstúpiť 11. februára tohto roka. Polícia ho zatiaľ ako podozrivého islamistu neevidovala. Denník Bild však píše, že sa o ňom vedelo pre menej závažné trestné činy ako o drobnom kriminálnikovi. O aké „malé delikty“ malo ísť, nie je bezprostredne známe.

DPA ďalej píše, že muž sa zdržiaval v utečeneckej ubytovni na bývalom berlínskom letisku Tempelhof. Tento areál v utorok nadránom prehľadali špeciálne jednotky nemeckej polície SEK. Navid B. účasť na útoku od začiatku popieral, čo sa nakoniec aj potvrdilo a v utorok večer ho prepustili na slobodu.

Mŕtvy muž v kamióne je poľským občanom

Zodpovedaný je otáznik týkajúci sa identity posádky kamióna, ktorý zanechal v pondelok večer spúšť na vianočných trhoch v berlínskej štvrti Charlottenburg, je zodpovedaný. Berlínska polícia v utorok v skorých ranných hodinách potvrdila, že bezduché mužské telo, ktoré sa našlo v kabíne kamióna, patrí poľskému občanovi. Podľa informácii poľskej televízie TVN24 zahynul na následky bodných rán.

Bratranec poľského vodiča Ariel Žurawski pre TVN24 povedal, že vozidlo uniesli, keď smerovalo z nákladom oceľových nosníkov z Talianska do Berlína. Kamión musel podľa neho pre oneskorenie v doručení dodávky parkovať v Berlíne do utorka. Napísala to webová stránka britskej stanice BBC.

Žurawski, ktorý bol zároveň majiteľom tohto kamiónu, potvrdil, že vodič bol nezvestný od pondelka 16.00 h. „Je to môj bratranec. Poznal som ho od detstva. Môžem za neho ručiť,“ povedal. Polícia sa však domnieva, že kamión ukradli zo staveniska v Poľsku.

Niet pohybností, že útok v Berlíne bol úmyselný

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere v utorok vyhlásil, že masakra s kamiónom na vianočných trhoch bola nepochybne zámerným útokom. „Už niet pochybností, že tá hrozná udalosť včera večer bol útok,“ informoval novinárov.

Minister zdôraznil, že tento smrtiaci útok „nesmie zničiť náš liberálny a zodpovedný spôsob života“. „Ak ustúpime, nepriatelia slobody už zvíťazili,“ povedal na tlačovej konferencii a dodal, že v utorok navštívi miesto útoku spoločne so spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Minister potvrdil, že podozrivý, ktorého zadržali v súvislosti s útokom, „pochádza z Pakistanu“ a požiadal v Nemecku o azyl. Do Nemecka prišiel 31. decembra 2015 a do Berlína dorazil vo februári. Minister dodal, že okrem 12 obetí tohto činu evidovali okolo 50 zranených, z toho 18 vážne.

Za útokom je Islamský štát

K teroristickému útoku na vianočné trhy v Berlíne sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS). Oznámila to v utorok tlačová agentúra Amák napojená na IS s tým, že čin vykonal bojovník Islamského štátu.

„Osoba, ktorá vykonala útok kamiónom v Berlíne, je vojak Islamského štátu a útok vykonal v reakcii na výzvy zamerať sa na občanov križiackej koalície,“ uviedla agentúra Amák.

Jej správa však neobsahuje ďalšie údaje o útoku alebo jeho páchateľovi. Podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel to naznačuje, že masaker v Berlíne nebol koordinovaný s vedením IS v Iraku a v Sýrii.

Ak by sa potvrdilo, že čin v Berlíne zorganizoval IS, bol by to najväčší islamistický útok v Nemecku od roku 2011, keď kosovský Albánec Arid Uka, sympatizujúci so salafistami, zastrelil na letisku vo Frankfurte nad Mohanom dvoch amerických vojakov.

Podobný útok sa odohral aj v Nice

Udalosti v Berlíne pripomenuli teroristický útok z Nice zo 14. júla 2016, keď sa mraziarenský kamión premenil v rukách vodiča-sympatizanta džihádistov na zbraň a usmrtil na promenáde viac ako 80 nevinných ľudí. K tejto akcii sa prihlásil Islamský štát.

Fámy o tom, že IS prevzal zodpovednosť aj za pondelkové večerné dianie v Berlíne, dementovala prostredníctvom sociálnych sietí Rita Katzová, šéfka SITE Intelligence Group, venujúcej sa monitoringu džihádisticiých zoskupení na webe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom