Video: V blízkosti synagógy v Halle sa strieľalo, podľa polície išlo o antisemitský útok

streľba, Halle
Obeť streľby v nemeckom Halle. Halle, 9. október 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 9. októbra, 21:31

Streľba v meste Halle na východe Nemecka, ktorá si vyžiadala dve obete, bola antisemitským útokom a podľa prokurátorov mohla mať krajne pravicový motív.

Oznámil to nemecký minister vnútra Horst Seehofer. Ten zároveň potvrdil, že „ťažko ozbrojený páchateľ“ sa snažil v stredu násilím dostať do synagógy, a to práve na najväčší židovský sviatok Jom Kippur (Deň zmierenia).

Útočník si čin filmoval

Strely vypálil pri synagóge a blízkom obchode s kebabom, pričom zabil dvoch ľudí. Polícia uviedla, že v súvislosti s prípadom zatkla jednu osobu.

Magazín Der Spiegel bez udania zdrojov informoval, že podozrivý páchateľ má 27 rokov a pochádza zo Sasko-Anhaltska, kde sa nachádza aj Halle. Vyšetrovatelia uviedli, že majú aj video a útočník svoj čin zjavne filmoval na kameru pripevnenú na helme.

Česi sprísnili bezpečnosť pri synagógach

Polícia po streľbe obyvateľov vyzvala, aby nevychádzali von. Medzičasom však oznámila, že žiadne „akútne“ nebezpečenstvo už nehrozí.

Česká polícia po streľbe v Halle oznámila, že sprísňuje bezpečnostné opatrenia v krajine, pričom sa zameriava na synagógy a ďalšie židovské budovy a objekty, pražské letisko a hranice.

Ďalšiu streľbu hlásili v stredu aj z Landsbergu, asi 15 kilometrov od Halle, podrobnosti však nie sú známe. Či obe streľby spolu súvisia, nie je jasné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom