Video: V centrálnom Portugalsku vypukli lesné požiare, s ohňom bojujú stovky hasičov aj armáda

lesný požiar, Portugalsko
Požiarnici sa snažia uhasiť požiar pri obci Cardigos. Cardigos, 21. júl 2019. Foto: SITA/AP

Stovky hasičov v nedeľu bojovali s lesnými požiarmi v centrálnom Portugalsku. Tie vypukli ešte v sobotu v regióne Castelo Branco a rozšírili sa vďaka silnému vetru.

Oheň hasilo zhruba 1 800 hasičov, ktorým v prípade troch najväčších požiarov pomáhala aj ťažká technika a lietadlá. Dva tieto veľké požiare sa podarilo dostať pod kontrolu.

Najväčšia operácia sa odohráva v obci Vila de Rei, kde proti ohňu zakročilo 800 hasičov, 245 vozidiel vrátane buldozérov a 13 lietadiel a vrtuľníkov. Tento požiar je naďalej aktívny, vyjadril sa minister vnútra Eduardo Cabrita.

V oblasti pomáha aj portugalská armáda

V oblasti pomáha aj portugalská armáda, ktorá tam poslala vojakov a stroje, aby vyčistili cesty pre hasičov. Tiež tam vyslala mobilnú kuchyňu, aby poskytla jedlo osobám, ktoré postihli požiare.

Požiare si podľa ministerstva vnútra vyžiadali 20 zranených, z toho osem hasičov a 12 civilistov. Väčšina zranených sú osoby, ktoré sa nadýchali dymu, jedného človeka museli záchranári pre vážne popáleniny letecky previezť do nemocnice v Lisabone.

Cabrita tiež v nedeľu povedal, že spustili vyšetrovanie, ktorého cieľom je zistiť, či požiare niekto nezaložil úmyselne. „Je tu niečo zvláštne. Ako je možné, že päť takých veľkých požiarov vypukne v oblastiach, ktoré sú tak blízko seba,“ skonštatoval minister.

Evakuovali viacero obcí

V dôsledku víkendových požiarov úrady z preventívnych dôvodov evakuovali viacero obcí a uzavreli niekoľko hlavných ciest. V šiestich regiónoch v centrálnom a južnom Portugalsku v súčasnosti platí vysoká výstraha pred lesnými požiarmi.

Lesné požiare sú v Portugalsku každoročný problém, pripomína spravodajský portál BBC s tým, že je to teplá, husto zalesnená krajina, ktorú ovplyvňuje silný vietor vejúci od Atlantického oceána. V roku 2017 si takéto požiare vyžiadali 106 mŕtvych.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom